Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
4867
 

Düzce / akçakoca, ceneviz kalesi

Düzce / akçakoca, ceneviz kalesi
 

İstanbul’dan Zonguldak’a kendi arabamızla dönerken, Düzce/Akçakoca 'ya geldiğimizde yoldan sahile doğru bir inelim dedik ve yolumuzu bir tabelanın ardına düşerek ''ceneviz kalesi'' denilen yere düşürmek istedik. Bu yol güzergahında giderken etrafı tenha, toprak bir yolda bir anne kızın önünde arabamızı durdurduk ve sorduk;

-Ceneviz kalesi buralardaymış, biliyor musunuz?

-Valla bizde Ankaradan geldik, siz gibi bizde orayı arıyoruz.

-Hadi atlayın arabaya bakalım, beraber bulalım. Dedik.

Buldukta. Beraberce hem kaleyi ve çevresini gezdik, hem de karadeniz sahillerinin eşsiz güzelliğini bu kalenin çevresindeki güzelliği seyrederken dile getirdik.

Denize dik ve yüksek bir yerde kurulan kalenin batısı ve doğusunda bulunan plajlar ve kale etrafında bulunan çay bahçesi sayesinde kale hiç yalnızlık çekmiyecek gibiydi. Henüz turizm mevsimi başlamasada öğrenciler çoktan tenha köşelerini kapmışlardı.Konumu itibariyle yıl boyunca sanırım ziyaretçi akınına uğrayacak kale moloz taşlarla bir burun üzerine inşa edilmiş.

Kesin kanıt olmamakla beraber Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenen kale günümüzde mesire yeri olarak kullanılıyor. Gerçekte Selçuklulardan kalma olan kale, Osmanlılar tarafından onarılmış, Cenevizlilere karşı kullanılmış diyenler de bulunuyor.

Ayrılırken, adını bile sormayı akıl edemediğim genç kıza blog milliyet adresimi vermeyi de unutmadım. Biz Zonguldak ‘a dönerken anne, kız akşam Ankara’ya dönüş saatine kadar Akçakoca’yıı iyice keşvetmek için kaldılardı.

Bizden önce eski tahta evlerin olduğunu söyledikleri ‘’yukarı mahalle’’yi gezmişler ve bize tavsiye etmişlerdi. Bizde orayı görmek için yola koyulduk. Sorarak bulduk ve dolaştık...Safranbolu evlerine benzeyen yapılarla dolu bu mahallenin, yaşanmışlığı yansıtan güzelliği umarım hiç bozulmaz.


Aslında ben diyorum ki yaz tatilinizi şöyle bir karadeniz turuna ayırın. Zonguldak’ı ve batısında , ereğli, akçakoca, doğusunda, Bartın, amasra, çakraz, kurucaşile, ve cideyi bir keşvedin.... Eminim şunu söyleyeceksiniz;Geç kalmışız!.. Yol yorgunluğumu atmadan , hiç tanımadığım bu iki insanla paylaştığım bu güzelliği, bu günün anısına yazmak istedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet tam da gezip görülecek yerler...yeşili ve denizi iç içe seviyorsanız kaçırmayın derim...Güney sahillerinden çok biraz da Karadeniz sahillerini keşfetmeli insanlar...resimelr harika halacım...

EmelSen 
 20.04.2007 19:25
Cevap :
oo nihayet bulmuşsun burayı yeğen.;)))sağolasın.  21.04.2007 0:06
 

Ben Akçakoca'da 1.5 yıl yaşadım. Orada lyeni yapılmış bir liman vardır o limanı benim eşim ve şirketi yapmıştır. Hatırlarım vardır oraya ait. Çok seviyorum Akçakoca'yı. Ayrılalı epey bir zaman oldu ama.. görüşmeyi sürdürdüğüm arkadaşlarım var hala. Unutamadım dersem yalan olmaz Gülden hanım:)) Akçakoca resmi için teşekkürler. Selamlar.

sema öztürk 
 18.04.2007 23:45
Cevap :
size yeniden oraları hatırlatmak ne güzel;))  21.04.2007 0:07
 

Tam da zamanı yeşilin kırk çeşidini keşfetmenin, akşam serinliğini mimoza ve akasya agaçlarının yenibaş gösteren çiçekleri arasında hisetmenin.. Elinize saglık...SEVGİLERİMLE..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 14.04.2007 13:43
Cevap :
evet bu keşve karadenizde çıkmalı.. ne dersiniz?..  14.04.2007 23:43
 

İşin içinde Zonguldayık,Bartın ve Amasra olduktan sonra,balıklama atlarım ben o seyahate..Yazı etken getirdiniz.Hoyrola?

Muzaffer Cellek 
 13.04.2007 21:53
Cevap :
Ege ve akdeniz sahillerini de gezdim... karadeniz sahilleri gibisi yok...O yüzden ''tatilde nereye gidelim'' sorusuna cevap veremeyenler için yazdım..dı..;))  13.04.2007 23:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 590
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1310
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster