Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
609
 

e-günlük' te kriz vız geliyor, tırıs gidiyor:)

İşte Türkiye’nin afet tablosu

Türkiye’de afetlerden en fazla etkilenen il Kocaeli. Özellikle deprem tehdidi altında bulunan Kocaeli’yi, Erzurum, Bingöl, Sakarya, Düzce, Van, Yalova, Muş, Adana ve Diyarbakır izliyor. (ntvmsnbc) Haberi okuduğumda en çok seller, su baskınları (Kırklareli hariç bütün iller de görülmüş) heyelanlar, (81 il de görülüyor muş) kaya düşmeleri, (en çok Kayseri'de görülmüş) çığ, (45 il de görülmüş) depremler (topraklarımızın %66'sı 1. ve 2. deprem bölgesi imiş) Eğer bu duruma son vermek ve Dünya'da afetlerden en az etkilenen ülke olmak istiyorlarsa okusunlar açıklıyorum. Ağaçlandırmaya hız verin, ormanları yakmayın, yerleşim birimlerini "bedava" diye çukur yerlerde kurmayın. Rant sağlamak için çok katlı binalar yapmaktan vaz geçin. Ancak o zaman bu afetlerden etkilenmeden yaşayabiliriz. Doğa ile savaşmak yerine barışık yaşamaya çalışın. Doğanın sevgisi de, nefreti de vardır, unutmayın... Duydunuz mu? (duyamazlar ki)

Merhaba e-günlüğüm; Okullar bu gün açılmadı mı? Ortalık çok sakin. Trafik her zamankinden daha boş. Belki de tatiller uzamıştır. Yarın belli olur.

İstanbul’da Cumartesi gecesi başlayan kundaklama olayları dün gece de sürdü. İki günde çeşitli ilçelerde 17 araç kundaklandı. Ya anlamıyorum bu araçlar park edince altlarına çişlerini mi yapıyorlar, neden kundaklıyorsunuz? Bırakın şu araç kundaklamayı, yeterince dikkat çekmiyor işte. Başka eylemler bulun... Olan araçlara oluyor.

Cumartesi akşamı bahçede çok güzel bir hava eşliğinde içkimi içtim ve pazar sabahı kalkıp köpeklerimi çıkardım. Geleneksel pazar yürüyüşümü yaptıktan sonra bir arkadaşıma gittim ve sonra evdeydim. Pazar akşamı güzel bir yağmur ve güzel bir fırtına eşliğinde bahçede değişiklik olsun diye kara bira içtim. Fırtına dediğime bakma, her yer uçuşuyordu ama çok güzel bir müzik oluşuyordu. Bahçede ki bütün ağaçlar o müzik eşliğinde dans ettiler. Ben sadece seyretmekle ve alkışlamakla yetindim. Arada sırada ıslık çalıp "bravo" diye bağırıyordum... Hele o 5. senfoni harikaydı...

Neler oluyor? Kur'andan vaz mı geçtik? Bütün siyaset adamları bir birlerine Tevrat'dan alıntılar yapıp duruyor. Hani bir değişiklik oldu da benim mi haberim yok acaba? Eğer uygulamaya niyetleri varsa bizim Kutsal kitabımızda Tevrat'da ki gibi on değil, yüz emir var. Gerçi beş şartından başkasını pek bilmeyiz ve işimize gelmez ama sırası gelmişken birileri dile getirse, bilmeyenler için iyi olur diye düşünüyorum... En azından dindar görünüp, dini savunanların ne durumda oldukları aydınlığa kavuşur...

Sabah hışımla kalktım yataktan ve hışımla kahvaltımı yapıp, ışık hızı ile işlerimi bitirdim. Aynı hızı koruyamadım ama Linda ile işyerine ses hızında geldik. Dükkanı açar açmaz telefonlar çalmaya başladı ve ses hızı ile servislere başladım. Trafik çok kalabalık olur diye düşünürken, yolların bomboş olduğunu görüp hızımı artırdım. Tekrar ışık hızına çıktım ve öğlene kadar zerre yaşlanmadım. Malum öğleden sonra hızım düşünce yine yaşlanma sürecine girmiş oldum.

Öğleden sonra yağmurlu bir hava vardı. Sulu bir kış oldu bu sene. Zaten her şeyin suyu çıkmıştı. Kış mevsimininde suyu çıktı. Bu kadar suyu yazın ne yapacağız bakalım. Bu yaz "susuzluk var" "kuraklık var" diyeni vururum.

Değerli e-günlüğüm; Hareketli bir pazartesi günü yaşadık ve akşam oldu. Yok yok hüzünlenmedim, iyiyim. Bu gün bir abone daha yaptık. (hayırdır) Gün için de bir ara ayağımı burktum ama şimdi bir şeyim yok. Akşam yemeğini ayakta yedim. (alıştım artık) Bu sefer aceleden değil, Linda'ya eşlik etmek için ayakta yedim. Artık yoğurtları evde yapıyoruz. Malum kriz durumları. Çok yoğurt tüketiyoruz ve böyle daha hesaplı oluyor. Yakında ekmeği de evde yapmaya başlarız. Sonra da bahçeye bakliyat sebze falan ekeriz. Bir inek, iki koyun, dört tavuk ve dört horoz aldık mı tamamdır... Kriz vız gelir tırıs gider...

Bende gidiyordum zaten. Hadi e-günlüğüm, yarın yazışmak üzere. Mutlu, sağlıklı ve huzurlu nice günler diliyorum... (Hep uzun mu olacak, biraz da kısa yazalım şöyle)

Biliyor musun: En çok "a" içeren kelime: Alafrangalaştıramayacaklardansalar... (13)
Çirkin söz: "Her insanın kendi zevkleri vardır. Benimki de cesetler..." Henry Blot
Güzel söz: "Boş bir çuvalın dik durması zordur..." Benjamin Franklin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 333
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 548
Kayıt tarihi
: 06.02.08
 
 

Bir varmış, bir yokmuş... Sağlık, huzur, mutluluk. Başka hiç bir şeye önem vermem bu hayatta. Bu yüz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster