Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
102
 

Duvarı Nem, İnsanı Gam Yıkar

Eskiden “Duvarı nem, insanı gam yıkar” diye bir söz vardı. Gam “tasa, kaygı, üzüntü” demektir. Günümüzde bu üç sözcüğü de içine alan “stres” sözcüğü kullanılmaktadır. Bu sözcüğü de şöyle ifade edebiliriz:

1. Travmanın organizmada oluşturduğu bozuklukların tümü, ruhsal gerilim.

2. Zorlanma.

3. Dayanıklılığı azaltan fiziksel veya mental (zihinsel) gerilim, gerginlik.

4. Canlıların yaşamı için uygun olmayan koşullar.

*

Günümüzde birçok stres faktörüyle karşılaşıyoruz. İşsizlik, geçim zorluğu, kişiler arası geçimsizlik, aile sorunları, trafik sıkışıklığı ve kazaları, terör vb. Mutluluğumuz da sağlığımız da işte bu stresler tarafından büyük ölçüde olumsuz etkileniyor.

Stresten korunabilir miyiz?

Stressiz bir hayat düşünülemez ama elimizden geldiğince ondan uzak durabilir ya da onu iyi yönetebiliriz. Önceki tecrübelerimizden hangi hallerde stresle karşılaşacağımızı bilebiliriz. Mesela ben trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yola çıkmayı tercih ediyorum. Böylece trafik sıkışıklığından korunmuş oluyorum. Yaz tatilimi de tatil yerlerinin sakin olduğu eylül ve ekim aylarında yapmaya özen gösteriyorum.

Stresi iyi yönetmekten kasıt nedir?

Ben bundan stresli durumda daha fazla stres yaratacak hal ve tavırlardan uzak durmayı ve bir süre sabırlı olmayı anlıyorum. Böylece en azından işlerin daha da kötüye gitmesini önlemiş oluyorum. Bu süre zarfında stresin etkisi ya ortadan kalkıyor ya da azalıyor. Örneğin birisiyle tartıştığınızı ve strese girdiğinizi düşünün. O anda kendinizi frenler ve tartışmanın daha da kötüye gitmesini önlerseniz daha az strese girersiniz. Sabreder ve sakin kalırsanız kısa sürede normale dönersiniz. Stresiniz de yok olur. Burada amaç stresten daha az zarar görmektir.

Bir başka çare de stres yaşadığınız ortamdan uzaklaşmaktır. Bunu zayıflık ya da “kaçmak” olarak addetmeyelim. Bu bir korunma mekanizmasıdır. Tedbirdir.

Size Tavsiyem! 

Strese girmemek için kimseye kötü davranmayın, size kötü davrananlara bile iyi davranın! Sabredin. Sabrın sonu selamettir. Kavgadan ve dövüşten kimseye bir fayda gelmez. İnsanlarla iyi geçinmeye çalışın. Bunu başaramıyorsanız, acaba nerede, nasıl bir hata yapıyorum diye kendinizi sorgulayın…

*

Gam, stres derken bunları hatırladım. Kuşkusuz benim strese karşı bulduğum çözümler size uymayabilir ama siz de kendi çözümlerinizi, yol ve yöntemlerinizi bulabilir ve uygulayabilirsiniz. Muhakkak hali hazırda böyle çözümleriniz de vardır. Yorumlarda bunları benimle paylaşabilirsiniz.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 548
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster