Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
180
 

Duymadıysanız duyun; Türkiye’de tiyatro oyuncusu oyunu varsa kendi düğününe bile gidemiyor

Duymadıysanız duyun; Türkiye’de tiyatro oyuncusu oyunu varsa kendi düğününe bile gidemiyor
 

İstanbul Şehir tiyatroları ile ilgili böyle bir söylenti geldi kulağıma; meğer doğruymuş. Oyuncu evlenecek, düğünü olacak; ama o gün oyunu var; izin verilmezmiş. Hatta oyunculardan birinin babası ölmüş, cenazesine bile gidememiş; izin vermemişler.

Ya tamam, oyunda rolün var, sen olmazsan oyun sahne almaz. Ama yani bir insanın kendi düğününe gidememesi ne demek ya! Babasının cenazesine gönderilmemesi ne demek! Tiyatro bir sanat. Üstelik insanları eğiten bir sanat. Ama oyuncusunu kendi düğününe bile göndermiyor. Adamın babası ölmüş, cenazesine yollamıyor.

Duyduklarımız umarım doğru değildir. Tiyatroya ilgi gün geçtikçe azalıyor. Acaba bu kabul edilemez, tuhaf davranışlar yüzünden mi? Valla bunu yazmak istemezdim doğrusu. Ama ihtimal ki çalışanların mağduriyetleri böyle şikâyetlerle kulağımıza kadar geldi. Mutlaka doğrudur demiyorum. Belki bize yanlış aktarıldı. Ama ne olursa olsun bu konuda bir rahatsızlık olduğu açık.

Kişinin kendi düğünün hele de ölümün mazereti olamaz. İnsan hakları konusunda örnek olması gereken bir kurumun böyle bir skandala imza atması gerçekten çok üzücü olur.

Türk tiyatrosunun adının böyle şeylerle kirlenmesine gönlümüz razı olmaz. Bizimkisi bir hatırlatmadır. Böyle bir şey yoksa ilgililer açıklamada bulunursa seviniriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli korkusuz Kerim :Böyle Tiyatro ve onun bu anlayıştaki yöneticilerine yazık olmuş.Tümü sevgiden, ilgiden, değerlerden ayrılıp yabani olmuş.Bu mesele mahiyeti doğru ise O görevlileri ve oyuncuları şiddetle kınıyorum.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 01.09.2013 13:05
Cevap :
Tiyatroya sık giderim.Bu 2. oldu,elli yılda...  02.09.2013 20:17
 

"Sanatın içine tüküreyim",diyen iktidar sahipleri var olduğu sürece bu ve benzeri sorunları yoğunluklu olarak duyuyor ve okuyoruz muhalesef,sayın Kerim bey dostum.Gücü ellerinde bulunduranların şefkatli kolları eski yüzyılların anlamsız,değersiz ve silik değerlerini kucaklıyorsa,daha çok bu saçmalıkları görür,duyarız.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 28.08.2013 11:08
Cevap :
Sağ olasın şairim.  01.09.2013 11:36
 

Merhaba, şu andaki uygulama nasıl bilmiyorum. Ancak çok değerli oyunculardan televizyon programlarında kendi ağızlarından işittim, hasta olsa sahneye çıkardık, çok yakınlarımızın bile cenazelerine turnedeysek katılamazdık şeklindeki açıklamalarını, Yalnız bunu şikayet olarak değil seyirciye saygı olarak anlatıyorlardı. Çünkü turneye zor koşullarda gidilir, insanlar büyük özveriyle bilet alır ve o günü beklerdi. Yanlış hatırlamıyorsam Erol Evgin daha bir kaç yıl önce çok yakınını kaybettiği halde konserini iptal etmedi, bu konular yoruma çok açık, Bu günün şartlarına göre kurallar uyarlanabilir. Selamlar

Cemile Torun 
 27.08.2013 22:04
Cevap :
Bu güzel yorum için teşekkür ederim Cemile hanım.  30.08.2013 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster