Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
383
 

Düşüncelerim.....

Düşüncelerim.....
 

Dünyanın farklı yerlerinde, hakkında bilgi sahibi olmadığımız kültürlerde, yüzyıllar öncesi , ya da şu an, yaşamış ya da yaşıyor olan bir çok yazar var. Dediğim gibi ; zaman, yer, ve sosyal çevre farklı . Ama, okuduğumuzda anlayabiliyoruz, hatta olayların kavranmasında örnek olarak gösterilebiliyor. Bu kitaplarda yazılan.... duygusallığın, sıkıntıların, sevinçlerin, mücadelelerin yani insana ait her şeyin nasıl oluyorda yaşadığımız zamana benzediğine herhangi bir anda şaşırmayanımız var mı? Örneğin ' 'Sokratesin Savunmas ı'' kitabında anlaşılmayan yer olduğunu zannetmiyorum. Her zamana ayak uydurabilen bu eserlerin bir bölümüne ''klasik''diyoruz. Ya da '' denemeler '' bir çok isim sınıflandırması da yapılıyor bu eserlere .

Şimdi gelelim Orhan Pamuk' un eserlerine. Çevremde, şimdi ve geçmişte farklı mesleklerden , insanlardan duyduğum benim de paylaştığım bir durum. Kitaplarını sonuna kadar okuyamıyoruz. Bazılarına göre biz sığ görüşlü, anlayışı kıt .... falan falan olabiliriz. Ama neden? Dünyanın bir ucunda, yüzyıllar önce, ya da şu an yaşayan birinin yazıları bize tanıdık geliyor da , belki de farkında olmadan ülkemin herhangi bir yerinde aynı yerlerde dolaştığımız bir insanın yazıları bize çoook sıkıcı, anlaşılmaz geliyor. Bizlerin hayatı onun anlattığı kadar karışık değil oysa.Hem anlamayanların ya da ilgilenmeyenlerin , zeka seviyeleri düşük ise. Bir yazar yanlızca çoook zeki olanlar için mi yazar? Ya da çocukluğundan beri bir ödüle kilitlenmiş bir insan ne kadar rahat yazar. Bence gerçekten güzel üretimler karşılıksız yapılanlardır. Ne bir ekonomik beklenti ne de bir ödül beklentisi olmaksızın.

Ben'' aydın'' diye tabir ettiğimiz kişilerin siyasette söz sahibi olmalarından yanayım. Ama siyasetin kullanılma ihtimalinin söylentisinin bile insanı vicdanen rahatsız etmesi gerekmez mi?

Peki şimdi ödül almış bir yazar olduğu için kitaplarına saldırıp. Kütüphanesinde , gösteriş için yer ayıranlardan mı olunmalı?

Onun ülkemizi tanıtan bir yazar olması önemli mi ? Kendi halkı onun eserlerini okuyamazken....

Son olarak ; Orhan Pamuk'un ödül alması onun kitapları hakkımdaki düşüncelerimi açıklamamı engeller mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzun zamandır bakıyorum Dünyamızda ve Ülkemizdeki gelişmelere de bir anlam çıkaramıyorum.sanırım her yönden planlı bir şekilde sabrımız sınanıyor.Hatırlayalım danimarka karikütür kırizi arkasından fransa ve papa krızı ve orhan pamuk sendromu bunların ortak yanları nı irdelersek ermeni meselesi ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunuluyor.hiç birinin aslında önemi yok bir bardak suda fırtına koparılıyor.Halkımızın böyle gündemi yok.yalnız sabrımız sınanıyor.işte tüm bunların sonucu Ermeni yazarımızın katli.PRAVAKASYONLARIN VE SENARYONUN SON HALKASI.İnsanlık suçunu lanetle kınıyoruz.dünyanın en şereflisi insan.bütün bu olaylar gösteriyorki sabrımızı sınayanlar kazandı.işte bize şu an oyun oynayan lar meşrutiyetlerini ve varlıklarını bizim 600 yıllık medeniyetimize ve hoşgörümüze borçlu olduklarını unutuyorlar.yanlış yapıyorlar.ödül işte bunların ülkemize yapılan haksızlıkların yansıması.SABIR DİYORUZ SABRIN KENDİSİ ACIDIR FAKAT MEYVESİ TATLIDIR.asıl olan ödül halkımızın vicdanıdır.

ZEYBEK 
 27.01.2007 1:10
 

bende örneğin Orhan Pamuk'u okuyamıyorum. Bana yazıları sıkıcı geliyor ve sürükleyiciliği yok. Sanat ve edebiyat dalındaki ödülleri hiç önemsemiyorum, çünkü onların bir ölçüsü yok. Ojektif değiller ve hatır gönül işleri çok dönüyor (tahmin ediyorum). Hiç birimiz her hangi bir yazarı beğenmek zorunda değiliz. Zaten bana göre de hiç bir kimse sırf benden iyi yazabiliyor, benden iyi edebiyat yapabiliyor diye benden daha aydın olması da gerekmiyor. Özellikle komedyenlerin otomatikman aydın kabul edilmelerini de anlamış değilim. Aynı şekilde ressamlar, heykeltraşlar gibi bir yığın insanın aydın kabul edilmesini de şimdiye kadar hiç anlamadım. Sağlıcakla kalın

Matilla 
 24.01.2007 21:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 724
Kayıt tarihi
: 18.12.06
 
 

1966 yılında doğdum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster