Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
630
 

E-mail'im olsaydı, şu an hala kavanoz kapatıyor olacaktım...

E-mail'im olsaydı, şu an hala kavanoz kapatıyor olacaktım...
 

Günümüz şartlarında işsiz kalmak zor bir durum, ona keza iş arayıp bulmak daha da zor bir keşmekeştir.. İşsizlik çalışma isteği olduğu halde kendine uygun bir iş bulamamasıdır.. Yani arzın talebi karşılamamasıdır.. Kimi insanlar çalışma isteğine ve yeteneğine sahip olsa bile, günümüz şartlarında kendine uygun birçalışma ortamı bulamamakta.. Bu durum toplumumuzda SOSYAL BİR SORUN olarak yaşanmaktadır..

Sanırım işsizliğin bizim ülkemiz de fazla olmasının sebebi herşeyin devletten beklenip, kişiler de girişimci ruhunun olmamasından dolayı kaynaklanıyor.. Aslında kişileri buna iten sebepler daha çok, kişilerin girişimcilik ruhunun yokluğundan değil, ülkemizin bürokratik işlemlerinin zorluğu, desteklerin az olması, kolaylaştırıcılığın olmaması, bu tür iş girişiminde olan insanlar üzerinde caydırıcı etkisi olduğunu düşünüyorum..

Kimi zaman da iş arayışlarının sonunda ki hüzün, kişilerde hırs ve azim duygularının artmasına sebep olarak, girişimci ruhunu ve cesaretini ortaya çıkarmaktadır... Oysa devletimiz bu tür kişişel girişimleri daha bir kolaylıkla desteklese, zorlukları kaldırsa, hem iş istihdamı yaratılmış olur, hem de insanların ekonomik düzeyleri yükselir.

Aşağıda ki hikayemizde de iş arayışlarından dolayı, umutsuz duruma düşen birinin son bir cesaretle girişimcilik ruhundan dolayı ulaştığı başarıyı anlatmakta..

Böyle umutsuz işsizlerden biri, birgün salça fabrikasının kavanoz kapamak için işçi alacağını duymuş ve o günün de son gün olduğunu okumuş... Büyük bir heyacanla koşturarak fabrikaya gitmiş... İnsan kaynakları bölümüne çıktığında bir form vermişler eline doldurulması için...

Ve başlamış doldurmaya...

Adınız, soyadınız, yaşınız, mesleğiniz vs vs... gibi bilindik sorulara cevap verir doldurur...

En son soruda şu sormaktadır..

E-mail adresinizi yazınız... Adamın e-mail adresi yokmuş.. Üzülerek olmadığını ifade etmiş yetkililere..

Onlar da "Maalesef bu şartlar da bu formu işleme alamayız" deyip adamı kibar yolla göndermişler..

Adam üzgün ve umutsuz bir şekilde fabrika kapısından çıkarken, fabrika bahçesinin kenarına kasalarla konulan çürük domatesleri görmüş.. Oradan bir yetkiliye bunları ne yapacaklarını sormuş..

"Bunlar salça yapılamayan domatesler, ucuz olarak başkalarına verilecek" demiş..

Aklına o an bir fikir gelmiş.. Cebindki para iki kasa bu çürük domateslerden almaya yetiyormuş. İki kasa alırım yolun bir köşesinde durup bunları satarım diye düşünmüş..

Dediği gibi iki kasa almış ve akşama kadar o iki kasayı satmış.. Bakmış iyi gidiyor.. Tekrar gidip dört kasa daha almış.. Bunlar da güzel satılmış... Satışlar beklemediği bir şekilde çoğalmış.. Derken derken koca bir tezgah haline getirmiş. Tezgah gün gün büyümüş manav haline gelmiş.. Manav işinden çok para kazanmış market haline getirmiş...

Ve bir senenin sonunda bir bakmış marketler zincirinin sahibi olmuş.. Artık büyük bir şirket kurmuş... Hem de salça fabrikasının tam karşısına... Kendi bile inanamamış bu hızlı yükselişe..

Tabi artık çok büyük bir firma sahibi olduğu için, bankaların biri gelip biri gidiyormuş... Bir gün bankadan gelen bir yetkili kredi formu dolduruken yine tüm bilgilerini yazmış, yazmış en sonunda e-mail adresiniz demiş...

Adam yerinden kalkarak cama doğru yönelip... Gelmesi içinde işaret ederek

"Hayır yok demiş... Eğer bir e-mail adresim olsaydı, şu karşıda gördüğün salça fabrikasında, şu an hala kavanoz kapağı kapatıyor olacaktım" demiş..

Başarı, azim ve çalışmakla kazanılıyor....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

anlayamadım dersem , zamansızlıktan mı? anlaşılamamazlığından mı:)

erol aslan 
 14.03.2007 13:05
 

hikayeler bir düşünce den doğdoğuna göre düşüncelerde de bir gerçeklik olması nedeniyle olabilir tabii:)) çok felsefik oldu bu cümle :)) geçmişten günümüze kıyafet ve teknolojiyi ayırırsan hep aynı değil mi çoğunklukla :(

erol aslan 
 14.03.2007 12:34
Cevap :
Artık yorumlarınıza cevap veremiyorum..:)  14.03.2007 12:55
 

çok güzel bir hikaye ama her zaman böyle olabilirmi acaba , yine beyin fırtınası yine azim yine hırs... güzel bir yazıydı ama :)

erol aslan 
 13.03.2007 19:02
Cevap :
hayatın ne getireceği belli olmaz...Hikayede olsa gerçeklik payı vardır mutlaka diyorum...Tşk.  14.03.2007 12:23
 

Bu hikaye bana microsoftun temizlik işçi aradığını duyan,kişinin hikayesini haturlattı.Başarılar

Nurdan YILMAZ 
 20.01.2007 20:10
Cevap :
İlginç hayat hikayeleri ve kazanılan başarılar...İmreniyorum bu tip insanlara...Teşekkürler..  21.01.2007 0:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3665
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster