Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
541
 

Duygusal açlık

Duygusal açlık
 

Aç olan bedeniniz mi duygularınız mı? ikisi arasındaki farkı anlayabiliyor musunuz? Gerçekten aç olduğunuz için mi yiyorsunuz?  yoksa duygularınızı bastırıp rahatlamak için mi?

Önce bunları ayırt edebilmek için aradaki farkı bilmemiz gerekiyor.

Normal bir insanın karnı acıktığında yemek yeme isteğinin olması ve yemek yemesi kadar doğal bir durum yoktur. 3 öğünü atlamadan normal bir şekilde yemek  bedensel ihtiyacımızdır. Bedensel açlık kendini yavaş yavaş gösterir. Duygusal açlık, günün herhangi bir saatinde aç olmadığınız halde bir şeyi aşırı istemenizle ortaya çıkar. Moraliniz bozulduğunda, bunaldığınızda, kısacası hayatınız zorlaştığında  özellikle belli bir besine yönelmek ve bunu fazlasıyla tüketmek “ duygusal açlıktır”. Günümüzde  maalesef duygusal açlıktan dolayı yeme bağımlılığı diğer bağımlılıklardan daha yaygındır.

Örneğin; Sevgilinizden ayrıldız veya mutsuz bir ilişki yaşıyorsunuz. Kendinizi sevgiden yoksun hissediyorsunuz, sevgi açlığınızı bir kavanoz nutella  yiyerek doyurmaya çalışıyorsunuz. Ama yiyecek sevginin boşluğunu dolduramaz ki. O sadece geçici bir rahatlama sağlar, ondan sevgi alamazsınız. Düşünsenize  canınız deli gibi çikolata çekiyor , o deli gibi canınızın istediği çikolatanın yerini et suyu çorba doldurabilir mi?

Peki, bu duygusal açlık ile nasıl başa çıkabiliriz?

Kendiniz için stres ile başa çıkma yollarını bularak önleyebilirsiniz. Bunu ancak kendi mantığınızla çözebilirsiniz.

Örneğin; Akşam saatlerinde kendiniz ile başbaşa kalıp televizyon karşısına geçtiğinizde duygusal açlığınız kabarıyor ve engel olamıyorsunuz. Bu alışkanlığın yerine ne koyabilirsiniz? Mesela; kitap okumayı seviyorsanız ,  tv karşısına geçmeden kitap okuyabilirsiniz. Bunu bir danışanımla uyguladık ve başarılı olduk . Aslı, saat: 22:00 de tv karşısına geçip keyif yapmayı çok seviyordu, nasıl olsa bütün günün işi bitmiş, keyif yapma zamanıydı. Zihnine durum + tv = Nutellayı kodlamıştı. Bu ona geçici bir rahatlama sağlamış fakat sonuçlarını bedenine 15 kg ekleyerek almıştı. Aslı’nın programı durum+ tv+nutella+ 15 kg= pişmalık ve mutsuzluk olmuştu. Neyse ki bu programı değiştirdik ve saate  başka bir alışkanlık koyduk. Çünkü saat:22:00  onun için günün stresini atma rahatlama zamanıydı. Günün diğer saatlerinde böyle bir şey ile karşılaşmıyordu.

Başka bir seçenek ,bu tip yeme krizlerinde 10 saniye durup “ bu ne anlama geliyor” “ bunu yemek çözüm olacak mı?”  ve ya “Neden yemek yiyerek kendime zarar veriyorum?” gibi sorulara vereceğiniz cevaplar, size yeni bir yol açabilir.diye kendinize sorabilirsiniz.

Duygusal açlık durumlarında hep aynı besinimi tüketmek istiyorsunuz?

2005 yılında Amerikalı Psikoterapist Cynthia Power; 500 hastasına yemek yedikleri zaman kendilerini nasıl hissettiklerini sorarak özel bir günlük tuttu. Araştırmasının sonunda da belli gıdaların belli durumlar neticesinde tüketildiğini keşfetti. İşte Power’ın keşfettiği gerçekler ve nedenleri... 

“Canım peynir ve tuzlu kraker çekiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Kafam karışık ve hayal kırıklığına uğradım.”

“Canım et ürünleri tüketmek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Sinirliyim.”

“Canım dondurma yemek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Huzura ihtiyacım var.” “Canım kahve ve çikolata çekiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Çok mutsuzum ve ilgiye ihtiyacım var.”

“Bol miktarda mısır gevreği tüketmek istiyorum.” Bu ne anlama geliyor? “Çok stresliyim.”

“Canım pasta yemek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Kendimi yalnız hissediyorum.”

Sevgi ve sağlıkla, sadece bedensel açlığınızla kalın....

Birgül Ercan

NLP Uzmanı ve Profesyonel Koç

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1088
Kayıt tarihi
: 16.09.13
 
 

1978 yılında  İstanbul'da doğdum . Reklam ve Halkla İlişkiler okudum .Çok sevdiğim, hayran olduğu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster