Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '15

 
Kategori
Eğlence - Hobi
Okunma Sayısı
7683
 

Düşündürürken eğlendiren oyun Resfebe

Düşündürürken eğlendiren oyun Resfebe
 

Günlük hayatta değişik dergi ve zeka oyunu sitelerinde bu tip resimli bulmacalarla karşılaşmışınızdır. Belki çoğu zaman resimlerle iç içe harf ve sayıların ne anlama geldiğini anlamamışınızdır. Anlamaya çalışsanız da  düz bir mantıkla çözememişsinizdir. Esasen ismini bilmeden eski yıllardan beri bu tip eğlenceli şaşırtmalı bulmacaları farkında olmadan çözmüşünüzdür. Örnek vermek gerekirse:  C1 = CEBİR veya 6N = ALTIN gibi.

Çoğunlukla okullarda matematik veya fen öğretmenlerinin tekelinde olan bu tip bulmacalar, acaba zeki olmanın bir göstergesi midir ? Bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek var. Neden zeka ile ilgili bir olay olduğunda matematikçiler ilk akla gelir? İşlemleri kolay yoldan çözdükleri için herhalde ama ben size bir ip ucu vereyim, sayın okuyucular ve sayın bulmaca çözerler; işleme dayalı akıl oyunlarını çözmek için o kadar düşündüğünüz gibi matematiksel bir zekaya sahip olmanız gerekmiyor. Dergilerdeki işlem gerektirmeyen bir çok akıl ve zeka oyununu inceleyin, bana hak vereceksiniz. Bunu niçin söylüyorum, sizlerin sayılardan oluşmuş bulmacaları gördüğünüzde ürkerek, hemen kaçmamanız. Çoğu insan sayısal bulmacaları görür görmez ön yargılı olarak çözemeyeceğini düşünür ve çözmek için çaba bile sarf etmez.

Resimlerle süslenmiş kelime veya kelime gruplarının değişik sembol ve sayılarla da desteklenerek oluşturulan bulmacalara Türkiye'de RESFEBE deniyor. Resfebe kelimesi resim ve alfabe kelimelerinden (RES + FEBE) türetilmiş bir kelimedir. Bazı kaynaklarda kelime veya kelime gruplarının, harf, sayı ve resimlerle temsil edilmesiyle oluşturulan oyunlara REBUS da denmektedir. Sonuçta aynı şekilde bulmacalardır.

Resfebe bulmacaları genelde bir veya iki harf (üç veya daha fazlası kolay olduğu için keyif vermez ama yaş ufaldıkça kolayda olması gerekir.) ile birlikte sayılar ve resimler kullanılarak anlamı olan kelimeler, deyimler ve hatta ata sözlerini üretmektir. Üretilen bulmacada ki kelime veya deyimin bir anlamı olmalıdır. Anlamsız üretilen kelime grupları yanlış resfebelerdir. Ayrıca resfebe üretirken daha yaratıcı olmak için genelde belirli standart ve kurallar içinde olmasıdır. Bu bulmacalar ilk öğrenenler için gereksiz, saçma gibi gelir ama çözme mantığını öğrendikçe hoşlanmaya başlarlar ve sonra da kısa bir sürede resfebe tutkunu olabilirler. Denemesi bedava.

Resfebe neden önemli?

Çünkü resfebe bulmacalarını çözerken çok farklı şekilde düşünmeniz gerekir. Resfebe bulmacalarını sadece zekanızı kullanarak çözmezsiniz. Hayal gücünüzle birlikte biraz da mizah gücünüzü kullanmanız gerekir. Kelime, deyim bilginizin geniş olması gerekir. Deyimleri bulmak için belirli ip uçlarını doğru şekilde kodlama yapmanız gerekir. Sayıların, resimlerin, sembollerin şekli, yönü bile önemlidir. Her şeye dikkat etmeniz gerekir. Özellikle uzun zorlu bulmacalarda kağıt üzerine yazarak, sembolleri kodlayarak (bazı kelimeler veya resimler birden fazla anlam içerebilir. Bu durumda çözüme ulaşabilmek için hepsini denemek gerekir) daha kolay çözüme ulaşabilirsiniz.

Resfebe çocuklara ne kazandırır?

- Hayal gücünü kullanarak farklı boyutlarda düşünmesini geliştirir.

- Pratik ve farklı şekillerde düşünerek hafızada canlandırma becerisini geliştirir

- Bilgi ve kavramları anlama becerisini geliştirir.

- Analitik düşünme becerisini geliştirir.

- Algılama ve kıyaslama becerisini geliştirir.

- Kodlama mantığını geliştirir.

- Bir konuya odaklanma kapasitesini geliştirir.

Bazı resfebeler çok abartılı da olabilir ama sonuçta eğlencelidir. Düşündürürken eğlendiren resfebe soruları Akıl Oyunları ve Zeka Oyunları dergilerinde yayınlanmakta, yarışmalarda sorulmaktadır. Okuma ve yazmayı öğrendikten itibaren 7+ üzeri (elbette basit şekillerde olmalı) tüm yaş gruplarına hitap etmektedir. Yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü kullanarak sizlerde kendi eğlenceli resfebelerinizi tasarlayın, paylaşın!

Hepinize iyi eğlenceler.

 

TURGAY ÜLKER

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni

Üst Kademe Satranç Antrenörü, Spor Koçu

 

satranç ve zeka oyunları ile ilgili her türlü bilgiye facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz

https://www.facebook.com/turgay.ogretmen.5

https://www.facebook.com/groups/akilvezekaoyunlari/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6156
Kayıt tarihi
: 22.08.14
 
 

Bilişim konusunda uzman bir eğitimci olmakla birlikte Türkiye Satranç Fedarasyonuna bağlı Satranç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster