Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kaygı Terapisti ve NLP Uzmanı Burcu Polatdemir

http://blog.milliyet.com.tr/yasamsenin

03 Kasım '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
26
 

Duygu Durum Dengesi

Hayatta, doğada her şey bir dengede bildiğimiz gibi.. Mevsimlerin döngüsü, doğadaki canlıların farklı yaşam biçimleri, doğum, ölüm gibi döngüler hiç durmadan hep bir devinim halinde günbegün ilerlemekte gelişmekte..

 Biz insanlar da dengede kalma  durumu daha çok akışa bırakarak değil de biraz çaba harcayarak gerçekleşiyor gözlemlerime göre.. Özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalarda ve dikkat çekilen konuların başında dengede kalmak için kişinin gerek fiziksel  gerekse de  zihinsel  bazı aktivitelerde bulunması tavsiye ediliyor .. Diğer canlıların aksine denge kurma konusunda  zorluk yaşadığımız aşikar.. Peki neden..

Çünkü yaşarken gündelik hayatımızda içinde bulunduğumuz birçok durum normal dengemizde kalabilmeyi ve bunu süreklilik haline getirebilmeyi ne yazıkki zorlaştırmakta.. Bu ne demek?

Herkes Tibet’ te meditasyon yaparak erişemeyebiliyor maalesef bu iç denge konusuna.. İş yaşamı ,özel yaşam sorunları, rekabet, kıyas konusunda yaptırım , hayata dair beklentiler ,hayal kırıklığı, para, hırs, yaşam mücadelesi ve internetin hayatımıza getirdiği yeni gündemler kişiyi bazen kendine bile yabancılaştırabiliyor..  Bazen insan kendinde bildiği, kanıksadığı duygu durumlarına bile başkasına aitmiş gibi davranabiliyor.

Peki herkes dengede kalmak zorunda mı?  Çoğumuz çoğu zaman olamayabiliyoruz. Çünkü bana göre dengede olma hali bir başkasına göre farklı olabilir. Ama bunun uç noktaları çoğunlukla bizi ve çevremizi rahatsız edebiliyor. Mesela; iş arkadaşınız bildiğiniz kadarıyla kendi halinde, sorumluluklarını yerine getiren iş yaşamında sosyal ilişkileri iyi biri diyelim.. Kişinin hayatında yaşadığı herhangi bir duygusal boşluk, fiziksel bir kayıp veyahut ciddi bir maddi sıkıntı kişinin hem iç dengesindeki dinamikleri hem de dış dünyayla olan ilişkilerini bir anda altüst edebilir. Bu kişi çevresinden beklenmeyen davranışlar sergileyebilir. Bu durum etraftaki insanlar tarafından acayip karşılanabilir ki duygu değişimleri de zihinsel dünyamızın bir dengesidir  ..

Peki bu durum nasıl sağlıklı yönetilir ona bakalım..

Kişinin içinde bulunduğu durumu fark etmesi en önemli başlangıç.. Denge kurma konusunda kendini hangi konularda işin içinden çıkılmaz hissediyorsa önce acil olanlarla işe başlamak doğru bir yol olacaktır. Diyelim ki, aile değerleri bu kişi için maddiyattan daha önemli ise çocuğuyla ilgili sorununu halledemeden iş yaşamında verimli saatler geçirememeye başlar. Bu da kişinin motivasyonunu bozabilir. Bunu fark eden bir yöneticiniz varsa şanslısınız eğer yoksa iyi bir iş arkadaşınız bu durumunuzu yönetmeniz için geçen sürede sizi idare edebilir. Fakat bunu fark edemeyen ya da etmeyen özel/iş /aile yaşamınızdaki kişiler sizin eskisi gibi olmadığınızı hatta son zamanlarda davranışlarınızın değiştiğini size bir şekilde duyurur. Bu durum; sıkıntı içinde kalan kişinin durumunu bazen daha da zorlaştırabilir.

Kişi; fark ettikten sonra kendine bir süreç belirleyebilir. Acil olarak onu en çok etkileyen olayın etkilerini hafifleterek başlaması yerinde olur. Bunun için yöneticiye durumu açıkça belirtmek, eğer sorun çocukla ilgili bir durumsa onun problemine eğilecek bir süre için izin istemek, sağlık sorunuysa bunun hangi durumlarda kolay çözüme kavuşturulacağı ile ilgili araştırma yapmak yerinde olabilir. Böyle durumlarda durumu gizlemek yerine yardım edeceğini düşündüğünüz kişilerle durumu paylaşmak işinizi kolaylaştırabilir.

Sıkıntınızın bir kısmında hafiften de olsa yol aldığınızı görmeniz sadece düşünüp çare aramaktan çok daha iyidir. Bu bile sizin kendi iç duygu dinamiğinizde kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir. Kendi kendinize notlar almanız konuları pozitif/negatif yönleriyle size dönüşlerini  yazarak görmeniz çok daha efektif olacaktır. Dengemiz çoğu zaman bizim her şeyimizdir

Bol dengeli günler dilerim..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 145
Kayıt tarihi
: 12.04.15
 
 

Merhaba, İstanbul Üniversitesi mezunuyum. NLP  (Sinir Dili Programlaması) ile önce kendi hayatımı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster