Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
335
 

Düşünüyoruz, o halde düşünüyoruz

Düşünüyoruz, o halde düşünüyoruz
 

Hayat da bir satranç tahtası gibidir. ( Sabahattin Gencal )


Genellikle ilgilendiğimiz konular üzerinde düşünürüz. Örneğin futbol karşılaşmasına ilgi duyan genç bu konuda düşünür. Evine ekmek götüremeyen bir baba işsizlik ve haksızlıklar üzerinde düşünür. Emniyetin yanlış uygulamalarına maruz kalan biri de bu yanlış uygulamalara odaklanır… İlgilerimiz bir su gibidir. Su nasıl ki meyil olan tarafa akarsa ilgi de böyledir. Örneğin bir milli maç olduğu zaman devlet görevlileri bile maça ilgi duyar. Bu ilgi çerçevesinde düşünür. İnsanları istediğiniz konuda düşündürebilir misiniz? Evet, düşündürebilirsiniz. Nasıl düşündürürsünüz? Ortamın, zeminin düzlüğünü bozarsınız. Bir tarafa fazla ağırlık vererek meyil yaratırsınız. Örneğin magazin dünyasını, dizi furyasını, futbol sahasını ilgi odağı haline getirirsiniz. Nasıl getirirsiniz? Bu sorunun cevabını halkını yıllarca uyutan sözde liderlerin, diktatörlerin hayatlarını, taktiklerini inceleyerek bulabiliriz. İlgi duyulmayan konularda yazmak olur mu? Olur; ama bu yazıların fazla okuyucusu olmaz. Yukarıda meyil istikametinde akmaktan söz ettik. Aynı benzetmeyle yazalım. 

İnsana ilgilenmediği konuda bir yazı okutmak suları tersine akıtmaya benzer. Onun için öğretmenler derse başlamadan önce ilgi çekici konuşmalar yaparlar. Genellikle de başarılı olurlar. Ancak bazı sorunlu öğrencilerin ilgilerini çekmek öyle kolay olamaz. Benim de ilgi çekmeye çalıştığım sanılmasın. Tam aksine yapay ilgi alanlarına girmeyeceğim. Gündemimi, konularımı kendim belirlemeye çalışacağım. Çalışacağım diyorum; çünkü böyle gündem yaratma taktiklerine kızan biri olmama rağmen benim düşüncelerim de dağılıyor, istenilen konularda düşünüveriyorum. Örneğin Türkiye’mizde savcılar arasında yapılan değişikler konusu üzerinde ister istemez düşünüyoruz. Düşünmek şöyle dursun bu konuda yazan yazarların yazılarını da okudum. Bu yazıların satır aralarında adalet sistemimizin rahatsız olduğu anlaşılmaktadır. Tedavi ilaçla mı olur, neşterle mi olur? Okuyucu cevap ister değil mi? En azından kendi sorduğumuz soruların cevaplandırılmasını bekler. Evet, bunu kendimden biliyorum. Biliyorum; ama cevaplandıramıyorum. Cevaplandıran bir yazar varsa beri gelsin. Ne demek istedik şimdi? Şunu demek istedim ki bazı konularda üniversiteler çalışmalıdır. Tabi düz zeminlerde objektif olarak çalışmalı ve bilimsel verilerini halkla paylaşmalıdır. Daha çok paylaşmalıdır demek istiyorum. Özetle Türkiye’mizin, dünyamızın gündemini takip edecek; ama yapma gündemlere takılmayacağız. Suyu yukarı akıtamayız; ama okuyucuyu az da olsa düşündürürüz. Düşünüyoruz. O halde düşünüyoruz. 

Sabahattin Gencal, Başiskele - Kocaeli, 31. 03. 2011 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumunuz için teşekkür ederim. Her ortamda, her durumda düşünebilenlere ne mutlu. Saygılarımla.

Sabahattin Gencal 
 04.04.2011 11:41
 

Cevabı yukarıda yine bizzat siz çok güzel bir cümle ile vermişsiniz zaten "Ortamın, zeminin düzlüğünü bozarsınız". Halen sürdürülmekte olan genel akışa ve mevcut kabule aykırı birşey yaparsınız yani. Akış zaten yanlışsa da böylece bütün yanlışlar ve yanlışta olanlar sapır sapır daha görünür olmaya başlar. Ve yanlışı yapanlar da bir ihtimal ister istemez düşünür de olmaya başlar. Bu da neşter gibi birşeydir zaten, ilaç değildir. İlaç zaten böyle bir durumda yeterli değildir. Yanlış akışın önüne en az akış gücünde aniden set çekilirse ancak, akışın yanlış yanlış akması durdurulabilir. Bir anlamda da fark yaratmak gibi mesela, o da bu kapsamda düşünülebilir. Selamlar, saygılar efendim...

Filiz Alev 
 31.03.2011 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster