Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
650
 

Duvarı nem, insanı gam göçertirmiş..

Duvarı nem, insanı gam göçertirmiş..
 

Ben küçük bir kızken babaannemden dinlediğim bir öyküyü paylaşacağım bugün sizlerle.

Bir zamanlar çok suratsız bir adam varmış. Adam öylesine suratsız ve kötü huylu imiş ki evlendiği kadınlar 6 ay içinde yaşadıkları sıkıntıdan ölüp giderlermiş. Devir  kaç göç devri. Adam sabahtan kadınların üstüne kapıyı kilitler gidermiş. Akşama kadar evde kimse ile görüşmeyen ,  kafesin arkasında ömür tüketen kadıncağız akşama eve dönen kocasının kötü muamelelerine maruz kalınca gamdan, tasadan 6 ayda göç edermiş bu fani dünyadan.

Adamın şanı o kadar yayılmış ki bir süre sonra hiç bir kadın onunla evlenmek istememiş. Adam da yalnızlık canına tak edip, eziyet edecek kimse bulamayınca eş arama olayını iyice arttırmış.

Günlerden bir gün Devrin Kadısının  kızı adamın eş aradığını duyunca 'Ben evlenirim bu adamla.'diye talip olmuş.Bu güzeller güzeli, kızın da daha önceki eşlerin akibetine uğrayacağını düşünen çevredekiler kızı bu fikrinden vazgeçirmek için çok uğraşmışlar. Ne mümkün. Kız nuh diyor peygamber demiyormuş.

Bunun üzerine kızı o mendabur adamla evlendirmişler. Kız daha önceki eşler gibi evin içinde kimseyi görmeden bir yaşam sürmeye başlamış.Akşam eve dönen adam da eziyetlerie devam etmiş.

Aradan aylar geçmiş, Kız da tık yok. ne bir hastalık, ne bir tasa. Akşam eve gelen kocasını neşe ile karşılayıp her türlü eziyete ses çıkarmayan kız 6 ay geçip de ölmeyince herkes merak etmeye başlamış. 

6 Ay bir sene olmuş kız yaşıyor. Adam da merak etmiş.Bu kadının neden öncekiler gibi ölmediğini anlayamamış.

Adamın aklına birbir düşünce saplanmış. Bütün gün kimseyi görmeden evde oturan bu kadın nasıl böyle neşeli, tasasız oluyor diye. Yoksa o evden çıktığında başka bir adamı mı alıyor eve diye düşünmüş. Nasıl olur.Kapı ,pencere kilitli, anahtarlar da adamda.

Adam öyle çok merak etmiş ki bir gün işe diye çıkıp bir süre sonra eve geri dönmüş. Amacı eşini aşığı ile basıp öldürmekmiş. Cebine de kasaturasını koymayı ihmal etmemiş.

Eve sessizce bahçe kapısından giren adam ayaklarının ucuna basa basa yatak odasına gitmiş. Bakmış karısı yok, mutfağa bakmış gene yok. Birden hiç girmedikleri sandık odasından karısının konuşmalarını duymuş.Hah demiş. Kadın aşığını sandık odasına koymuş. Sandık odasının kapısına kulağını dayayıp dinlemiş. Evet karısı birisi ile sohbet ediyor içerde..Kasaturasını cebinden çıkartmış ve kapıyı aniden açıp içeri dalmış.

Odada  köşedeki sandığın başında karısını  görmüş loş ışıkta.Karıs elinde bir şey konuşuyormuş. Kasaturayı karısının elindeki şeye sallarken tuttuğunun  mumdan yapılmış bir insan heykelcığı olduğunu fark etmiş son anda.

Kasatura ile iki parçaya bölünen mumdan heykelden irin akmış bir anda.

Meğer kadıncağız bu suratsız adama dayanmak için mumdan bir heykel yapmış ve bütün derdini kocası işe gidinde ona anlatır, içini dökermiş. Aylarca adamın sıkıntısına dayanmasının sırrı bundaymış.

Mum heykelcik de dinlediklerinin tasası ile irin bağlamış.

Öykünün sonunu babaannem tasanın gamın mum  heykeli bile irinle doldurduğunu söyler sözlerini şu özdeyişle bitiridi. ,

Duvarı nem , insanı gam göçertir.

Gamsız, tasasız günler hepimize.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kendi isteğiyle içeriye birini almıştı ya..bazıları kaleyi içerden fetheder bazıları dışardan..adam egosu yüzünden yda uğraşmaya değer bulmadığı için hapsetmeyi çözüm olarak görüyor..

savas barka 
 15.09.2016 19:05
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla  16.09.2016 8:56
 

bana artık şiddet uygulamıyosun artık beni sevmiyomusun düşüncesindeki insanlara hiç bişey anlatamzsınız..koruyup kollamanın suçlama hali..hani herşey bizim için gibi..normal nedir bilmiyolarmı normal olanımı sevmiyolar anlamadım..kadındaki değerli olma duygusunu iyi bulmuş..saklandıkça kıymetli özel oluyorum diye düşünüyor herhalde..kasaya koy getirisi var mı bakalım....bi de kendisi ortalıkta dolaşmasa..genelde böyle olurda :)

savas barka 
 14.09.2016 10:14
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Haklısınız. İnsan kendi değerini kabul etmezse çevresine kabul ettirmesi zor oluyor. Ne yazık ki kadınlarımız değerlerini bilmiyorlar. Saygılarımla  14.09.2016 17:29
 

rapunzelde böyleydi :)) adam haklı..

savas barka 
 14.09.2016 9:58
Cevap :
Masaldan hatırladığım kadarı ile Rapunzel kendi isteği dışında kuleye hapsedilmişti. Bazı Kadınlar kendi istekleri ile esareti kabul ediyorlar. Anlayamıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla  14.09.2016 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 811
Toplam yorum
: 1052
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster