Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
482
 

Duyarsızlık ve faşizmin ayak sesleri

Duyarsızlık ve faşizmin ayak sesleri
 

TOPLUMSAL MAGANDA GENE İŞ BAŞINDA.


Akdeniz Üniversitesi kampüsünde olanların muhakemesini yapmak için politik bir duruşa sahip olmaya gerek yok. Yaşananlara duyarsız kalındığının en büyük kanıtı entellektüel çevrelerde ya da televizyonlarda gerektiğince değinilmemesidir.
-Dikkat ettiyseniz konuyla ilgili tavır koyanlarının çoğu sahip olduğu ideolojik bakış açısıyla körlemesine birilerine saldırdı.
-İnternetteki popüler sitelerde grup oluşturup ortalık yerde sivil insanlara ateş açan bir maganda kahraman ilan edildi. (örnek facebook'ta 'ömer ulusoy bir kahramandır' adlı grup)
-Bir başka nokta ise o kahramanla Hrant Dink'in katilinin yan yana getirilip övülmesi. (arada Orhan Pamuk'un da öldürülmesi gerektiğini ima eden sözler var)
-Olayın sorumlusu ve çatışan taraflardan biri olarak pkk sempatizanları gösterildi. (oysa rektör telefonla katıldığı bir canlı yayında sağ görüşlü öğrencilerle sol görüşlü öğrenciler dedi)
-Sonuçta belli çevrelerde istenilmeyen bir oluşumun adı her zaman pkk olmaya başladı. (birkaç yıl önce ücretsiz eğitim için yürüyenlerin pkk'lı olduğu iddaasıyla tartaklandığını hatırlayın)
-Bu olaylara sebep olan kampüste insanlara ateş eden adam gibilerin hazımsızlığından, körlüğünden ve zorbalığından kaynaklandığını söylemek mümkün. (eğer bu olay pkk provakasyonuyla olduysa yani bir pkk oyunuysa, o adam sivillere ateş ederek dolaylı yoldan pkk'nın maşası oldu)
Bu maddeler çoğaltılabilir.

Ancak Akdeniz Üniversitesi'nin türbana karşı takındığı tavır, barışçıl ve demokrat bir yapıya sahip olduğu göz önüne alınırsa kimleri rahatsız etmiş olabileceğini anlarız.

Sonuç olarak asıl acınası durum ülkemizde şiddetin sıradanlaşmasıdır. Hele bu anlayışın toplumun tabanında yaygınlaştığı düşünülürse son olayların faşizmin ayak seslerini duymamıza neden olduğunu söyleyerek çok abartmış mı oluyorum?
Son birkaç gündür o adamı savunan o kadar çok söz duydum ki!
-Canım ben olsam kafalarına sıkardım
-Kürt değil mi en iyisi ölüsü
-Bak bunların hepsini asacaksın hiç kimse sesini çıkartabilir mi? (bu söylenirken solcu bilindiğim için bana ters ters bakılır-çünkü o adamların gözünde solcu da haindir)

Sonuçta Kenan Evren'in amacına ulaştığı söylenebilir!

Beslemeyecekler-Asacaklar

Umarım ben yanılıyorumdur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru bir noktadan yaklaşmışsın. Tebrik diyorum seni.

Yıldız Nihat 
 12.04.2008 20:32
Cevap :
teşekkür ederim dede.  13.04.2008 10:03
 

Burjuvazi ekonomik krizden kurtulmanın en kolay yolu olarak şiddete başvurur. Tetikçileri bellidir. Uyanık olmak zorundayız

Yapukay 
 10.04.2008 22:53
 

Yanılıyorsunuz tabiki, sonuçta üç beş saptırılmış insanın sözünün ne değeri olacak. Ama bu sözlerin kaynağına baktığımız zaman, ideolojik olarak arkalarının güçlü olduğu psikolojisi içinde olduklarını sezmek mümkün. Düşünün, Dink'in katili yanında hatıra fotoğrafı çektirenleri. Bu görseller, arka plan psikolojisini oluşturuyor. Bilse ki, kamusal kurumların ve görevlilerinin, evrensel doğruların, sadece evrensel doğruların peşinde olduğunu ve bunu onursal bir şey saydığını o zaman bu suçluyu övücülük mümkün olamazdı. Bu bir idealdir, er ya da geç, ülke batmazsa, temiz bir sivil ve siyasal topluma ulaşacağız.

Erdal Aydın 
 10.04.2008 22:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 659
Kayıt tarihi
: 17.08.07
 
 

1983 yılında Mersin- Anamur'da doğdum. Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum. İnternet salonu işletiyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster