Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '14

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
614
 

Duygu ve düşünceler mantığın neresinde yer alıyorlar?

Duygu ve düşünceler mantığın neresinde yer alıyorlar?
 

Görsel net.ten alıntıdır.


Yaşam akışına egemen olan, duygu ve düşünceler ile onların bilgeleri olan "mantık"  sübjeleri...    

Duygular, olaylar karşısında hormonlar ile ilintili olarak pozitif veya negatif şekilde ortaya çıkarlar.

Sokakta açlıktan bitkin düşmüş bir köpeğin görüntüsü acıma duyguları oluşturur insanda veya  beden olarak güçlünün zayıf birini tekme tokat dövmekte olduğu görüldüğünde, dövene kızgınlık, dövülene yardım etme duyguları içindeki duyarlı kişiler, olayın dışından çözüme katkı aramaya başlarlar.

Cami avlusuna bırakılmış minik bir bebek görülür ekranlarda. O bebeği alıp büyütmeyi, eğitimini tamamlattırıp iş sahibi yaptıktan sonra yuvasını kurup topluma kazandırmayı düşünmeye başlar naif yürekli kişiler... Bunlar duyguların götürdüğü merkezde, bilinçaltına yerleşen düşüncelerdir.

Bir gece karanlığında; parkta çimenlerin üzerine serilmiş yatakta annesiyle uyumaya çalışan üç kardeşin en büyükleri, abla vardır basın görevlisinin uzattığı mikrofonun ucunda. Babaları yokmuş, kirasını ödeyemedikleri için evden atılmışlar sokağa ve 15 yaşındaki abla diyor ki: 

9 (dokuz) metrekarelik bir odamız olsun, yeter bize :-((

O anda simsiyah gök kubbe yıkılıyor TV seyircisinin başına, az veya çok bu aileye nasıl yardımcı olsam diye hüzünlü düşüncelerin içinde boğuluyor, yardımcı olamamanın verdiği huzursuzlukla o sahneyi ve onları unutamıyor halâ daha...

Duyguların yolu, bilinçaltındaki otağında konuşlanan düşüncelerdir, orada şeklini alır.

Komşu otağda "mantık" ikamet etmektedir.

Duyguların oluşturduğu düşünceler eyleme geçeceğinde mantığa danışırlarsa mesele yok...Mantık, hatasız sonuçlar üretmektedir.

Mantığın hatasız sonuçları derken kişinin yetişme tarzını, sosyal konumunu ve eğitimini, düşünce potansiyelini de göz ardı etmemek gerekiyor. Birine göre doğru olan mantık diğerine ters gelebiliyor ama kesin olanı doğru her zaman her yerde doğrudur.

Duyguların zirve yaptığı yaş dönemi 15- 21 yaşları arasındadır. Bu devrede duygular özerkliğini ilan ederken mantığı ret eder. Onun içindir ki; en çok hatalar bu devrede yapılmaktadır. Öyle hatalar yapılır ki, bir ömrü gölgeleyinceye  kadar...

Duyguların etkisi  altındaki düşünceler eyleme geçerken mutlaka en yakın bilinen büyüklerden fikir alınmalı, onların tecrübelerinden yararlanılmalı ki sonuç güzel olsun.

Duygular  kontrol altına alınabiliyorsa  ne mutlu. Her şeyde olduğu gibi  "azı karar, fazlası zarar"

Duyguların düşmanı "zan" duygusudur. Sonucu olumsuz olan pek çok olayda kişi kendini müdafaa ederken "zannetmiştim ki" der. Zan hataya götürür.

90-60-90 bayan ölçüleri veya uzun boy, yeşil göz, yakışıklı erkek ilk görüşte karşı cinsi etkiler ve çok zaman sonrasında "sevdiğimi zannetmiştim" diye pişmanlık duygularıyla dile gelir.

Duygu ve düşüncelerin sağlıklı karar verebilmeleri için "zaman" faktöründen yararlanmak lazım. Zaman, olayları açığa çıkaran çok yerde lehimize çalışan  sübjektif bir kavram.  Aceleci olmak zamana direnmektir, sonucu hüsran olabilir.

Duyguların bir sınırı olması şart bilhassa acıma (merhamet) duygularının. Sınır ihlali  çok zaman iki taraftan birinin maddi veya manevi mağdur olmasına sebep olur,  "merhametten maraz doğar"...

Ne alaka demeyin, samimiyet de aynı. Söyleyeni hatırlamıyorum ama  o söz şöyleydi: "komşu ile samimi olunur ancak bahçe duvarını yıkmadan" Bu söz de sınır ihlali yapmamak gerektiğini anlatıyor.

Öz olarak demek istediğim: sağlıklı sonuçlara götürecek sağlıklı kararlar verebilmek için kontrol altında tutulması gereken duygu ve düşüncelerin mutlaka mantık süzgecinden geçirilmesi ve zaman faktöründen yararlanılması gerekir. Mantığın önde, duyguların arkada bırakıldığı durumlarda en ideal sonuca ulaşılır.

Selam ve sevgilerle...

Yurdagül Alkan.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Mantığın önde duyguların arkada" bırakılarak aldığımız kararlar en az pişmanlık getiren kararlardır. Emeğinize ellerinize sağlık Yurdagül hanım, selamlar sevgilerimle

Cemile Torun 
 19.02.2014 23:45
Cevap :
Cemile hanımcım, cevabım geciktiği için özür dilerim. Memleketteydim bir süre, duygularla hareketlerin sonu genelde hüsran ama mantık doğruya götürüyor insanları. Selam ve sevgilerle...  26.02.2014 15:42
 

Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Selamlar...

Mesut KARİP 
 18.02.2014 15:32
Cevap :
Sizin sayfa bilgilerinin yanında bizimkiler 1/10...Çok çalışmam lazım, çook...  19.02.2014 23:51
 

Buna "duygusal zeka" erinci yaşamak derim ben kardeşim... Yani öz saygı, öz denetim sahibi olunarak empati yapabilerek, sorun çözücü yönünü güçlendirerek ve yakın olma ilişkisi taşımayı sahiplenerek yaşama... Saygılar sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 17.02.2014 13:26
Cevap :
Yazımın analizini yapan yorumunuz için teşekkür ederim kardeşim Halil bey, Her şey beynimizde, duygular düşüncelere, düşünceler mantığa uğrayıp sözcüklere dönüşürse ideali bulurlar. Selam ve saygılarla...  17.02.2014 22:37
 

Sevgili Yurdagül Kardeşim, öncelikle bu güzel yazınız için kutlarım, canınıza sağlık. Farklı yaratılışlara sahip kişilerin de duygu ve düşüncelerini dengelemek önemli.Çeşitli örneklerle dile getirmenizi takdir ettim.Selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.02.2014 10:42
Cevap :
Nahide hanımcım, farklı yaradılıştaki kişilerin duygu ve mantık dengelemeleri denilince aklıma farklı algılamalar geliyor. Farklı algılamalar yanlış anlama ve anlaşılmalara sebep oluyor ve sonucu kırmaya/kırılmaya uzanıyor. Örnek olarak; İzmir'de eşim bir kaç kez karşılaştığı (muhtemelen komşu) simasını tanıdığı bir kişiye selam verdi. Adam demez mi "neden selam veriyorsunuz, benden bir beklentiniz mi var?" Bizim şükürler olsun, kimseden bir beklentimiz olmadı, çalışkan ve hesabını bilen bir aileyiz. Selam ve sevgilerle...   17.02.2014 22:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 341
Toplam yorum
: 5795
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1660
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster