Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
677
 

Düşüncenebilen insanlara tahammülsüzlük…

Düşüncenebilen insanlara tahammülsüzlük…
 

Neden öğrenci eylemlerine karşı sürekli şiddet kullanılmaktadır, bunu hiç düşündünüz mü? Bu sadece bu iktidar döneminde olan bir şey değil. Şimdiye kadar bütün iktidar dönemlerinde hemen hemen aynı manzaralar yaşanmıştır. Bu iktidar döneminde olan bu olayların biraz daha sert olması bu iktidarın böyle bir tepki ile yeni karşılaşıyor olmasındandır sadece…

Bütün iktidarların korkusudur, öğrencilerin protestoları çünkü öğrenciler düşünebilen yaptıkları eylemlerle dikkatleri üzerine çekebilen en önemlisi ise iktidarların gitmelerine sebep olabilen bir güçtür. İşte bu yüzden iktidarlar sevmez öğrencilerin eylemlerini ve bunları engellemek için ellerinden geleni yaparak bu savaşta her yol mubahtır derler.

İşte son olan olaylarda bunun göstergesidir aslında, zaten yapı olarak sorgusuz sualsiz biat etme politikasını uygulayan AKP iktidarı eğitimli kitleden oy alamamakta ve bunun sıkıntısını yaşamaktayken tam yeni seçim dönemi belirlenmişken birde bu öğrenci eylemleri ortaya çıkınca bilinçsizce saldırmıştır.

Öğrenciler toplum üzerinde, çok sivil toplum kuruluşundan daha etkilidir. Halk arasında yaygın olan bir görüş vardır, bunlar okumuş çocuklar bunlar tepki gösterdiğine göre var bir şey…

İşte asıl korku buradan kaynaklanmaktadır. Kararsız olarak tabir edilen oylar bir anda ellerinden uçacaktır. Öğrenci eylemleri iktidara güle güle deme mesajlarıdır aslında…

Çünkü yapılan yanlışlara karşı eylemler öğrenciler tarafından başlatılır ve hızla yayılır. Bu güne kadar bu olaylar bu şekilde olmuştur ve bu gün gelinen noktada bu eylemler çok sert bir protesto ile başlamıştır. İşte iktidarın biat politikasına dur diyecek olan bunlardır. İktidar bunu fark ettiği için bu eylemlere karşı tepkileri sert olmaktadır. Unuttukları bir nokta vardır ki, oda öğrencilerin ne tekme ile ne de işkence ile sindirilemeyecekleridir. Özel kuruluşları, medyayı, sivil toplum kuruluşlarını neticede maddi baskılarla sindirip engelleyen iktidar ülkedeki muhalefet eksikliğinden yararlanarak istediğini yapacağını düşünmekteyken ilk defa ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

İşte bu eylemlere karşı gösterilen şuursuzca tepkinin sebebi budur. Bu güne kadar sert bir muhalefet görmeden adeta at oynatan AKP iktidarı birden karşılarında bu kadar sert bir muhalefet görünce bocalamaya başladı.

Karşılarında eğitimli toplumu etkileme gücüne sahip ve kendilerine biat ettiremeyecekleri bu kitle ile mücadelede şiddet uygulama sebebi budur.

Çünkü karşılarında düşünebilen yorumlayan doğruyu yanlışı ayırt edebilen bir güç var. Bu güç bu ülkenin geleceği olan güçtür ve bu güç hangi iktidara tepki verdi ise o iktidarı oturdukları koltuklardan indirmeyi başarmış bir güçtür.

Bu yüzdendir ki, iktidarın bu düşünebilen güce karşı tahammülsüzlüğü…

Ve …

AKP iktidarı farkındadır bu gücün onların koltuk sevdalarına son verecek güç olduğunun ve bu gücü sindirmek için şuursuzca saldırmaktadır.

Burçak YAZICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuyunca yorum olarak birşeyler ekleme gereği duydum. Baktım "Canmehmet Bey" söylemek istediklerime paralel şeyler söylemiş, ben de müsaadenizle sayfanıza bugün okuduğum haberi ilave edeyim istedim. Üniversetede yumurtalı eylem; www.milliyet.com.tr/universitede-yumurtali-eylem/turkiye/sondakika/14.12.2010/1326112/default.htm Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 14.12.2010 13:43
Cevap :
teşekkür ederim...saygılarımla  14.12.2010 14:56
 

Değerli Burçak Yazıcı, Bilirsiniz, okuduğumuz kitap ve makalelerden yeni bilgiler (gerçeğinde enformasyon, veri,) öğreniriz. Ancak, bunlar birileri tarafından bir amaca yönelik (iyi veya fena maksatlı) Yazılanlardır. Doğru olan bu haber-bilgileri, kendimizin değerlendirerek bir sonuca gitmesidir. Öğrenciler, elbette ülke meselelerini sorgulayacak ve işbaşındakileri daha iyiye zorlayacaktır. Onlarda bu amaçla iki öğretim üyesini okullarına konuşma-tartışmaya davet etmişlerdir. Ancak; Misafirler ilginçtir hiç konuşturulmadan hakarete uğramış ve üzerlerine yumurta yağdırılmıştır. Ki, bunlar, "Prof. Dr." Ünvanına sahip ilim insanlarıdır. Eğer, bir konuşma olur, o konuşmadan dolayı bir tartışma-atışma olsaydı bunu farklı değerlendirir, öğrenciler biraz sertçe sorguladılar diyebilirdik. Ve orada olanların arasında dekanın ifadesi ile okulun öğrencisi olmayanlarda vardır. Özetle, açık olarak provakasyon vardır. Doğru olan herhalde okuduklarımızı bizlerin de sorgulamasıdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 12.12.2010 21:37
Cevap :
teşekkür ederim...  13.12.2010 0:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 357
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

4 kasım 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Bu sene ilköğretimden mezun oldum. Okul hayatımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster