Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '15

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
297
 

Düşüncelerim grip kaptı. Haydi kupa çektirmeye …

Düşüncelerim grip kaptı. Haydi kupa çektirmeye …
 

Kırık bitter çikolata almaya tatlıcıya girdim. Buzdolabının tezgahında keşküller, kazan dipleri, sütlaçlar, aşureler dizi dizi duruyorlardı. İki tane aşure aldım. Aşureye dayanamam, her gün üç tane yiyebilirim. Hatta aşureyle yaşama imkanı olsa keşke. Hesabı ödeyip dükkandan çıktım. Birden yeni okuduğum bir makale aklıma düştü. “Hayrolsun!” dedim. “Herhalde akşam aşurenin içindeki nohudun kabuklarını dişlerimle sıyırırken ve kalan nohudu minik parçacıklar halinde ön dişlerimle ezerken olaya odaklanırım.” dedim içimden.

…. 

Öncelikle kendinize kırk beş dakika ayıracak kadar uygun bir ortam oluşturmanızda yarar var. Başlamadan önce ılık bir duş almanızı öneririm. Sonra sessiz bir yerde, özelikle gözlerinizi ufka dikebileceğiniz bir yerde oturunuz. [Aman dikkat. Dışarıda olursanız üşütürsünüz. Yeni duş aldınız.] Kapalı bir yer olsa iyi olur. Rahatça oturdunuz ve düşünce virüsünün neden olduğu sorununuza odaklandınız. [Sizdeki de iyi cesaret vallahi!]

Bir beş on dakika içiniz bayılmadan sorununuza odaklanabildiyseniz, aferin size. [Artık kalkıp gidebilirsiniz diyeceğim, çok soğuk bir espri olacak.] Yanınızda getirdiğiniz küçük not kağıdına, bu sorunu yazınız. Altına bu sorunun hayatınızda neden olduğu olumsuzlukları listeleyiniz. Sadece 10cmx10cm bir kağıdınız var. Hepsini buna sığdırmanız gerekli. Onun için küçük yazmaya gayret etseniz iyi olur. Ayrıca gerekirse sol ve sağdaki boşlukları da doldurunuz. Bittiğine ikna olduğunuzda kağıdı katlayıp yakınız [Aman evde yangına neden olmayın!]  veya çok küçük parçalara kadar yırtınız. Sonra çöpe atınız. [Bu uygulamada geri dönüşüm sorununu dert etmeyiniz.]

Yerinizden kalkın veya kalktıysanız tuvalete gidin. Elinizi yüzünüzü yıkayın. Tekrar aynı yere oturun. Bu kez yanınızda bir A4 kağıt olsun. Şimdi bu sorun olmadan hayatınızın nasıl olacağıyla ilgili fantezi kurun ve bunları not edin. Kağıdın en altına hedeflerinizi yazın. Kağıtta yer çok, o nedenle büyük harflerle yazabilirsiniz. Sonra bu kağıdı katlayın, büyük bir bardak su için ve kağıdı sürekli yanınızda taşıyın. Belki sonra tekrar okumanız gerekebilir.

Evet. Hacamat veya kupa çekimi gerçekleşti. Nöro-Linguistik-Programlama tekniği adı verilen bir yöntemin, bir çeşidini uygulamış olacaksınız. Diğer adıyla NLP. Dünyanın en görkemli hipnoterapisti  olan psikiyatrist Milton Erickson’un öğretilerinden köken alan bir teknik NLP.  İnsana ait gözlemlerin ve bilimin kaynaşmış şeklini uygulama olarak tedaviye yönelten bir uygulama. NLP hipnoz eşliğinde veya bağımsız olarak kullanılabiliyor. Hatta bunlar bilişsel terapi dahilinde, EMDR tekniği içinde de yeri olan uygulamalar.

Elbette siz bu uygulamanın sonuçlarının keyfini yaşarken, birçok terapistin kulaklarımı çınlattığını şimdiden duyabiliyorum. Neyse bir sürü teknik var. Onlar da başkasını kullansınlar, ille özgün olmak istiyorlarsa. Bana ne canım?

İnsanlar olumlu hallerde içe almak, sahiplenmek, yutmak, sindirmek isterler. Olumsuz durumlarda ise atmak, kurtulmak, tükürmek, fışkırtmak isterler. O nedenle aşure görürsem alırım ve afiyetle yerim. Yünlü kazaklarımı yiyeceği için ise güve kelebeği görürsem hemen evden atarım. Kurtçuğunu ise öldürürüm, çünkü dışarı atmak için yakalamaya çalışırken zaten ölür. Hatta insanlara ait şu özellik daha da dikkat çekicidir. Sahip olduklarımızın değeri, sahip olmak istediklerimizden daha yüksektir. Yani sahibi olduğum bir mala bir değer biçtiysem, aynısını alırken daha ucuza almak isterim. Burada belirtilmek istenen; maldan yarar elde etme arzumuzdan ziyade, elimdeki malın değerini piyasadaki aynısından daha yüksek görüyor olmamdır. Çalışmalar bunu refleksimizi ispat ediyor.

Biz de sizinle yukarıdaki  uygulamada, bu refleksleri kullanan, benzeri bir çalışma yaptık. Kurtulmak istediğimizi uzaklaştırdık. Saklamak istediğimizi kaydettik, sindirdik. Fantezisini kurduk.

İşte Briñol ve arkadaşlarının (2013) çalışması da böylesi bir sonuç vermiş. Denekler bedensel algılarını bir skala üzerinden değerlendirmişler. Sonra bir kağıdın iki ayrı yerine; bedenleri ile ilgili neden hoşlandıklarını ve hoşlanmadıklarını yazmışlar. Deneklere yazdıkları üzerinde tekrar değerlendirme yapmaları istenmiş. Sonra bir gruba artık bu fikirlere ihtiyaçları olmadığı için kağıdı yırtıp atmaları söylenmiş. Diğer kontrol grubu ise, yazdıklarını hem tekrar değerlendirmiş, hem de imlâ hatası açısından tekrar incelemiş.

Sonuç: Kendileriyle ilgili değerlendirmelerini yırtıp atanların; kendileriyle ilgili olumlu olumsuz değerlendirmelerindeki düşüncelerinde bir değişim gözlenmemiş.  Yazdıklarında imla kontrolü yapan kontrol grubunda ise kendileriyle ilgili olumlu algıları artmış.

Tabi denekleri bulmuşlar bırakırlar mı? Çalışmanın devamını ‘Akdeniz diyetine eğilim’ şekline çevirmişler. Burada da benzer çalışma Akdeniz diyeti hakkındaki görüşler üzerine odaklanmış. Çalışmaya fazladan bir grup dahil etmişler. Bu grup tüm işlemden sonra yazdıklarını katlayıp ceplerine koymuşlar. Bilin bakalım sonuçlar nasıl çıkmış? Aynen! Tahmin ettiğiniz gibi.

Sonuç: Yırtıp atanların Akdeniz diyetiyle ilgili eğilimlerinde gerileme olmuş. Kontrol grubunda yani sadece imlayı kontrol edenlerde olumlu yönde değişim olmuş. Kağıdı katlayıp ceplerinde saklayanlarda ise olumlu eğilim çok belirgin artmış. Özet olarak düşüncesini uzaklaştıranlar o düşünceler hakkında eskisi kadar emin olamıyorlar. Tekrar irdeleyip saklayanlar ise düşüncesinin yönünü değiştirebildikleri gibi, o düşünceyi daha fazla sahipleniyorlar.

Tabi burada olumsuz düşünceye takılı kalma riski de var. Onun için biz yukarıdaki uygulamada iki ayrı kağıda yazdık.

Önemli bir dipnot: Bu uygulama, fiili olarak değil de hayalden veya düşünerek yapanlarda o kadar etkili olmuyormuş.

Yani siz bu kupa çekme uygulamasından sonra düşünce gribinizden kurtuldunuz mu? Ne güzel. Öyleyse size geçmiş, bana afiyet olsun!

----------------------------------

KAYNAKLAR

Briñol, P., Gascó, M., Petty, R. E., & Horcajo, J. (2013). Treating thoughts as material objects can increase or decrease their impact on evaluation.Psychological science24(1), 41-47.

Kahneman, D., Knetsch, J. L., & Thaler, R. H. (1991). Anomalies: The endowment effect, loss aversion, and status quo bias. Journal of Economic Perspectives, 5, 193-206.

Thaler, R. (1980). Toward a positive theory of consumer choice. Journal of Economic Behavior & Organization, 1, 39-60

Lee, S. W., & Schwarz, N. (2010). Washing away postdecisional dissonance.Science328(5979), 709-709.

Zhong, C. B., & Liljenquist, K. (2006). Washing away your sins: Threatened morality and physical cleansing. Science313(5792), 1451-1452.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1246
Kayıt tarihi
: 10.12.13
 
 

İstanbul Tıp Fakültesinden 1982 yılında mezun oldum. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster