Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
14738
 

Düz dara yar; düz dara

Düz dara yar; düz dara
 

Düz dara yar; düz dara.

Yar zülüfün düz dara.

Doksan dokuz yaram var.

Sen açtırdın yüz yara.

Kıvır kıvır saçları, insanın ta içine işleyen bakışları, “izlemekten büyük keyif aldığım, haz duyduğum çakıl taşının etrafında halkalanan su misali” ustaca kullandığı sesiyle ruhumun tüm dengelerini alt üst eden, yerle bir eden Oğuz Aksaç son zamanlarda listeme eklediğim en favori isimlerimden. Bu ses dalga dalga yayılırken ruhumun derinliklerinde tasvir edilemeyecek bir acı gibi… bu nasıl bir türkü diyesim geliyor. Yapma, etme, söyleme diyesim geliyor.

Uy Aman Aman Aman/ Burası Adıyaman/ Alem Düşman Kesilir / Seni Sevdiğim Zaman.

Neyi anlatır bu sözler!

Bir yakarışı mı? Bir kaçışı mı? Bağrına taş basılan bir sevdayı mı? Yoksa sırf zarar görmesin diye sevdalısı, gönül sandıklarının en karanlık, en kuytu köşesine atılmış, saklanmış, hapsedilmiş ama uğruna hala ağlanan bir sevdamıdır bu? Bir zamanlar yavuklunun gözyaşlarıyla ıslanmış bir mendil ve mendilde sarılı iki parça saç teli de var mıdır acaba o mahzenlere atılmış sandığın içinde?

Düzdedir Yar Düzdedir. Yar Zülüfün Yüzdedir. Nice Güzeller Sevdim. Hala Gönlüm Sendedir.

Görülüyor ki; değil doksan dokuz kişi, yüz doksan dokuz kişi de olsa alamıyor hiç kimse bir diğerinin yerini. Nasıl alabilir ki zaten? Düşmüşse sevda yüreğin en derinine, gemiler çoktan demir almışsa limandan.

Bir bakıştır, bir gülüştür, bir dokunuştur sevda taklit edilemeyen. Her sevdanın bakışı, gülüşü, dokunuşu, kokusu farklıdır keza. Alıp yapıştıramazsınız onu bir başka sevdanın yüzüne. Eğreti durur, sırıtır bir başkasında. Bunu yapmaya çalışmak daha çok acıtır, daha çok kanatır aşığı devam ettikçe denemeler. İçinden çıkılmaz bir haldir yaşanan.

Uy Aman Aman Aman/ Burası Adıyaman/ Alem Düşman Kesilir/ Seni Sevdiğim Zaman.

İşte bir sevda masalı! Düşman olmasın diye elalem kaçılan, kaçıldıkça kaçılamayan, göçülemeyen, konaklanılamayan hiç sevdanın obasında aynı lezzette. Buram buram acı, buram buram yakarış, buram buram özlem kokan.

Dinleyen herkeste aynı etkiyi uyandırır, aynı acıyı çağrıştırır mı bilemem ama bu türkü eşittir tasvir edilemeyen bir acıyla özdeşleşerek beni yüreğimin en kuytusundan, en derininden, en kaçamadığım köşesinden vuruyor ve tartamıyorum, ölçemiyorum hangisi daha fazla acıyor acaba? Elalem düşman kesilmesin diye kaçan mı sevdalısından; yoksa sevdalısı mı?

Zira aynı sanatçının yeni albümünde yer alan “Dilim yaralı” parçası da sanki süre giden bir acının devamı gibi geldi bana.

Ben derdimi söyleyemem. Dilim yaralı, yaralı. Bülbülüm ağlar ötemem gülüm yaralı, yaralı. Aşk kitabını açamam. Akı karadan seçemem. Kanadım yok ki uçamam. Kolum yaralı, yaralı. Hüdayi’m gafletten uyan. Sensiz geçen ömür ziyan. Ruh bir ölü, vücut kovan. Balım yaralı, yaralı.

Her ne kadar pare pare etse de, aşkın o en derin acılarından tutam tutam ekse de yüreğime, son zamanlarda vazgeçemediklerimden olan Oğuz Aksaç’a başarılarının devamını diliyorum.

Eline, yüreğine, sesine, yorumuna gurban Oğuz Aksaç. Sen söyle biz dinlemeye devam edelim. Her ne kadar acıtsan da içimizi… Acı yakışır Anadolu insanına. Acıdıkça güzelleşiriz biz bilirsin.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oğuz Aksaç'ı burada görmek ne kadar güzel... Ankara'da olduğum için kendisini birçok kereler dinleme fırsatım oldu, çok cana yakındır ayrıca kendisi. "Yazı Bilmem" "Sandık Sandığa Dayalı" "Canımın Cananı Canan" "Güzelim Aşığınım Ezelden" "Ağlatma Gelem" en sevdiklerimdendir :) kısaca onu dinlemeyi seviyorum diyelim... sevgilerimle

vi/dan 
 16.12.2008 0:30
Cevap :
Teşekkür ederim Öykü. Ben de dinledim kendisini canlı. Konser için Side'ye gelmişlerdi. Gurp Çığ dağılmadan az biraz önce.:) Genelde Mustafa söylese de Oğuz'un söylediği parçalar da olmuştu. Oğuz' un sesini daha çok beğeniyorum. Kişiliğine diyecek zaten. Çok efendi bir sanatçımız. Sandık sandık içinde parçası da harika gerçekten. Diğerleri de tabii. Katkın için teşekkürler. Sevgiler  16.12.2008 20:40
 

Sayın yazar, Yazınızda belirttiğiniz linkleri biraz geçde olsa ziyaret ettim. Zaten özümüzde olan türküleri tekrar yeşertme adına yazınızı kutluyor, başarılrınızın devamını diliyorum. Saygılarımla.

eyyüp yıldırmış 
 03.11.2008 19:15
Cevap :
Teşekkür ediyorum Eyyüp Bey. Saygılarımla  03.11.2008 21:14
 

Youtube'nin iki de bir kesintiye uğramasına rağmen dinledim şeker.Çok güzeldi. Damar dediğimiz türden... Yeni bir ses öğrendim ben de sayende. Sevgiyle...

vakayinüvis 
 19.08.2008 19:39
Cevap :
Evet. Damar..:) Dün ducan yüreğimi ağzıma getirdi ama öyle bir şey olmadığını söyledi sahne aldığı bardakiler. Yine de aklımda bir soru işareti kaldı. İnşallah bir şey yoktur. Oğuz Aksaç'ın sağlığı yerindedir. Sevgiler  19.08.2008 21:50
 

Sevgili Ducan Oğuz Aksaç'ın sağlığı ile ilgili bir yorum attı. Aşağıda gördüğünüz üzere. O saatten bu yana araştırıyorum. Basında bununla ilgili bir habere rastlayamadım. En son sahne aldığı Ankara "Adres Bar'ı aradım. Adres bar' da Ajan lakabı ile tanınan bir bey Oğuz Aksaç'ın sahne almaya devam ettiğini ve sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Umarım öyledir. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 18.08.2008 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1408
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster