Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
361
 

Düşünen ezilir, üreten sürünür!

Düşünen ezilir, üreten sürünür!
 

İlhan Selçuk


Bir memlekette ‘yazı insanlarının’ ve üreticilerin yazgısı parlak değilse, özgürlükleri garanti eden demokrasiden, ulusal egemenliğin güçlendirdiği tam bağımsızlıktan söz edebilmek zordur.

Toplumları “güçlü” kılan maddi üretimleri, sanayi altyapıları, uluslar arası piyasalarda yarattıkları değişim değeri kadar, düşünce ürünlerinin özgürlük içindeki verimleridir. Kaldı ki, maddi üretimin etkin organizasyonu, toplumun özgürlük içinde örgütlenmesi ile bire bir ilintilidir. Öyle olmasa, Doğu Bloğu çözülmez, diktatörlükler çökmezdi.

Duvarlar yıkıldı. Güney Afrika’da ırkçı rejim sona erdi. Ancak soğuk savaşın yasaları 11 Eylül ile daha da karmaşıklaşan şekilde varlığını koruyor. Balkanlarda akan kan Orta Asya’ya sıçrıyor.

Dayatılan reçete olarak “Piyasacılık”; haksız özelleştirmelerin yanı sıra değiştirilebilir meta ve alışverişe konu olan kültür ürünlerinden yoksun toplumları, adeta soyuyor, dramatik gelir dağılımı yetersizliği ekseninde dış borca tutsak kılıyor. Bu kısırdöngü, Paris banliyölerine, Londra’nın arka sokaklarına, İspanya kıyılarına vuralı çok oldu.

Kennedy, Dubçek, Mandela, Walesa, Havel yok… Olanlara bir bakın! Adları anılmaya değmez tipler… Bunlardan, yeni Dünya çıkmaz. Ufukları, rastlantıyla değişen -ve belki de Bilderbeg’de- karılan hayat standartları kadar... Hemen her yer çorak hemen her emekçi halk çıplak.

Ve ama Türkiye’nin gücü toplu iğneden dört teker arabaya, patiskadan bilgisayarlı üretim yapılan trikotaja sıçramayı da sağlayan- emperyalist karşıtı savaşın utkusuyla kurulmuş olmasındandır. “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” evrenselliğini taşıyan ulusalcılığının bin kez sınanıp da, ta 21. yüzyılda haklılığını korumasındandır.

Biz, Munir Nurettinleri, Adnan Saygunları, Cahit Arfleri, Necip Fazılları, Nazımları, Atsızları yetiştirdik. Kemaller geldiler edebiyatımıza; Orhan, Tahir ve Yaşar adlarıyla.. O düşünce ikliminde işçi sendikaları yükseliyordu. Tiyatroda Gökçerler ne kadar özgürce oynayabildiyse, Anadolu ve Trakyalı işadamları o kadar dışarı açılabildiler.

Öte yandan, görselin, yazının, estetikten en yoksun ama özgür formları ile deneyerek yanılarak, düşlere aldanma duygusunu doyurarak da olsa aç midelerin yırtıcı yaratıcılığı belli bir dinamizm kata geldi topluma. Tıksırıncasıya kadar soyanlardan iğrenerek başkaldırdı, göçe göçe kurulan yeni hayatlar ve meslekler çeşitlendiydi yine de…

Özgürlük üretim demekti… Oysa, özgürlüğü biz hafife aldık. “Tam bağımsızlığı” unuttuk.

Moral değerlerimiz, ahlaken çürüyen ve vicdanen çözülen bir toplumu paramparça etmeye teşne senaryolara kurban edildi. Yakındık, duyarsızlık içinde... Biz olmaktan çıktık.. Öyle ki, neredeyse yalvaracak raddeye geldik; şu hain terörü birileri bitirsin diye!

Kurbanlar verdik; Muammer Aksoyları, Bahriye Üçokları mistik totaliterlik ‘yürüsün’ diye. Uğur Mumcuları, Ahmet Tanerleri, bir daha bu katran karası sömürü sorgulanmasın diye kurban verdik.. Türk, Kürt kökenli aydınları ellerimizle kodeslere gönderdik. Çocuklara geçti erkimiz. Erki (gücü) özgürlüğünden gelen kuşakları yetiştirme kaygısını bir kenara bıraktıkça.

Şimdi bir bilge aydınlanma ozanı İlhan Selçuk’u uğurlama zamanı. İlhan Selçuk, düşünenlerdendi. Oysa düşünce nicedir pek makbul değildir !. Üretim de öyle; köylü naçar, çiftçi icrada, kepenkler kapalı, şalterler inik, Türkiye, gündüzüyle hüzün gecesiyle bir kefenlik.

Son çağını okuyun bir yazarın ülkesini anlayın: Üretimi ezilir, yazanı süründürülür, düşünen vurulur! Ve, Selçuk toprağa verilir.

Yaşar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster