Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
31949
 

Duygularımız ve düşüncelerimiz yaşamımızı nasıl etkiler ?

Duygularımız ve düşüncelerimiz yaşamımızı nasıl etkiler ?
 

Duygularımız ve düşüncelerimiz yaşamımızı nasıl etkiler ?


Hayatımızın patronu duygularımız, olmazsa olmazlarımız.

İnsan olmamızın yegâne özelliği.

Bazen duygularımız bizi sonsuz bir mutluluk ve sevinçle kendimizden geçirebilir, bazen de büyük bir korku yaşatarak strese ve depresyona sokabilir.

Bildiğimiz gibi evrende iki büyük enerji mevcuttur.

Sevgi ve korku enerjisi.

Bu iki büyük enerji dâhilinde yaşarız tüm duygularımızı.

Sevgi enerjisine bağlı gelişen duygularımız bize mutluluk, sevinç, neşe, zevk vs. verirken, korku enerjisine bağlı olarak gelişen duygularımız ise bize acı, hüzün, hüsran, hayal kırıklığı, öfke, kızgınlık v.s. yaşatır.

Duygularımız aslında düşüncelerimizin birer uzantısıdır.

Düşünceler, mesaj - göndericiler denilen beyin kimyasalları aracılığıyla çalışırlar.

Beyin dokusunda bunların en azından otuz türü olduğu saptanmıştır. İnsanın içinde bulunduğu ruh durumuna göre bu mesaj - göndericilerin birbirlerine göre oranları değişir.

Düşünceler bilincimizin denetimi altında olduğuna göre, istediğimiz düşünceyi bilinçli olarak seçebiliriz, düşüncelerimizi kontrol edebiliriz. Aynı zamanda düşünmek, beyin kimyasını çalıştırmak demektir. Kimya, beynin farklı yerlerindeki hormonların salgılanmasını etkiler. Örneğin, hipotalamus ve hipofiz. Sonra da bu hormonlar vücuttaki organlara mesaj taşırlar.

Hayatımızdaki bir olay hakkında eğer olumsuz duygulara sahipsek, o olay hakkında mutlaka olumsuz düşüncelerimiz vardır.

Örneğin ilişkiniz veya evliliğiniz ile ilgili içinizde sebebini bilemediğiniz bir endişe veya huzursuzluk var ama bunun ardında mantıklı bir sebep yoksa mutlaka farkında olmadan ilişkiniz veya evliliğiniz ile ilgili bir şeylerin kötü gitmesi gerektiğine dair düşünceleriniz vardır.

Ancak önemli bir ayrıntı şu ki, düşüncelerimiz analitik zihnimize ulaşana kadar çoğunlukla bilinçaltımızda şekillenirler.

Yani, düşüncelerimizin asıl ana kaynağı, bilinçaltımızda bulunan inanç kalıplarımızdır.

İşin zor kısmı şu ki, inanç kalıplarımız da her zaman mantıklı bir sebebe dayanmak zorunda değildir. Çocukluk dönemimizde 0-5 yaş arası dönemde, henüz mantığımız oluşmamışken bilinçaltımıza ebeveynlerimiz tarafından kodlanmışlardır.

Bazı inanç kalıplarımız da, sürekli tekrar edip duran olumsuz olayların sonucunda biz farkında olmadan oluşmuşlardır.

Sevgi enerjisinin bulunduğu yerde korku enerjisi barınamaz, temel olarak dünyaya sevgi enerjisi ile geliyoruz ancak korkularla tanıştıkça, egomuz bizi korumak için değişik inanç kalıpları oluşturuyor.

Egomuz bizleri korumak için korku enerjisini daha çok kullanıyor ve maalesef doğduğumuzdaki ilk saf halimiz olan sevgi enerjisinden an be an uzaklaşıyoruz.

Bizim amacımız sevgi enerjisinin frekansını korku enerjisinin üzerine çıkartmak olmalıdır.

Sevgi enerjisi, kendimize güvenmemizi, yaşamın akışına güvenmemizi, kendimizi değerli bulmamızı, sağlık, bolluk ve bereket içinde yaşamamızı sağlar.

Korku enerjisi ise yaşamın akışından, geleceğimizden korkmamızı, kaybetmekten, parasız kalmaktan endişelenmemizi sağlar.

Düşüncelerimiz ve duygularımız, birer enerjidir.

Olumlu ve sevgi dolu düşünceler auramızı güçlendirir, enerjimizi arttırır sağlık, mutluluk ve sevgi dolu olaylar içinde olmamızı sağlar.

Olumsuz düşünce ve duygular ise, enerjimizi azaltır, korkuya kapılmamıza sebep olur hastalığa davetiye çıkartır.

Eğer sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak, enerji tüketen duygu ve düşüncelerimizi, enerji üreten sevgi duyguları haline çevirmeliyiz.

Kendinize sürekli, "ben şu an nasıl hissediyorum?" diye sorarsanız, duygularınızı ölçebilir ve duygularınızı olumluya ve sevgiye dönüştürme konusunda başarı sağlayabilirsiniz.

Olumlu, sevgi dolu duygu ve düşünceler içinde yaşamanız dileğimle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne verirsen hayata, tereddütsüz onu alırsın eline; bence.İyiyi düşünürsen iyiyi, kötüyü düşünürsen kötüyü çekersin üzerine. Tıpkı gökyüzündeki yıldırımları üzerine çeken bir paratoner gibi... Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 12.12.2011 15:58
Cevap :
İmza atıyorum düşüncenize Cem Bey. Saygılar, sevgiler, selamlar.  12.12.2011 16:49
 

Sevginin karşılığı nefret olduğuna göre bence evreni dengeleyen diğer enerji bu olmalı. Belki dolaylı bir yaklaşımla nefretin korkudan türeyebileceği de düşünülebilir. Duygular düşüncelerin uzantısı olduğu gibi, düşünceler de çoğunlukla duyguların etkisi altındadır; ayrılmaz ruh ve madde ilişkisi gibi. Keyifli anlarda çoğunlukla olumlu düşünürüz, bazen üzgün olduğumuzda bir aklımıza bir düşünce gelir ve ruhsal yapımız değişir, mutlu oluruz. Olumlu düşünmek için çaba harcamak kuşkusuz ruh sağlığımız için önemli, ancak bunu yaparken gerçekçi olmakta yarar var. Yani var olan gerçekleri görmezden gelerek düşsel bir dünya yaratıp orada mutlu olmaya çabalamak geçici bir çözüm olur. Bu tarz blogları karşılıklı düşünce alışverişine zemin hazırladığı için değerli buluyorum. Teşekkürler. Sevgi ve saygılar

Güz Özlemi 
 27.09.2011 13:28
Cevap :
Merhaba, pozitif düşünmeye ve hissetmeye odaklı olmakla, Polyanna'cılığı karıştırmamak gerekir. Pozitif düşünmek ve hissetmek başka birşey. Çevremizde ve hayatımızda olanı biteni görmezden gelerek yaratılmaya çalışılan bakış açısı ise bambaşka bir şey. Ancak bazen öyle anlar oluyori, ne yapsanız negatif hislerinizden ve bakış açınızdan kurtulamıyorsunuz. Böyle anlarda da kabule geçmek faydalı. Zira kendinizi son derece negatif ve karamsar hissederken, pozitif düşünmeye çabalamak anlamsız ve boş bir mücadele. Bu durumlarda kabule geçmek ve "Ne yapalım bu seferde böyle oldu" diyebilmek en doğru yaklaşım. İçten sevgiler, saygılar. Teşekkürler yorumunuz için.  27.09.2011 13:54
 

Sevgiler, sevgiler sevgiler güzel dostum Nilgün Hanımcım.Dünya sevgi üzerine kurulu kısaca.Hala sevgi enerjileri dolaştığı için dünya ayakta.

Şennur Köseli 
 26.09.2011 10:14
Cevap :
Sevgiler bendeeen :) Hem de kocamaaan :) Yürekten teşekkürler herşey için, sevginiz için, varlığınız için.   26.09.2011 14:55
 

Düşünceleri kontrol altına almak kişinin kendi elinde gerçekten. Duygularımız bize doğru yada yanlış frekansta olduğumuzun habercisi. Yine güzeldi:) sevgi dolu, mutlu bir hafta dilerim

Merve Ballı Acar 
 26.09.2011 8:22
Cevap :
Bilinç ego ile ortak çalışıyor Merve'ciğim. Bu da şu demek, bilinç kötü düşünmeye kodlanmış durumda. Biz kaliteli ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsak eğer, düşüncelerimizin kontrolünü elimize almak ve daima sevgi odaklı düşünmek zorundayız. Beğenmene sevindim canım, içten sevgiler, selamlar. Güzel bir hafta olsun senin için de.   26.09.2011 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 543
Toplam yorum
: 1935
Toplam mesaj
: 118
Ort. okunma sayısı
: 7727
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster