Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
851
 

Duygularımızla iç dünyamızı uyutuyoruz

Duygularımızla iç dünyamızı uyutuyoruz
 

Görsel alıntı


Dünyada pek çok insan yaşamı boyunca kendini, bakış açısını, aklını, ruhunu tanımadan yaşar ve sonuçta esas dünyaya göçer.

İnsanlar güzel düşünceleriyle verdiği doğru kararlarıyla kendini sevmeli. Onlara yön veren aklına, ruhuna ve bedenine sevgi ve saygı duymalı.  

Dünyada ve çevremizde meydana gelen acı olaylar nedeniyle karınca misali bedenimize bünyemizden, tahammül ve sabır gücümüzden daha çok ağır yükler yüklüyoruz.

Ağır yükler sırtımızda kaldıkça bedenimiz yorulur. Ağırlık yüreğimize intikal edince bu kez iç dünyamız kararır. Sağlıksız yaşama davetiye çıkarılır.  

Yaşamda istediğimiz hedeflere bir anda ulaşmak istiyoruz. Hedeflerimize adım, adım ulaşırsak yaşam daha kolaylaşır, az yoruluruz, yıpranmayız ve daha sağlıklı oluruz.

Toplum olarak çok aceleciyiz, sabretmesini bilmiyoruz. Acılarda, haksızlıklarda, üzüntü veren durumlarda sabırlı değiliz, dayanç gösteremiyoruz.  

Acele etmemek bize şükran duygusunu ve kabullenmeyi aşılar. Sabretmeyi öğretir. Sabır her şeyin anahtarıdır diyoruz lakin bazen saman alevi gibi çabuk yanıyoruz tez sönüyoruz.  

Amacımıza doğru iyice düşünmeden ilerlediğimiz zaman sonuçları önceden fark edemediğimiz hareketlerle karşılaşırız, bu da bizi düş kırıklığına uğratır ve hedefimizden saparız.

Ufak hatalar büyük hatalar yapmayı engelleyen yegâne durumlardır. Acele etmemek diğer fırsatları da değerlendirmemizi sağlar.

Amacımıza doğru bir şekilde ilerlerken aklımız tamamen hedefimizde olur ve arka planda oluşan diğer fırsatları göremiyoruz. Belki de arka planda kalan o fırsatlardan biri hayatımızın fırsatıdır.

Yaşamda insanlığın bütün vasıflarına haiz olmak için büyük bir imtihandan geçiyoruz. Hiçbir şey tesadüf değil. Bizi biz yapan deneyimlerimiz ve hayata karşı tutumumuzdur.  Acele etmesek doğal olarak olaylar karşısında direncimiz ve sakinliğimiz artar.

Bizi en çok köşeye sıkıştıran etkileyen öfke, kaygı, üzüntü, nefret ve korku duygularımızdır.

Sinirlerimizle hareket ederiz, sonra pişman olur yatışırız. Böyle anlarda kin ve nefret gütmeyenler doğru kararlarıyla güzelliklere daha yararlı ilaveler katmış olurlar.

Hep görünen dış dünyamıza odaklanıyoruz. Hal bu ki bizi yaşama bağlayan ancak görünmeyen bir de iç dünyamız var. Duygularımızla iç dünyamızı uyutuyoruz.

Dış dünyada olan çoğu olayları iç dünyamızda çözmediğimiz duygu durumları yüzünden oluyor. İç dünyamızla hiç ilgilenmiyoruz, ona vakit ayırmıyoruz.  

JACKSON BROWN; Bol, bol gülümseyin hem maliyeti sıfır, hem de bedeline paha biçilmez diyor.

Öfke, üzüntü ve keder gibi duygusal problemlerimiz altında kendimizi suçlama, kabullenmeme, küçük görme ve kendini sevmeme nedenleri yatar.

Duygular aslında enerjidir. Öfkede bağırırız bu negatif ve güçlü bir enerjidir. Üzüntü ve kederde gözyaşı dökeriz. Bunlarda enerjinin fiziksel duruma dönüşmesidir.

Öfke ve duygusal problemlerin temelinde zihinsel sorunlar yatar. Bu zihinsel problemler bazı negatif duygusal problemlere neden olur. 

Yaşamda acelesiz, sabırlı şekilde hedeflere adım, adım ulaşırsak doğru kararların ve güzel düşüncelerin sahibi oluruz.

Güzel düşünce ve güzel kararlarla ne öfke, ne dargınlık, ne haksızlık, ne yoksulluk, ne üzüntü ve ne de savaşlar olur.   

Bütün insanların insanlık adına güzel düşüncelerle, doğru kararlarla yaşamaları dileğimizi olsun.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1- Acele giden ecele gider. 2- Sabır acı, meyvesi tatlıdır. 3- Gülümsemek, tebessüm huzuru getirir, huzur dinginliktir değerli kardeşim, dinginlik tansiyon, kalp ve şeker hastalıklarının pan zehiri olduğu için sağlıktır dinginlik, şükretmeyi ve yetinmeyi beraberinde getirir, ne mutlu huzurlu yaşayıp şükredebilenlere, selamlar gönderdim hanenize, sağlık ve mutluluk dileklerimle birlikte...

Yurdagül Alkan 
 09.11.2016 21:51
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Genelde aceleciyiz, varmak istediğimiz yere anında,varmak istiyoruz.Bilmeden yoruluyoruz, hatta üzerimize yüklediğimiz yükü dahi nerede indireceğimizi şaşırıyoruz.Dünyada meydana gelen acı olaylar karşısında üzülüyoruz üzüntüyü iç dünyamıza gömüyoruz.Saygılar sunuyorum.Tüm ev halkana sağlık ve mutluluk diliyorum.   10.11.2016 22:53
 

Merhabalar Mehmet bey iyi düşün iyi olsun denir ya işte bizler çoğu zaman bunu yapamıyoruz. Kendimce böyleyim, karşılaştığım olaylarda haksızlığa ve de sorumsuzluğa tahammül edemiyorum ama çoğu zaman zararı yine kendime oluyor. Çok güzel almışsınız kaleme. Selamlar ile Sağlıcakla

SAHAFÇA 
 08.11.2016 5:37
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın, SAHAFÇA ;Güzel düşünmüyoruz, doğru kararlar almıyoruz. Bütün olumsuz acıları iç dünyamıza gömüyoruz. Bunun sonucunda görmediğimiz iç dünyamızın ne halde olduğunu bilmiyoruz. Elbette dünyada ve çevremizde meydana gelen haksızlıkları duydukları halde hiç umursama-yanlarımız da vardır. Böyle olanların vicdanlarında bekçi yoktur.Yalanı, hileyi, Haksızlığı, hukuksuzluğu,iç dünyalarına hissettirmezler, boş vermişim dünyayı derler.Hiç bir endişeleri olmaz ve onlar hiç etkilenmezler.Saygılar sunuyorum.Tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   08.11.2016 19:39
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Kaldıramayacağımız problemlerle boğuşmak sağlığımızı olumsuz etkiler.Yazınızı çok güzel özetlediniz: "Öfke ve duygusal problemlerin temelinde zihinsel sorunlar yatar." Selam, sevgi ve saygılar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.11.2016 15:30
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Nahide Çelebi: Dünya huzursuz ve güvensiz oldu. Dış dünyada meydana gelen olaylar içini üzülüyoruz.Bu üzüntüleri ancak iç dünyamıza gömüyoruz.Acıların ve hüzünlerin iç dünyamızda bünyemize ne zararlar verdiğini görmüyoruz, bilmiyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   08.11.2016 19:23
 

Ben başladım bile sevgili arkadaşım işte bak;:):):):):):) bol, bol gülümsüyorum işte:) Saygı sağlık ve sevgilerimle:)

Halil Güven (Sökeli) 
 07.11.2016 13:14
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Halil Güven Sökeli; Dış dünyada meydana gelen olaylar nedeniyle iç dünyamızı karartıyoruz. İç dünyamızı görmediğimiz için onun ne halde olduğundan habersiziz.Gülümseyin hocam, sevinin ki belki iç dünyamız bu sevinçten nasibini alır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   08.11.2016 19:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2084
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster