Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
9245
 

E-Mail Nedir?

E-Mail Nedir?
 

E-posta sağlayıcılarının (Örneğin Hotmail,Gmail,Yahoo vs.) web siteleri veya özel mail programları v


Bugün dünya üzerinde milyonlarca insanın hızlı ve etkin bir biçimde iletişim kurmasını sağlayan, kısa adıyla E-Posta, kullanıcıların sanal ortamda yazdıkları ve birbirlerine gönderdikleri iletilere verilen addır.

E-posta sağlayıcılarının (Örneğin Hotmail, Gmail, Yahoo vs.) web siteleri veya özel mail programları ve (Thunderbird, Eudora, Outlok Express vs.) ile çeşitli protokoller yoluyla (POP3, IMAP vb.) elektronik posta iletilerine erişilebilir.

Bir Elektronik Posta İletisi aşağıdaki şu bileşenlerden oluşur:

l Gönderen ya da Kimden (From): İletiyi gönderen kişinin adı ve adresi.

l Alıcı ya da Kime (To): İletiyi alanın adresi ve adı. İletinin kime yollandığını gösterir. E-posta adreslerinin arasına “, ” virgül koyarak birden fazla kişiye elektronik posta göndermek mümkündür.

l Konu (Subject): Gönderilen iletiyi özetleyen metin kısmı. İletileri ayırmakta sonradan kullanıcıya yardımcı olacak bir mail fonksiyonu. Etik olarak yazılması tercih edilir.

l Tarih(Date): İleti gönderildiğindeki yerel saat ve tarihi ifade eder. Genelde yollayan sunucu veya e-posta programı bu saati otomatik olarak ekler. Eğer mail gönderen sunucunun tarih ve saat ayarları yanlış olarak ayarlanmış ise yeni gönderilmiş bir elektronik posta, eski bir posta gibi gözükebilir ve mail programınız tarafından postalarınızın sıralanmasında böyle bir muameleye maruz kalabilir :)

l E-Postanın Gerçek İçeriği(Body): Burada elektronik postanın gerçek içeriği ve tercihe bağlı olarak elektronik posta gönderen kişinin imzası yer alabilir.

l Karbon Kopya “KK” (CC, Carbon Copy): İletiiyi yollamak istediğiniz kişi dışında başka alıcılara da gönderilmesini sağlar. Gönderilen posta bu kısma yazılan kişileri doğrudan hitap etmemektedir. İleti, bu kişileri de yollanan postadan haberdar etmek için yollanmıştır.

l Gizli Karbon Kopya “GKK” (BCC, Blind Carbon Copy): Kapalı Karbon Kopya olarak da bilinir. Buraya yazılan adresler iletide gözükmez. Etik olarak birçok kişiye gönderilen gayr resmi iletiler için bu alanın kullanılması uygun düşer. Bu tür adres gizleme yığın iletiye karşı da korumayı sağlar.

l Cevaplama(Reply): Belli bir adresten gelen e-postayı cevaplamak için kullanılır. Alıcı kısmına otomatik olarak epostayı yollayan kişinin adresi alınır. En çok kullanılan fonksiyonlardan biridir.

l Herkesi Cevapla (Reply All): Cevaplanan iletiyi, gelen e-postanın To: ve CC: kısmında yazılmış olan tüm adreslere yollamak için kullanılır. En çok suistimal edilen fonksiyonlardan biridir. Genelde tüm adresler açık olarak ve gereksiz adreslere gider. Bilgisayara giren virüslerin kullandığı bir mekanizmadır.

l Yönlendirme (Forward, Fwd): Gelen bir e-postanın başka bir adrese yönlendirilmesini sağlar.

l Ek(Attachment): Elektronik posta iletisi ile birlikte yollanan ses, resim, müzik, video, yazı başkta olmak üzere pek çok türde ve formattaki dosyaları göndermeyi sağlayan elektronik posta fonksiyonudur. İnternet virüslerinin başlıca yayılma yollarından birisidir. Bilinmeyen dosya eklerinin açılması önerilmez!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1676
Kayıt tarihi
: 14.08.09
 
 

1986 İstanbul. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya eğitimini yarıda bıraktı. Sakary..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster