Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
377
 

Düzeyli yaşamak

Yaşam bir futbol maçı kadar adaletli değildir. Bir devre oynanır ve biter. Onu en iyi şekilde değerlendirebilmek için yaşayanların deneyimlerinden yararlanmalıyız.

Yetişkin kuşaklların, yetişmekte olanlara aktardıkları değerler bütününe, eğitim diyoruz.

Eğitim ile öğretim sözcükleri aynı anlamı içermezler. Bir konuda edindiğimiz bilgiler, o konuda eğitildiğimiz anlamına gelmez. Bilginin davranışa dönüşmesi gerekir. Otomobil kullanmayı kitaplardan öğrenmek, sürücü olmamız için yeterli mi? Edindiğimiz nazarî bilgi "öğretimi", direksiyon çalışmaları ise "eğitimi" ifade ederler. Eğitim süresince bilgiler uygulama alanına girerler, sürekli tekrarla da refleks haline gelirler. Benliğimize giren bu alışkanlıklar kolay unutulmazlar.

Elli yıl önce mezun olduğum Öğretmen Okulundan, belleğimde kalan anılar sıralamasında ilk ikisi, eğitimle ilgilidir.

1- Bir öğretmenimizin; öğretmenler odasına gidişimizde paniklemeyip, "Affedersiniz, Osman Bey'i görmek istemiştim" diyebilme nezaket ve cesaretini bize kazandırması.

2-Yatılı okuduğumuz için harçlıklarımız gecikebilirdi. Böyle durumlarda okul berberine traş olup ücretini sonradan ödeme teklifimize sınıf öğretmenimizin " Olmaz, yavrularım, bana babamdan nasihat var, berberden ve hamamdan para esirgenmez" deyişi. " Paran olduğu vakit traş paranı ayır, berbere gittiğinde peşin öde. Bu işin veresiyesi olmaz" sözleri halen kulaklarımdadır.

Okulun verdiği eğitimin düzeyi, öğrencilerin sokak davranışlarından kolayca anlaşılır. Büyüme çağındaki gençler, etkin kişilikleri örnek edinirler. Onların ilk "İdolleri" okullarındaki öğretmenleriydi. Şimdilerde örnek alınanlar, medyada popüler olmuş isimlerdir. Ticarî hayatın rekabet ortamı, kendi amacına uyan popüler kişileri kullanırken, eğitim sorumluluğu hissediyor mu? Kitle iletişim araçları, örnek edinmeyi sanal ortama taşıdı. Çağımızın en etkili buluşu sayılabilen internet ortamı eğitim amaçlı kullanılıyor mu?

Bir toplum benimsediği değerler bütünü ile yaşar. Bu değerler nekedar çağdaş, sade ve açık olursa o oranda başarı sağlanabilir. Eğitimi, yaşamın temel kuralı olarak milletçe benimsemeden, sağlıklı bir toplumun oluşacağına inanamıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1222
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster