Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '14

 
Kategori
İlişkiler
 

Duygusal ilişkilerinizi (kendinizi değiştirerek) geliştirebilirsiniz !

Duygusal ilişkilerinizi (kendinizi değiştirerek) geliştirebilirsiniz !
 

 

Duygusal ilişkilerimiz yaşam içinde bizim en önemli eğitim sahalarımızdan biridir.

Bizi eğiten, öğreten yegâne fırsatlar barındırır içinde.

Önemli olan öğrenmemiz gerekenleri iyi anlamak ve dersi tamamlayabilmektir.

Duygusal bir ilişkiyi geliştirebilmek için neler yapabilirsiniz?

Dilerseniz ip uçlarına göz atalım.

Duygusal ilişkilerinizde eğer eşinizin her şeyiniz haline gelmesini, ya da sizin için her şeyden vazgeçmesini beklerseniz hayat kendinize ve eşinize zindan edersiniz.

Eğer huzurlu ve mutlu bir ilişki yaratmak istiyorsanız kendinizi bir elmanın yarısı gibi değil, tek bir elma olarak düşünmelisiniz.  

Kendi kendinize mutlu olmayı öğrenin. Eğer bunu beceremiyorsanız, eşinizi mutlu etmeyi de beceremezsiniz.

Karşınızdaki insanı suçlu hissettirmek, zorlamak, gözdağı vermek, sürekli kontrol altında tutup tehdit ederek sizi mutlu etmesini beklemek imkânsızdır. Ayrıca tam tersi bir etki yaratacağından da hiç şüpheniz olmasın!

Mutlu olmak için sizi nelerin mutlu ettiğini belirleyin ve bunları hayata geçirin. Hem kişisel enerjiniz hem de uyumunuz açısından yapabileceğiniz en sağlıklı şey budur. Kişisel mutluluğunu sağlayamayan bir kadın veya erkek hiçbir ilişkisinde mutluluğu yakalayamaz.

Eşiniz de, siz de kendine özgü özellikleri olan farklı insanlarsınız. Her birimiz evren tarafından özellikle farklı yaratıldık. Dünyada yedi milyar tane siz olsaydı nasıl hissederdiniz, mutlu olur muydunuz?

Bu yüzden farklılıklar zenginliktir ve öyle de kalmalısınız. Eşinizden onu o yapan özelliklerden vazgeçmesini beklemeniz, olası en kötü duygusal şantajdır. Bu yolla “eşinize” sana bu halinle âşık oldum. Aşkımın sürmesini istiyorsan değişmelisin” mesajı vermiş olursunuz.

Aslında ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi kendinizde bulabileceğinizi fark ederseniz bunları karşıdan beklemezsiniz.

Eşinizin sürekli zihninizi okumasını beklemeyin. İlişkinizin kendi payınıza düşen sorumluluğunu üstlenmek istiyorsanız neye ihtiyacınız olduğunu dile getirmek zorundasınız. Bunun için de eşinizle “açık iletişim” de bulunmalısınız. Nedir açık iletişim? Aklınızdan geçeni eşinizi kırmadan ona söyleyebilmektir.

Çünkü sessiz iletişim herkesin anlayacağı doğru bir beklenti değildir. İnsanlar sık sık “beni sevseydi ne demesi gerektiğini bilirdi” ya da “beni sevseydi ne yapması gerektiğini bilirdi” türünden şeyler söyler. Bu durum dürüst ve sorumluluk sahibi iletişimin yerini, manipülasyonun (İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme) göstergesidir.

Eşinizle her konuda anlaşmayı beklemeyin. Hiç kimse aynı değildir dolayısıyla herkesin farklı görüşleri ve yaklaşımları olması normaldir. Tıpkı sizin görüşünüzün eşiniz için farklı olması gibi. Bir denge kurmayı ve orta noktada bulaşmayı öğrenmelisiniz. Bunun için de yargılamaktan vazgeçip, eşinizi anlamayı öğrenebilmelisiniz.

Sağlıklı bir ilişki için birbirinizi yeni baştan tanımaya başlayın. Umutlarınızı hayallerinizi paylaşın. On yıl sonra bireysel olarak ve çift olarak nerede olmak nereye varmak istediğinizi konuşun hatta bunları yazın ve daha sonra birbirinize okuyun.

İlişkinizin  “idare eder” formundan çıkıp, öteye geçmesine, harika bir ilişkiye dönüşmesine izin verin.

Mutlu, saygılı, huzurlu ilişkiler yaşamanızı dilerim.

Saygı ve sevgilerimle,

A.Nilgün Aktaş

Kişisel Gelişim Uzmanı

www.aysenilgunaktas.com

info@aysenilgunaktas.com

https://www.facebook.com/a.n.aktas

Şahbettin Uluat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selamlar, Sizin eşiniz dünyanın en şanslılarından olmalı.Az insanda bulunacak bir mükemmelliğe(tekamüle) ulaşmışsınız.Bu çiçekten bal alan arıya ne mutlu.

die stimme des mondes 
 06.08.2014 9:54
Cevap :
Teşekkür ederim :) Sizin de eşiniz çok şanslı tüm bunların farkında olduğunuz ve görebildiğiniz için. Sevgi ve selamlarımla, harika bir gün geçirmenizi dilerim.  06.08.2014 10:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 559
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8167
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster