Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
467
 

Duyarsızlık

Duyarsızlık
 

Şu son 10 gün içinde, iki duyarsızlıkla karşılaştım, paylaşmak istedim.

İlkine, alışveriş için gittiğim, semtimizin büyük marketlerinden birinde şahit oldum. Bayanın biri, şarküteri reyonundaki çocuktan fıstıkı salam istedi ve doğramasını söyledi. Şarküteri reyonundaki çocuk, inanılmaz sevimli ve güler yüzlü, saygılı biridir. Salamı aldı ve makinada doğrayıp, şeffaf bir kutuya koydu. Ben de sıra beklediğim için olayı izliyordum.

Çocuk, salam kutusunu poşete koyup bayana uzattı. Bayan paketten kutuyu çıkarttı ve çocuğa söylenmeye başladı; Sence bu salam fıstıklı mı? diye girdi söze. Çocuk da, son derece masumca ' Evet' diye cevap verdi. Bayan sesini yükselterek ; Göstersene bana fıstıkları dedi. Çocuk, neye uğradığını şaşırdı ve ' Sizin gösterdiğiniz salam buydu, ondan doğradım ' diyerek, vitrindeki fıstıklı salamı gösterdi. Gerçekten de o salamdı doğradığı. Bayan tekrar söylenmeye başladı; O zaman, sen bunu doğrarken fıstıklarını parçaladın dedi kızgınlıkla. Çocuk; Olur mu hiç öyle şey, ben hep aynı ayarda doğruyorum gibisinden bir şeyler söyledi. Bunları söylerken de, her zamanki gibi gülümsüyordu. Ben ise bayana bir şey söylememek için kendimi zor tutuyordum. Bayan, bir kaç kez daha söylendikten sonra kasaya gitti.

Çocuğa dedim ki; Bundan sonra biri aynı şeyi yaparsa, ona de ki; Ben burada size hizmet etmek için varım, fıstıklı salamın içinden fıstık çıkmamışsa, üreten firmanın sorumluluğundadır, şikayetiniz benden değil, firmadan olmalıdır dersin. Teyzeciğim, beni bilirsiniz, asla öyle bir şey diyemem dedi.

İkinci olaya ise, bindiğim dolmuşta şahit oldum. Binip, şoföre parayı uzattım ve şoförün hemen arkasındaki koltuğa oturmak istedim. Koltuğun köşesindeki bayan, ayaklarını yana çevirdi ve camın kenarına geçmek zorunda bıraktı beni. Ben de rahatsız olmamasını, arka koltuklardan birine oturacağımı söyledim. Eğer bunu yaparken, bir veya iki durak sonra ineceğini belirtmiş olsaydı, seve seve geçer otururdum cam kenarına.

Yol boyunca iki kişi, bayanın üstünden atlayıp cam kenarına oturmak zorunda kaldı. İkisi de indiler sonra, bayan hala koltuğun kenarında oturuyordu. O sırada da dolmuşta boş yer olmadığı için iki öğrenci ayakta duruyordu. Bunlardan biri, sırtında kocaman bir okul çantası, diğer elinde boyundan büyük gitar olan 13 yaşlarında bir erkek çocuktu. Çocuk, tam da bayanın hizasında duruyordu ayakta.

Dolmuş çarşıya yaklaşınca bayan inmek istedi. Şoför de durak olmadığı için, indiremeyeceğini, yasak olduğunu söyledi. Bayan ısrar etti, şoför yine ' Yasak hanımefendi ' dedi. O anda dayanamadım ve bayana ; Size bir şey söylemek istiyorum dedim, omzunda hem okul çantası, hem de gitar olan çocuğu göstererek. 5 kilometredir bu köşede oturuyorsunuz, iki kişiyi üstünüzden atlatıp, cam kenarına geçmek zorunda bıraktınız ve bu çocuğun zorla ayakta durduğunu görüyor ve kendiniz cam kenarına geçip, onun yanınıza oturmasını sağlamıyorsunuz, şimdi de kalkmış, kendi duyarsızlığınızı şoförün göstermesini istiyorsunuz ısrarla, lütfen önce siz duyarlı olun dedim. Bayan ne diyeceğini şaşırdı ' Ama ben inecektim ' diye bir cümle çıktı ağzından, bir kez daha patladım; Hanımefendi 5 km dir inmediniz, başka bahane bulamadınız mı? dedim.

Bu bayan camın kenarına geçmedi, çünkü şoförün koltuğunun arkası, yolu izlemesine engel olacaktı. Zavallı, başını sola çevirip mi seyretsindi yolu?

Çenesini tutamamak diye bir deyim vardır ya, çenemi tutamıyorum duyarsız birini görünce. Bu sadece iki örnekti, ne zaman evden dışarı adım atsam, onlarcası karşıma çıkıyor ve ben kendime sürekli telkinde bulunuyorum, sakin olmam konusunda.

Ben sakinim, ben sakinim, ben sakinim...Hayır! Sakin olmak istemiyorum. Bütün duyarsız insanları, duyarlı olmaya davet etmek istiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tabi bende sizin yokluğunuzu aratmadım.. :)

Mrs Su 
 16.01.2008 22:00
Cevap :
Harikasınız:) Yılmak yok, görünüşte iki bacaklı, ama benim için dört bacaklı olan bu türü (!) hizaya getirmeliyiz:)  16.01.2008 23:27
 

C.tesi sabahı yol üstündeki pastaneden nöbete giderken poğaça almak istedim..Gece boyu hiç uyumamışım ..Çocuk ateşlendi biraz canım sıkkın..Neyse girdim kuyruğa önümde 5 kişi.. tam sıra bana gelmişken arkamda bekleyen 3 kişiye aldırmadan önüme bir bayan geçti..Kesin senin bahsettiğin bayandır O...!

Mrs Su 
 14.01.2008 23:34
Cevap :
Benim bulunduğum kuyrukta böyle bir şey olamaz. Ne yapar, eder, hizaya getiririm:) Dolmuştan adam indirmişliğim bile vardır:) Sevgiler...  15.01.2008 13:39
 

Değerli kardeşim sorma sen o bayan mutlaka bizim kasabın kovaladığı bayandır.Bir gün et almak için kasaba girdim .Çok şık bir bayan geldi .işinin acele olduğunu söyledi .Haydi dedim yerli değil belli kıyafetinden,görüver işini dedim.Önce okkalı bir kuzuyu böldürdü.bir kısmını pirzola dövdürdü ,diğer bir kıyma ,diğerini kuşbaşı ,diğerini iri olsun dedi.Kemiklerini de attırmadı kavga ile onları da üçe dörde böldürdü beş altı bölüm et oldu .Sonra mı ?Kadın kıymayı yağlı diye beğenmedi .kemikler kırıntılı olmuş diye ayırdı ,sadece kuşbaşını almaya kalkınca,kasap ta bunlarla beni ne uğraştırdın yarım kilo kuşbaşı istesen olmazmıydı diye kadını kovaladı.Kadında söylenerek almak zorundamıyım diyerek çıktı çıkmasa idi var ya..Saygılar.

ütopik 
 12.01.2008 18:04
Cevap :
İyi ki ben orada değilmişim:) Birgün elimden ya da dilimden bir kaza çıkacak ama, hadi hayırlısı:) Sevgiyle...  12.01.2008 21:08
 

ucunda dayak olabilir... zira böyle yapanlar kendilerinde büyük bir haklılık hissederler ve ters bir tepkide sapıtabilirler. Ben çok kıyıdan döndüm oradan biliyorum. Yemişsemde hatılamıyorumdur. Ki hatırlar öyule kötü anıyı...

karga 
 11.01.2008 18:15
Cevap :
Eşim de sizinle aynı fikirde:)  11.01.2008 21:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2190
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster