Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
91
 

Düşünmek Tehlikelidir

Düşünmek Tehlikelidir
 

Doğru düşünceleri bozuk düzende hayata geçiremezsiniz. Ne değiştirebiliyor ne de olacaklara engel olabiliyoruz, çaresiz bütün rolleri kabulleniyoruz.
 
Bazen düşündüğünüz şeyleri eyleme geçirmek istediğinizde başkaları tarafından yok olma ihtimaliniz artar. İnsanların şahsi akıllarını bir kenara itip basitçe koyunlaşıp sürüyü takip etmeleri istenir. 
 
Fazla düşündüğümde birilerinin bundan rahatsız olup yok etme eğiliminde bulundukları kanısına vardım. Yani düşüncemden, düşüncelerimizden bile rahatsız olanlar var.
 
Ne kadar çok şey bilirseniz başınız öne eğilir, her lafa, her konuya atlamadığınızı fark eder ve daha çok dinlemek için fırsat kollarsınız. Bilmek güç demektir. Etrafı, dünyayı, dünya dışı olup biten her şeyi bilmeye çalışmak, evrensel olmak bir güçtür.
 
Koyun yaprak yer ve süt verir. Mantık dediğimiz şeyde böyle oluşur. Bir düşüncenin mantıklı kategorisine girmesi için o zamana dek herkesin bilim dahilinde deneyip gözlemlediği ve kabul ettiği türden olması gerekir. Bilgi bu yüzden kümülatiftir. Herkes ile bilgi alış verişi yapıp bilgi depolar ve doğruyu bulursun. Yani akıl akıldan beslenir denebilir. Küçük bir çocuk çevresindeki akıllardan beslenip, büyüyüp onlardan daha büyük olabilir.
 
Bugünün sorunlarının temel kaynağı genellikle geçmişe dayalı, geçmiş ayağımıza dolanmış zehirli bir sarmaşık gibi. Çatışmalarda en sık yapılan hata yaşanan andaki sorun yerine, sürekli geçmişe odaklanmaktır. Konuyla ilgili olsun yada olmasın karşı tarafı sürekli geçmişte yaptıklarıyla suçlamak çözümsüzlüğe savrulmanın nedenlerinden birisidir. Bunun önüne geçebilmek ise fikrimce sorunların üstünü örtmeden, ötelemeden, ertelemeden konuşabilmek ve tartışabilmekle ilgilidir.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Platon düşünceyi icat ettiğinde insanlar önemsemedi. Ve kitap denen şey icat olduğunda Platon muradına erdi. Düşünceyi bir kitapta okumanın hiç bir zararı yoktur.

Tuna M Yasar 
 24.12.2018 22:15
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim, saygılar.   25.12.2018 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster