Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
382
 

Düşünmek mi, düşünmemek mi?

Düşünmek mi, düşünmemek mi?
 

Rodin, Düşünen adam (samsunkenthaber.com)


İnsanın en büyük özelliği nedir? Kocaman bir kafa taşıması; daha doğrusu, büyük bir başın içinde öteki varlıkların sahip olmadığı kocaman bir beyin taşıması. 
 
Beyinin işlevi nedir? Düşünmek.. Kısaca, doğruyu yanlıştan ayırt etmek ve doğrunun peşinden gitmek.
 
Belki bazı basit sorunların altından hayvanlar da kalkabilir ama iş karmaşıklaştı mı, sorun bir lamelif haline geldi mi, onun altından kalkabilecek insan sayısı hızla azalır.
 
Bir de Modern felsefenin babası Fransız matematikçisi, bilimadamı ve filozofu Rene Descartes’ın ünlü sözü vardır: “Düşünüyorum öyleyse varım.” Alın size yumruk gibi bir söz… Ondan sonra ne demek istemiş diye, kendi kendinize 50 kere sorun.
 
Açıklaması bana göre şöyle: “Düşünmesini bilen insan değerli bir insandır. Düşünmesini bilmeyen bir insan, insan bile sayılmaz..” 
 
Öyleyse düşünmek nedir? Belki de yanıtı çok zor verilebilen; belki yaklaştığımız ama tam olarak karşılığını açıklayamadığımız bir durum: Düşünmek..
 
Zeka, insanlara doğuştan verilmiştir. Ama az verilmiştir; çok verilmiştir. Kimilerine sepetle, kimilerine de kaşığın ucuyla vermiş Tanrı. Niye öyle..?  Nedeni kendinden menkul… Bazıları az akılla durumu kurtarmak isterler.. yapamazlarsa (genellikle yapamazlar!) o zaman başkalarının aklıyla hareket etmek gerektiğini anlarlar ve ister istemez, akıllı sandıkları kimselere sığınırlar. 
 
Zeka, doğuştan vardır, dedik. Ama akıl var mıdır? O kuşkulu.. Bence akıl, zekanın bilenmiş halidir. Zeka ancak okuyarak, doğru bilgi ve görgüleri, deneyimleri alarak keskinleşir ve kişi “akıllı” olmaya aday olur. Ne zaman akıllı adamın akıllı olduğu ortaya çıkar :Yaptıklarından, ettiklerinden. İnsana bakarlar, akıllıca şeyler söylüyor mu; sonra da bakarlar, akıllıca işler yapıyor mu? 
 
Akıl nedir? Anadolu insanına sorarsanız : “Akıl insana sermayedir” İyi bir aklın varsa, korkma, yolun düzdür, aç kalmazsın, belki de senin sayende bir çok insan senin yanında ekmek yiyebilir.
 
Besbelli, aklı bilemenin, geliştirmenin yolu okumaktan, iyi bir eğitimden geçer. . Yoksa, istediğim kadar “Ben akıllıyım..” de.. Önce sana okuduğun okulları; sonra da hocalarını soracaklardır… Mürşidin iyiyse ne ala… Ama yanlış kişilerin peşine düştüysen, yanlış yoldasın demektir. Bu da, “aklın şaşmış” demektir ki; gerisi nafile… Şu işin ehli koca kafalara bakın, neler söylüyorlar:
 
İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça, hiçbir şeye ulaşamaz.(Albert Einstein)
Akıl, vücudun efendisidir.(Alfred de Vigny)
Aptal görünmeye cesaret etmek, büyük bir akıllılıktır.(Andre Gide)
Akıllı bir insanın dünyası, bütün dünyadır.(Aristoteles)
Aklın buyruğuna girmeden, yaşamın kötülüklerine karşı başarı kazanılamaz.(Arthur Schopenhauer)
Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanır.(Bernard Shaw)
İşte size bazı akıllı  adamların bazı  akıllıca sözleri.
 
Diğer yandan bizim de bir akıllı büyüğümüz var, biliyorsunuz. Nasreddin Hoca. 
 
Hoca bilirsiniz, pazarda Hindi’sine bin akçe ister. Niye diye soranlara, “Eee benim hindim düşünür,” der.
 
Biraz espritiül ve akıllıca bir söz. Bir kere düşünenlerin değerli olduğunu, söylemek istiyor; diğer yandan, düşünüp de hiçbir şey yapmayanların hiçbir işe yaramadıklarını göstermek istiyor. 
 
Bizim halkımız bazı şeyleri açık açık söylemekten hoşlanır:
 
“Düşün, düşün oktur işin,” deyip çıkar. 
 
Demek ki “düşünmek”işi iki türlü insanda oluyor. Bir akıllı insanlarda… Eğer o insanlar akıllıca işler yapıyorlarsa, ne ala. Ama bir de düşünüp düşünüp hiçbir şey yapmayan, bir de üstüne üstelik, acaipi minel garaip davranışlar gösteren insanlar vardır. Onlar da herhalde “çatlak” sınıfına girerler. 
 
Bir de kendisini çok akıllı görüp, başkalarını dilleriyle kandırmaya çalışan çalçeneler vardır ki, onlara da halk “Ukala dümbeleği..” deyip, çıkar…
 
“Herkesin aklı kendinden menkul” değildir. Doğrusu, aslında başkasından menkuldur. Yani başkaları size “akıllısın” diyorsa o sözün bir anlamı olabilir. Siz kendi kendinize “ben akıllıyım” sıfatı takıyorsanız, o zaman onda bir gariplik var demektir..!
 
Akıllılar çoğu kez akılsızları peşlerine takar götürürler… Nereye kadar? Bazen cehenneme kadar. Ama o akılsızlar aslında nereye gittiklerinin farkında değildirler.
 
Bazen de akıllı geçinen o akılsızlar, akıllı adamları peşine takıp sürükleyebilirler mi? O da olabilir… Canan Hoca’yı dolandırmaya kalkmadılar mı? Vay uyanıklar vay… Siz kimi kandırıyorsunuz..!?
 
Dünyada kimin akıllı, kimin çatlak olduğunu anlamadığımız zamanlar da oluyor.. Hele şimdiler de çok çok oluyor. Malum ya… Post-modern zamanlar!
 
Dileyelim, Allah aklımızı fikrimizi korusun. Bir tek aklımız var.. Biz gittikten sonra, o aklımız, fikrimiz nasıl yaşar ki? Yaşamaz da.. Bazıları yaşayacağını sanırlar. Varsın öylece avunsunlar. Ama akıl belli ki kişinin eserinden belli olur.
 
Cumhurbaşkanımız ikide bir de boşuna demiyor: “Adam ölür eseri, eşek ölür semeri galır.” Doğal olarak elbette akıllı insanın eseri kalır. 
 
Herkesin aklı kendisine. Yine de düşünmeye devam. Nasreddin Hoca’nın hindisi olmak pahasına da olsa.
 
Kalın sağlıcakla.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşünmeyen insan var mı? Hiç sanmıyorum, nasıl ağzı olan herkes düşünürse, beyni olan herkeste düşünür. Bence önemli olan düşünmek değildir. Descartes'te zaten nonu kast etmemiştir. Önemli olan, KENDİNİ sorgulayarak, KENDİNE şüphe duyarak düşünmektir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 16.05.2016 15:24
Cevap :
Sayın Atilla, bu kısa yanıtlarda bile "felsefe" yapacaksın. Eski huyun..! Güzel ama : "Düşünmek" var; "düşünmek" var.. Arada ne fark var.? Bir harf değil mi, işte o harf her şeyi değiştirebilir. Bir insan günlük ihtiyaçlarını giderecek kadar düşünebilir veya "Bu acunu kim yönetiyor; nerede oturuyor, kimdir..?" diye düşünebilir... Arada fark var. Bence iş insanın kendi kendisini sorgulamasından önce, dünyayı acunu sorgulaması o düzeye gelmesi gerekir. Elbet belli doğrulara varmamış bir beyin hiç bir şeyi değerlendiremez, sorgulayamaz. Doğru.. Gerisi gelecek hafta...! Saygılar, selamlar Sayın Atilla.  16.05.2016 15:41
 

Bir cumhurbaşkanımız bile yok. O'nlar bir çoğunun yerine düşündüğü söyler-ler. Ters - düz duvarlar. Bu zamanda da "tamamen duygusal." Saygılar DAİ'M...

Nil ALAZ 
 12.04.2016 14:27
Cevap :
"Düşününce" öyle; düşünmeyince vardır gali..  12.04.2016 15:46
 

Düşünüyorum!?.. Aman kimse anlamasın ne olur ne olmaz, zaman o zaman değil.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.04.2016 22:08
Cevap :
Zaman korkulacak zaman değil Şahin.. Vazgeç..Çık dışarı... Selamlar.  08.04.2016 3:50
 

SAYIN CEYHAN! BEYİNSİZLERE NE DEMELİ. SELAM VE SAYGILAR NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.04.2016 21:37
Cevap :
Bol bol beyin yesinler.. Başka..!*  08.04.2016 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 829
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster