Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
36
 

Düzenlemek

Kitap okumaya başladığım günden beri çoğunlukla birbirini takip eden şekilde insanı bir anlam bütünlüğüne taşıyan bir yol takip etmedim.Belki de benim sosyal anlamda bir farklılığa ihtiyacım vardı.Okuma serüvenim aynı zamanda çok sayıda kitap okumaya dayalı da değildi.Yıllar geçtikçe farklı ama aynı zamanda derin düşünen bir insan olacağımın bilincim tarafından kabul edileceğini bilmiyordum.

Kelimelerin gücüne inananlar hayal gücüyle onları zihninde yoğurmaya başladığında oluşan karışımın ileride fırında kabaran bir kek gibi büyüyen, çay saatinde tatlı ziyafetlere dönüşecek anlara kavuşmak bahtiyarlığına ulaştıracak sonuçlar doğuracağını bilmelidirler.Kitaplar okunmak için yazıldığı kadar yazmak için de okunmalıdır.Okuyan insan doğadaki farklı etkileşmeler içinde olan cansız dünya gibidir.Yağmur rüzgar gibi etkiler cansız doğayı nasıl etkiliyorsa ve doğa var olan ilk an ki durumdan daha farklı durumlara dönüşüyorsa okuduklarımızda bizde değişime uğrayacaktır.Bu gezelim görelim diyen insanın mutluluğu gibi bizi sevindirmelidir.Eğer fotoğraf çeker gibi okuyorsak ileri de buruk sevinçlerimiz ya da mutlu anlarımız olacaktır.Unutulmamalıdır ki burukluk baskın gelecektir. Çünkü fotoğraf çekmek insanın zihninin büyüyüp gelişmesini sağlamaz. Bırakın doğada olduğu gibi zihninizde de hatta kalbinizde de fırtınalar olsun.Ortaya çıkacak yeni şeyler inanın görülmeye değer olacaktır.Toprağa gömülen tohum birden bire filizlenmez. Öğrendiklerimizi ilk anda unutmaktan korkmayalım.Kaldı ki bir süre zaten unutmazsınız. Bilginin zihninizde çıkacağı yolculuktan bir gün döneceğine inanın.

İnsan bilginin filizlenme zamanı gelmeden yeterince birikim yapabilirse ortaya çıkacak ürün bol ve bereketli olacaktır.Önemli olan diğer şey düzenlemektir.Abur cuburla beslenen insan gibi kazandığımız bilgi birikimini çar çur etmek yerine emin adımlarla yürüyen büyülü bir karışım hazırlamaya çalışan ve bir gün sihirli bir el tarafından her şeyin düzenleneceğine inanan bir modeli kabul etmek bilinmeyene ulaştıracak yolculuğumuz için en önemli başlangıç noktası olacaktır.

Yarının insanı olmak istiyorsak üç boyutlu uzayda ki yıldızları iki boyutlu bir uzayda görüp bir de utanmadan aralarına çizgiler çizmemeliyiz.Yıldızdan yıldıza uzanan çizgiyi yeniden düşünün.Bakalım bundan sonra bu çizgilere inanacak mısınız? 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 22
Kayıt tarihi
: 03.07.19
 
 

1972 Samsun Merkez doğumluyum.1988 yılında Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster