Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1145
 

Düzmece nikahla evlensek sevgilim?

Düzmece nikahla evlensek sevgilim?
 

Evet efendim sonunda bende evliler kervanına katılmak üzereyim hem de çok şok bir kararla.

Şok diyorum çünkü; beni tanıyanlar az çok evlilikle ilgili düşüncelerimi bilirler, ben biraz bu resmi nikah olayına karşıyım da. Bu kararı nasıl aldığım konusuna ise hiç girmeyelim inanın bende hala şaşkınım. Hatta annem bile çok şaşkın, evlilik kararımı açıkladığım ilk günün sabahına dudağında kocaman bir uçukla uyanmıştı.

Bir sürü prosedürü varmış bu geleneğin. Gelenek diyorum çünkü gerçekten gelenekten başka bir şey değil ve hiç bana göre değil.

Mesela “kız isteme” durumu var ki sormayın gitsin. İçim yanıyor içim, benim gibi birini babamdan nasıl isteyecekler!!!!! Yalvarıyorum beni istemeyin diye… Zaten buna gerekte yok kendi ayaklarımla gideceğim ama dedim ya gelenek işte.

Tabii kız isteme durumundan daha vahim bir konu ise benim bu tip geleneklere gerçekten karşı olmam. Bana kalsa kimse evlenmesin, herkes bekar yaşasın, ayrı evler olsun, ilişkilerin laçkası çıkmasın, çok fazla yüz göz olunmasın gibi gibi diye devam ediyor. Maalesef yaşadığım sosyal çevre henüz benim gibileri çok kabul eder cinsten değil ama kararlıyım eğer kızım olursa evlenmesine asla müsaade etmeyeceğim.

Bu evlilik seremonisinden yırtma durumlarını araştırdım önce, bir fanteziler geliştirdim ki sormayın. Mesela; hani şu belediye başkanın onayı olmadan hiçbir şey yapamayan memur var ya onun yerine bizim ekipten bir arkadaşı çıkaralım dedim, kim nereden bilecek onun gerçekten nikah memuru olup olmadığını, herhalde kimlik sormaz hiç kimse, bir de imzalanan şu kocaman defter var ya; onu da o ebatlarda bir muhasebe defteriyle halletsek mesela diye düşündüm. Eee zaten yalancının şahidi bozacı bizim ekipten arkadaşlar olacağına göre kimse çakmaz diye düşünmüştüm, epey de hoşuma gitmişti bu fikir ama gelin görün ki resmi nikah olmalı diye tutturdu benim sevgilim. Sözün özü bende belediyeden onaylı, başkandan iznimizi alıp ki; bu duruma gerçekten sinir oluyorum belediye başkanına ne kardeşim benim yaşantımdan. Belediye başkanı bana sordu mu evlenirken ben niye soruyorum hala anlamış değilim ama ben bir gün belediye başkanı olursam; kimseye evlenmesi için izin vermeyeceğim onu biliyorum.

Tabii evlilik iki kişi ile olmuyor ne yazık ki o yüzden bir de ailelerin tanışma durumları var. Evliliklerde en önemli konulardan bir tanesi de bu zaten. Aileler anlaşamadımı ne tadı oluyor ne de tuzu. Pazar günü ailelerimiz tanışacak ama bendeki stresi görmeyin gitsin.

Ve geleneğin maddeleri bitmiyor. Kız isteniyor, söz kesiliyor, nişan yapılıyor... Başka ne vardı? Ben biraz cahilim bu konuda... Galiba düğün oluyordu sonunda ve bir ton para döktükten sonra; vur patlasın, çal oynasın, uçtu paralar pullar derken bir bakıyorsun evlenmişsin.

Yanlış anlamayın sevgilime yaşamaya karşı değilim sadece bu saçma gelenekler benim canımı çok sıkıyor o kadar.

Olmaz demeyin bir gün mutlaka oluyormuş; karşınıza “evet” diyebileceğiniz birisi çıkıyormuş.

Benim çıktı….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sakın alınma ama saçları deniz kokulu hemşehrim benim: "Bitti" dediğin o yazın var ya: taaa başından belliymiş be güzelim. Hayat devam ediyor ama.. Sevgiyle kal.

MuDo 
 21.08.2007 12:30
Cevap :
Nasıl yani? nasıl belliymiş? Bizim ayrılma sebeblerimiz aslında çok başka. Yani benim bile aklıma gelmeyecek cinsinden. Yani bütün olanlara bakıyorum ve vardığım sonuç beni hiç ama hiç yanıltmıyor. Bittiği için üzülüyorum belki ama iyi ki bitmiş diyorum. Ama benim resmi nikah istemememle alakalı değil bitişi. Çok ama çok başka bir sebebi var.  21.08.2007 13:11
 

Nikah masasından kaçmışsındır sen:)) Sevgiler...

derinmavi.. 
 22.06.2007 10:30
Cevap :
Tam olarak sayılmaz ama kaçtım diyebilirim... Sevgilerimle...  22.06.2007 11:16
 

Size iki farklı konuda yazdığımın yeni farkına vardım..Bir tarfata sizden teselli isterken başka bir tarafta sizi biraz da ağır eleştirmişim..Bir yazıda okumuştum şöyle diyordu '' İki mahkum hapishane penceresinden bakıyorlarmış.Biri çamuru görmüş diğeri yıldızları ''.Dünya, evet dediğniz gibi fazlasıyla bozuldu.Ama suçlusu kim.? Ben , Siz , onlar yada kısaca sadece insanlar..Ama düzelecek bence biraz sabırlı ve sağduyulu olmamız lazım..Yapıcı ve şefkatli..Görüşmek dileğiyle....

megeal 
 08.06.2007 10:41
Cevap :
Ben hiç gocunmadım. Tabii ki eleştireceksiniz. Çünkü eleştirilsel bir ortamda yazıyoruz. Umarım iyisinizdir ve herşey yolundadır. Sevgilerimle...  08.06.2007 15:30
 

Tum dusuncelere saygılı olmak konusunda bazı zamanlarda sıkıntı yasıyorum..Mesela sızın evlılık ve adet ler konusunda bu yaklasımızın mantıgını kavrayamadım..Elbette sevgı beraberlikte oncelik ama bunun ıstırmar edılmemesı , toplum ahlakını bozmaması ve bence en onemlısı dunyaya cocuk getırme sonrası onun yasantısı nı kısılık gelısımını etkılemesı bakımından belırlı kuralların uygulanması herhalde sızın ıstedıgınız yasamdan cok daha akılcı olsa gerek...

megeal 
 07.06.2007 12:34
Cevap :
Toplum ahlakını oluşturunlar yine bizleriz. Evlenip eşini aldatanlar var, aldatmadan da var ama en yıkıcısı sence hangisi, güvenip yıllarını adıyacağın eşinin seni bir başkasıyla aldatmasımı daha çok acıtır ya da sevgilinin seni aldatması mı?Korkmuyorum ya da birşeylere sığınmıyorum ancak günümüz şartlarında evlilik kurumunun geldiği son noktayı gördükçe, artık gelenekten başka bir şeye benzemediğini düşünüyorum. Çocuk işine gelince; günümüz şartlarında hiç kimse çocuk sahibi olmamalı bence. Onlara bırakılacak iyi bir dünya kalmadı çünkü. Tam bir kaos ortamında yaşıyoruz bu devirde çocuk sahibi olmak bence, bencillikten başka bir şey değil.  07.06.2007 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3235
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster