Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
231
 

e-fiyasko

e-fiyasko
 

Tüm dünyada yaklaşık 10 yıldan fazla bir süredir, teknolojik gelişmelere paralel olarak internette de inanılmaz gelişmeler yaşanmakta. İnternet erişim hızı neredeyse petrol fiyatlarıyla yarışır durumdayken, petrol artışa dayanamayıp pes etti(!). İnternet ise, erişim hızını her geçen gün artırma potansiyeli gösteriyor. Bilgi saklama alanlarındaki kapasite ve bilgiye erişim hızı da teknolojik gelişmelere paralel olarak hızlı bir artış göstermekte. Durum böyle olunca tüm dünyada e-uygulamalar da çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta ve bu gelişmeler sonucunda bu uygulamalar bizim için de vazgeçilmez olmaktadırlar.

Türkiye’de de internet üzerinden yapılan uygulamalarda çok hızlı artış yaşanmkla birlikte, bir birinden kopuk ve dağınık şekilde gelişme göstermektedir. Özellikle e-devlet dediğimiz uygulamalar her belediyenin standarttan uzak, kendine özgü çalışmalarıyla başladı. Devlet kalıcı bir politika oluşturamadı. Belediyelerin dağınık çalışmaları sonunda, internet sitelerinin adreslerinde bile bir standart yakalanamadı.

Bu karmaşıklık içinde birde MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) çalışması başlatıldı. Yapılması zorunlu bir çalışmaydı ama sanırım bir yerlerde yanlışlık yapılmıştı. Devletin kurumları bir türlü bu sisteme entegre olamadılar. Büyük ihtimalle e-politikamızda bir oturmamışlık bulunmaktaydı. Örnek olarak, hala sigorta numarası ve TC kimlik numarasını birlikte kullanmak zorundayız. Her devlet kurumu farklı bir telden çalıyor. Benzer bilgileri her kurum kendince tutmaya çalışıyor.

Diğer taraftan, çok fazla eleştirmemek gerekebilir. 70 milyonu aşan bir ülkede sistemin hemen oturması beklenen bir şey olmayabilir. Bütünleşme süreci zamanla olacaktır. Tamamlandığında ise, sigorta numarası gerekmeyecek, herhangi bir kuruma TC kimlik numarası verildiğinde ikametgah ve nüfus sureti gibi belgelere gerek kalmayacaktır. KKTC küçük olmanın avantajlarıyla bu geçişi çok daha planlı yapabilmektedir.

Peki, bu iş bukadar zor ise niye eleştirdiğimi sorabilirsiniz. Rahatsızlığım bu işlerin yapılma şeklinden ve ciddiyetsizlikten kaynaklanıyor. Böyle bir sistem tam çalışır hale gelmeden, gerekli kanuni düzenlemeler yapılmadan kullanıma açılmıştır. Sistemin güvenliği için hiç birşey yapılmadığı gibi devlet zaman zaman kendi eliyle TC kimlik numaralarını afişe etmiştir. Konut edindirme fonu listelerinde on binlerce TC vatandaşının kimlik numaraları afişe edilmiştir. Hacker’lar için bulunmaz fırsat, uğraşmadan bu çok değerli bilgilere ulaşmışlardır.

Gelelim en güncel handikapa, yaklaşık 2.5 ay sonra oy kullanacağız ve yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Seçim listeleri ise darmadağın. İlk asılan listelerde neredeyse doğmamış çocuğun kaydı vardı. Düzelttiklerini ima ederek listeler ikinci defa askıda bu günlerde. Değişen bir şey var mı? Evet var. Her aşama bir öncesini aratmakta. Artık ben ve benim gibi milyonlar listelerde yok. 25 senedir oy kullanan, geçen seçimde oy kullandığı mekanda oturan ve evine gelinerek kaydı yapılan bir kimse yani ben litede yokum. Sadece ben mi? Hayır. Milyonlar. Benim oturduğum sitede %80 oranda seçmenin kaydı yok. Ama biz geçen seçimde hep birlikte oy kullandık. Sadece bizim site mi? Hayır. Ülkemin her yerinden feryatlar yükseliyor. Peki yetkililer ne diyor. Oy verme hakkını kullan, git kaydını yaptır. O kadar kolay mı sizce? Önce nüfus müdürlüğüne, sonra yüksek seçim kuruluna. Milyonlarca insan, bunların çoğu işinden izin alacak, kış günü koşturacak ve kaydını yaptıracak. Evlerimize gelinerek, tek tek dolaşıldı. Milyonlarca TL masraf yapıldı. Sonunda elde ettiğimiz seçim listelerine bakar mısınız? Tek tesellimiz teğet geçen kriz sonrası işsiz sayımızın artmış olması (!); böylece izin almak için daha az uğraşacağız.

Tabii ki, birçok seçmen bir ay gibi kısa sürede bu işlemleri yapmaya fırsat bulamayacaktır.

Ben TC vatandaşı olarak bir açıklama bekliyorum. Benim vergilerimle bir sistem kuruluyor. Bu sistem için insanlar kapı kapı dolaşıyor, kayıt alıyorlar. Sonunda dağ fare doğuruyor;

'gidin nüfus idaresine kaydınızı yaptırın.'

- İyi de ben geçen yıl nüfusumu yeniledim sistem otomatik nüfus cüzdanımı yazdırmıştı.

'Sonrada YSK ya kaydınızı yaptırın.'

- Tamam da ben geçen seçimde oy kullandım ve aynı adreste yaşamaktaydım.

'Olmaz biz sizn bilgilerini kaybettik.'

İyi güzel helal, hoş olsun diyebilsem bile, bu seçime bu koşullar altında nasıl gidebiliriz. Muhalefet cılız bir şekilde ifade etmeye çalışıyor, ama iktidardan çıt yok. Niye kimsenin sesi çıkmıyor. Bir yetkili çıksın ve itiraf etsin;

‘BU SİSTEM ÇÖKMÜŞTÜR ve SEÇİME BU LİSTELERLE GİDİLEMEZ.’ diye.

Erol TOKSÖZ - 09.01.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Becerisizlikleri ve başarısızlıkları başarı olarak gösterebilen bununlada övünen insanlar oldukça, yöneltildikçe, içinden çıkılamaz hal aldıkça kimse de ses çıkarmadıkça ki yazınızda da belli pek ilave yazacak bir şeyler kalmıyor geriye. Ben kendimi bulamadığım bir döngü yaşıyorum. Kimlik numaramı versemde beni kimse hiçbir yerde bulamıyor. Acaba, ben öldüm de haberim mi yok diye şaşkınlık içinde inanın kendimi arıyorum. Çünkü ben nufus idaresine göre ölmüş gözüküyorum. Saygılarımla.

Ermert Revsen 
 12.01.2009 2:45
Cevap :
Maalesef, hiç şaşırmadım diyebiliyorum. Bu ülkede bizler de normal şeylere şaırıyoruz artık.  12.01.2009 9:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 17.12.08
 
 

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümünü 1986 yılında bitirdim. Bu yıldan beri Mühendislik çalışmalarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster