Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '21

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
30
 

Düzenli spor yapın...

                                                           Düzenli spor yapın...
Daha iyi ve kaliteli bir yaşam sürmek için düzenli spor yapalım...
 
Sevgili Okurlar “spor yapmak” denilince ne anlıyoruz. Bu konuda her bir insanın farklı bir algısı ve konusu var muhakkak. Örneğin bir müzik eserini dinlemek, merak ettiğimiz bir kitabı okumak, zihinsel ve ruhsal gelişimi sağlayan zengin bir aktivite olduğu için spordur diyebiliriz. Aynı şekilde spor mücadele ve rekabeti gerektirmeyen bireysel yapılan buna karşılık ödül almak, dereceye girmek vesaire amaçlarla düzenli ve özverili çalışmayı gerektiren rakipler arasında mücadele ve rekabeti içeren çoğunlukla da fiziksel etkinlikleri kapsayan bir olgudur. Sözgelimi bendenizin de oynamaktan ayrı bir keyif aldığım grup olmayı gerekli kılan karşılıklı bir mücadele ve rekabeti içeren “Hentbol” bir spordur. Ancak evde yaptığınız bir fitness egzersizi, spor değildir. Dolayısıyla sevdiğimiz sporları örneğin futbol, basketbol, voleybol, yüzme, bisiklet, maşa tenisi ve daha nicelerini yapmamız her yaşta beden, ruh ve zihin sağlığımızın korunması ve gelişimi için pozitif etki yapar.
 
Bireysel olarak spor...
Vücudumuzu sağlığı ve direnci, bedenimizin ilerleyen yaşlarda gençliği ile sağlıklı bir ömrü uzun yaşamak için yaptığımız tüm fiziki etkinlik veya egzersizlere spor oluyor. Bu bağlamda spor yapmanın vücudumuza ve bireysel yaşamımıza bir büyük ödül olarak sadece sayılarla ifade edilemeyecek kadar çok fazla yararı var.
 
Spor uzmanı bilim insanları tarafından yapılan gözlem ve araştırma sonuçları da gösteriyor ki, düzenli bir şekilde spor yapan insanlar daha sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşam sürüyor. Atalarımızın uzun tecrübelerden sonra bize miras bıraktıkları ‘sağlık varlıktan yeğdir’ atasözü ile Sağlıklı olmak için daima spor yapmanın önemine vurgu yaparken, mal mülk edinmenin bir yere kadar geçerli olduğu, sağlığın sadece para ile satın alınamayacağı gerçeğinden hareketle spor yapmanın gerekli olduğu söylenmiştir.
Onun için spor yapmayı yaşam tarzımız olarak görmeli ve bedenimizi bir spor veya mümkünse bir çok spor dalının uygulayıcısı olarak eğitmeliyiz. Kaldı ki, stresten uzak, huzurlu, mutlu bir hayat sürmek istiyor ve yaptığımız işten performans ve başarı bekliyorsak, kafi derecede spor yapmamız doğru olacaktır.
 
Spor yapmanın insan sağlığına diğer başlıca yararları arasında ana başlıkları ile şunları söyleyebiliriz: Uykumuz düzene girer. İyi görünen fit bir bedene sahip oluruz. Beden uyumu ve hareket becerilerimiz gelişir ve kondisyonlu, daha esnek bir vücuda sahip oluruz. Spor sırasında vücudumuzun tümden hareket kazandığı için dayanıklılık kapasitemiz artar, gün içinde zinde hisseder ve daha az yoğruluruz. Daha güçlü bir kas ve iskelet sistemine sahip olarak, daha güçlü oluruz. Aktif bir spor yaşamı daha bilinçli hareket etmemize ve vücudumuzu daha iyi tanımamıza olanak tanır. Temel vücut hareketlerimizi oturma, eğilme, kalkma yaparken bilinçlenmemizi ve sakatlanmalara karşı daha dikkatli olmamızı sağlar. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihin ve ruh halini destekler. Dolayısıyla psikolojik durumumuz iyi olur. Günümüzün önemli sorunlarından kilo vermek sorununun aşılmasında sağlıklı beslemeyi destekleyen düzenli spor yaşamı fazla kilolarımızdan kurtulmamızda bize yardımcı olacaktır. Yine bireysel olarak bugün internet üzerinde mevcut olan faydalı olacağını düşündüğünüz birçok günlük spor videosu, konsantrasyonumuzu arttırarak, kendi spor programımızı yapmamızda yardımcı olacaktır. Özellikle devam eden salgın sürecinde boş zamanlarımızı spor yaparak, en iyi şekilde değerlendirebiliriz.
 
Etem Sevik'in Teşekkür Notu: Sporun insan sağlığına yararlarını anlattığım bu yazımı sayfasında yayımlayan Spor Gazetesine, müteşekkür olduğumu belirtir, ayrıca teşekkür ederim, efendim.
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 391
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 87
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Eğitim Durumu Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı İsletme Fakültesi Sosyoloji Bölümü Gazeteci ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster