Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '14

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
144
 

Düşünmeyi öğretmek

Düşünmeyi öğretmek
 

Öğretmenliğe başladığım ilk yıl 1965 ,Trabzon- Akçaabat- Çatalzeytin


Türkiye’deki ortaöğretim konusunda çok şey söylendi. “Genellikle teknik eleman sıkıntısı çeken bir dünyada, liseler hayatla ilgili hiçbir değeri öğretmiyor”dan başlayıp, “Bu kadar kötü yetişen gençleri üniversiteler ne yapsın”la biten bütün sözler edildi ama, günlük sorunların telaşı içinde, asıl öğretilmeyen şeyin ne olduğunu çok az kimse söyledi. Yeni yetişen insanlarımıza düşünmeyi öğretmiyoruz.Oysa, düşünmek, bütün beceriler gibi, öğretilebilen, öğrenilebilen, geliştirilebilen bir yetenek.

Düşünmeyi bilen insan tipini yaratmadıkça, açtığımız okulların büyüklüğü,üniversitelere yerleştirdiğimiz gençlerin sayısı ne olursa olsun, eğitim sorununu çözmüş sayılmayacağız.Oysa, düşünmek, bütün beceriler gibi, öğretilebilen, öğrenilebilen, geliştirilebilen bir yetenek.

Mümtaz SOYSAL

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli TURKAY KORKMAZ, Bilirsiniz, insan, düşünerek üretebilen bir varlıktır. Bir aşçının yapacağı yemek için nasıl çeşitli (farklı) malzemelere ihtiyacı varsa, insanın da düşünerek üreteceği bir fikir (yemek!) için farklı bilgilere-malzemeye ihtiyacı vardır. Ancak, okumadığımız için bir malzememiz bulunmamaktadır. Peki, neden okumuyoruz? Bilgiye ve bilgine (Kültürümüzün de)bu kadar değer vermesine karşılık? Sorgulamayı ve sorgulayanı sevmiyoruz? (Bilgisizliğimizden hareketle)Sorgulayarak (bizden farklı) düşünenleri "Seni Din/Atatürk/Cumhuriyet/Laiklik vb" düşmanı diyerek karalıyor ve sonra kafamıza kuma gömerek, "siz sağ biz selamet!" Okula (eğitime değil) öğretim için gönderdiğimiz çocuklarımızı aile-çevrede eğitmeden (öğretilebilir-işlenebilir) hale getirmeden daha çok kendi kendimize çalar ve oynarız. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 20.03.2014 16:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster