Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
557
 

E-günlükte "Hızırail"

Bana telefonunu söyle sana nerede olduğunu söyleyeyim... Nasıl mı? Sen ver telefonunu görürsün... Haberin yoksa öğren: Google, çocuğunuzun yerini de söyleyecek... İnternet arama motoru Google, yeni bir program ile cep telefonu haritasından aranılan kişilerin bulunmasına yardımcı olacak.

Merhaba e-günlüğüm; Başlık çok güzel. "Google çocuğunuzun yerini söyleyecek" Hangi çocuğumuzun, sadece çocuğumuzun mu? (üstelik ne gerek var?) Alakası olan olmayan herkes bir birinin yerini öğrenmeye çalışacak ve ertesi gün "sen dün gece ne yapıyordun orada bakayım?" muhabbeti başlayacak. Kadınlar erkeklerin, erkekler kadınların telefonlarını girecek, anneler, çocukların, çocuklar sevgililerinin telefonlarını kayıt edecek siteye. Hatta evcil hayvanların sırtına yeni bir telefon alıp bağlayacak ve kaybolduğunda yerini tespit edeceğiz. Arabalar için de telefon almayı unutmayalım. Araba çalınırsa yerini tespit edip gider, hırsızın elinden alırız arabayı... Daha neler neler. Yakında görüntülü yer belirleme de çıkar ve kaybolan köpeğimizin nasıl bir köpekle, nerede çiftleştiğini görebiliriz. Bu arada gözden kaçan bir şey var. Google dünyanın tamamını yavaş yavaş fişliyor. Elinde korkunç bir adres listesi, ilgi alanı ve merak edilen konular listesi, isim, iş, ev bilgileri oluşturan google şimdi telefonlar ve o an ki yer bilgilerine sahip olacak. Biz de bu uygulamalara kapılıp, zaten sakat olan iletişimimizi yanlış anlama ve değerlendirmelerle daha da sakat hale getireceğiz. Örneğin ben Kadıköy'deyim ama site yanlışlıkla beni Beyoğlu'nda gösteriyor. Hatunlar da telefonumu girmiş google'a. Hadi ayıkla pirincin taşını... "Vallahi ben orada değildim, Kadıköy'deydim" diye on beş ayrı hesap ver. Tövbe tövbe...

"Türkiye dünya'ya negatif bakıyor." BBC yirmi bir ülkede araştırma yapmış ve Türkler kimseyi sevmiyorlar mış... Olur mu canım, biz toplum olarak, hatta hükümet olarak çok pozitif davranışlar sergiler ve pozitif düşünürüz. Onlar anketi yanlış yerlerde, yanlış kişilerle yapmışlardır. Ya da zamların, kira ödemelerinin, kredi kart borçlarının, vergi ödemelerinin denk geldiği bir dönemde sormuşlardır soruyu... Yoksa biz çok neşeli, mutlu, huzurlu bir toplumuz. Bir örneğimiz daha yok dünya'da. Hiç tartışmaz, hiç kavga etmez, hiç yalan söylemez ve kimseyi aldatmayız. Hatta ve hatta blogları bile yorumlarken en olumlu tarafından bakar öyle yorumlarız. (ben şahidim) Başbakanımız dahil, kızgın olduğumuz hiç görülmemiştir. Çok sakin davranır olayları soğukkanlılıkla çözeriz. Hatta bizim meşhur bir sözümüz vardır. "Türk'ün Türk'den başka dostlarıda mutlaka var" diye... Bence bu haber asparagas, uyduruyorlar. Zaten o kurumu hiç sevmem, ülkesini de sevmem, insanlarıda kavgacıdır, kızlarınında pek güzel olduğu söylenemez, yok yok bu iş de bir bit yeniği var. Bize tuzak kuruyorlar, bizi dünya'ya kötü göstermek istiyorlar, ben o anketi yapan kişiye de sevmem. annesini, babasını da sevmezdim zaten... Cık cık cık nasıl da sinirlendirdiler beni durup dururken. Biz sinirlenecek kızacak adam mıyız?

Değerli e-günlük; Biliyorsun ki dün gece UGGG (uluslararası geleneksel gençlik gecesi) vardı. İş yerini kapattıktan sonra alışveriş yapıp eve gittim. Bulunsun diye biraz içki çeşidi aldım. Nasılsa hepsini gençler içmiyor, onlar gidince ben nasipleniyorum. Biraz geç geldiler (kızsal ilişki durumları) ve onlarla fazla ilgilenemedim. Kısa bir sohbetin ardından yattım. Onlarda iskambil oynamaya daldılar. (sanırım yine "batak" oynadılar)

Artık gençlerin surat ifadelerinden, kimin kız arkadaşı var, kimin yok, kim aşık, anlaşılıyor. Çoğunluğu neşeli bir tavır sergilerken bazıları suskun ve keyifsiz... İşte bu hayat boyu devam edecek. Tek fark yetişkin olunca bu duyguları gizleyip, kendinizi aldatmasını öğreniyorsunuz, o kadar... Kendinizi aldatmasını öğrenince bu alışkanlık yapıyor, sonra herkesi aldatmayı öğreniyorsunuz... (bazıları benim gibi az akıllı oluyor ve öğrenemiyor) Onlara bir de çok önemli hatırlatmalarda bulundum. "Aman bastığınız yerlere dikkat edin her an bir bomba patlayabilir", "Türkiyenin her yeri mühimmat deposu imiş haberimiz yokmuş..." deyip İstiklal Marşımızdan bir kıt'a okudum. "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, Düşün altında binlerce yatan silah, mermi ve bombayı..."

Dünyanın en önemli klonlama uzmanlarından biri kabul edilen Xiangzhong “Jerry” Yang hayatını kaybetti. (ntvmsnbc) Yazıktır kendini bile klonlayamadı. Eminim klonlamaya inansaydı, ölmeden kendini kesin klonlardı.

Linda biraz toparlandı. Bir kaç gündür keyifsizdi ama bu sabah benimle koşarak iş yerine geldi. Çay demleyip ona da ikram ettim ama içmedi. Hemen yerine geçip kıvrıldı. Öğlene kadar çok hareketli saatler yaşadık. (savaş anlatır gibi oldu) Öyle terledim ki yanıma havlu almak zorunda kaldım. Hafif yağmur yağıyordu ama ben terden sırılsıklam olmuştum. Öğlene doğru bir ara güneş açtı ve hemen çayımı alıp kendimi dışarı attım...

Bu ara da dükkana her girdiğimde haberlere bakıyorum ki aralarda yorumu klavyeden bırakmayalım. İşte bir haber gördüm. "Hızlı trene isim aranıyor" Emriniz olur, hemen bulalım. "Hızırail" (Çok anlamlı oldu "Hızır ve Azrail" adında iki daimi yolcusu olduğunu herkes bilir)

Öğleden sonra hareketlilik azaldı ama durmadı. Bu arada herkesin nabzını tutmaya devam ediyorum. Fast food elemanları ile konuşuyorum. Onlarında işleri yarıya düşmüş. Yolları yapan trafik ve belediye'ye bağlı firma görevlileri ile de konuştum. Onlar da çok iş olduğunu ve yetişemediklerini söylüyorlar. İlginç!

Akşam oldu ve düzenli olarak bütün görevler yerine getirildi. Şimdi sen gidiyorsun e-günlüğüm. Bir şey olursa bir ıslık çal ben hemen gelirim. Hadi sana iyi akşamlar. Pazartesi yazışmak üzere...

Biliyor musun: İntiharla ölenlerin sayısı, çatışmalarda ölenlerden fazla imiş... (demek ki "intihar " adında bir terör örgütü var ve "intihar" sağlığa zararlı...)
Çirkin söz: "Yirmi kişiyi öldürdüm, kanı severim..." Richard Ramirez
Güzel söz: "Yaşamanın tadını çıkarmaktan korkana, "aptal" derim..." Albert Camus

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)

shalimar 
 09.02.2009 10:42
Cevap :
Gülme ne gülüyorsun:))  09.02.2009 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 333
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 538
Kayıt tarihi
: 06.02.08
 
 

Bir varmış, bir yokmuş... Sağlık, huzur, mutluluk. Başka hiç bir şeye önem vermem bu hayatta. Bu yüz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster