Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '11

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1865
 

Duygusal ilişkilerin ruhsal boyutu

Duygusal ilişkilerin ruhsal boyutu
 

 

Sevmek, âşık olmak, sevdalanmak, hoşlanmak, bağlanmak, paylaşmak, flört etmek… v.s. kısacası duygusal ilişkilerimiz, olmazsa olmazlarımız. 

Dünya var olduğundan beri var olmuş, olmaya da devam edecek. 

Bu oyunu oynayabilmek için, bir dişiye ve bir erkeğe ihtiyaç duyulur. (istisnalar kaideleri bozmaz.) 

Duygusal ilişkilere, ruhların ilişkisi, iki ayrı ruhun buluşması, bütünleşmesi de diyebiliriz. 

Ruh ikinci boyuttan geçerken cinsiyetlere ayrıldı. Her bir enkarnasyon için ve belli dersleri almak için erkek veya dişi cinsiyeti seçti. 

İşte tam bu sırada ruh, bütünlükten yoksun ve eksik hissetmeye başladı ve kendini bütünleyip tamamlayabilmek için bir “ilişkiye” ihtiyaç duydu. 

Tam da bu noktada işler karışmaya başladı. Ruh, enerjisini yanlış kullanıyordu, çünkü yaşanılan bir illüzyondu. 

Özetle, biz insanlar (ruhlar) eğer kendi içimizde “tam ve bütün” olabilirsek, yaşadığımız ilişkide mutlu olma şansına sahibiz. 

Şu anda bunu öğreniyoruz. 

Aslında tek bir ilişki var “kendimizle olan ilişkimiz”. 

İlişkilerde yaşanılan en büyük zorluk, bir insanın olduğu haline değil, olabileceğini düşündüğümüz haline âşık olmamızdır. Bu hataya ne kadar sık düşeriz değil mi? 

Bunun yerine o kişinin şu anda olduğu haline odaklanmak çözümü de beraberinde getirecektir. Karşınızdaki insana bakıp, sizi bir araya getiren ortak noktaları fark ederseniz ve tutkuyu bulabilirseniz sihir gerçekleşir. 

Genellikle insanlar, kendilerini bütünlediğini düşündükleri ilişkiler kurmaya gayret ederler. Ancak sorun şudur, iki insan ruhsal anlamda, aynı hızda gelişemez. Biri diğerine göre mutlaka geride kalır. Böyle olunca da “tamamlanamama” yaşanır. Sonrasında hayal kırıklıkları ve kopuşlar başlar. 

İşte bu yüzden birbirini bütünlemeye çalışan ilişkiler kurmak yerine beraber, ama birbirine dayanmadan, yan yana yürünebilecek bir yol seçmek, mutlu ilişkileri yaratmak adına faydalıdır. 

İki insan yan yana hem yaşamı paylaşarak, hem de ruhsal ve bireysel olarak gelişebildiklerinde mutlu ve doyumlu bir ilişki içine girebilirler. 

Doğru ilişkileri hayatımıza çekmek, doğru iletişimi kurarak olur. Bütün ilişkiler iletişimle inşa edilir. 

Ancak karşımızdaki insanla doğru iletişim kurabilirsek, olabilecek olasılıkları değil, önümüzde olanı sevmeyi öğrenebiliriz. 

Aslında unutmamamız gereken şudur, ter bir ilişki vardır. Bu da kendimizle olan ilişkimizdir. Öncelikle bu ilişkiyi mümkün olduğunca doğru kurmamız gerekir. Ancak o zaman istediğimiz diğer ilişkilere sahip olabiliriz. 

Unutmayın ilişkiler yaşam sigortasına benzer. 

Onu ancak ihtiyacınız yoksa elde edebilirsiniz.... 

 

NOT:
Yazımın bazı bölümlerini, şu anda okumakta olduğum Steve Rother & Grup'a ait "Yuvaya Hoşgeldiniz" adlı kitaptan aldım. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elbette olabileceği haline aşık oluruz.Ya saçlarını bile taramamış pasaklının biriydi.O halde ona nasıl aşık olurdum?Ama ileride değişeceğini Gres Kelly gibi olacağını düşünerek hayallerime yatırım yaptım.

Kerim Korkut 
 09.02.2011 12:07
Cevap :
İyi etmişsiniz çünkü hayal kurmadan, gerçeği yaratamazsınız. Albert Einstein bile "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir" demiş.  09.02.2011 12:27
 

Güzel bir seçki ve çok anlamlı sözler... Tabii herkesin duygusal örgüsü, bilinç düzeyi ve ruhsal titreşimleri farklı olduğu için tüm bunları herkes farklı biçimde algılayacak, farklı biçimlerde deneyimleyecektir. Zaten işin içine ruh ve duygu girdiğinde onları tanımlamaya çalışan ifadelerin birden bire binlerce farklı yoruma yol açması da bundandır! Tekrar düşünmemizi ve bazı şeyleri yeniden gözden geçirmemizi anımsatan bu yazı için teşekkür ederim. Selamla, sevgiyle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 26.01.2011 0:41
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey, teşekkür ederim beğeniniz için. Belirttiğiniz gibi, ruhsal titreşimler itibariyle, yazımın değişik şekillerde algınacak ve yorumlanacak olmasını yazımı kaleme alırken düşündüm... Bu yüzden ruhsal boyutu ifade eden kelimeleri seçerken herkesin anlayabileceği bir dil kullanmayı seçtim, hafif bir yazı olmasına ve maksadına ulaşmasına dikkat ettim. Umarım başarılı olmuşumdur "anlaşılır" olabilme konusunda. Saygılarımı sunarım, tekrar teşekkürler.  26.01.2011 10:32
 

İnsanın yaşama dair ilişkilerinde önemli olan olgu kendisiyle "barışık"olmasından geçmekte ve sağlıklı ruha sahip olmanın da ana unsurudur. İnsanın ruhsal boyutu, yaşadığı toplum da, "birey"in baskı altında olmadan, özgürce kendini ifade edebilmesiyle ve "birey kimliğine" kavuşmasıyla birlikte sağlıklı "toplum" oluşturabilir. Birey kimliğine kavuşamamış kişilerin oluşturduğu "toplum" değil,anca"topluluk" oluşturur Bu yapı hiç kuşkusuz insanın yaşamsal boyuttaki ilişkisinde ruhsal boyuttunu da etkiler. Bilgi dolu, öğretici, güzel ve sade paylaşımınıza teşekkürler. Selam ve saygılarımla.

Salih Olgun 
 22.01.2011 18:21
Cevap :
"Birey kimliğine kavuşamamış kişilerin oluşturduğu "toplum" değil, ancak "topluluk" oluşturur." Teşekkür ederim Salih Bey, değerli yorumunuz ve açıklayıcı bilgileriniz için. En derin sevgi ve saygılarımı sunarım.  24.01.2011 12:05
 

"Kendimizle olan ilişkimiz", düşününce doğru, insan önce kendini çok iyi tanımalı ki, diğeriyle sağlam ruhsal birlikteliğini yürütebilsin. Düşündüren bir yazıydı, tekrar okuyacağım. Selamlar...

Yurdagül Alkan 
 21.01.2011 21:17
Cevap :
Yurdagül Hanım, ilişkilerin sürmesi için bize öğretilen ilişkideki kişilerin yarım elma olmalarıydı. Oysa mutlu olmak için iki kişinin de birer ve tam elma olması gerekir. Kişiler ancak o zaman tam ve bütün olup, diğeriyle mutlu olabilirler... Teşekkür ederim değerli yorumunuz için, saygı ve sevgilerimi sunarım.  24.01.2011 8:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8418
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster