Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '15

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
17
 

E-Ticaret Siteleri için Seo çalışmasının önemi nedir?

Arama motorlarının, siteleri indekslerken göz önünde bulundurduğu bazı standartlar bulunmaktadır. Bu standartlara uygunlukta web sitesinin arama sonuçlarında çıkacağı sıralamayı belirlemektedir. Bu standartlara uygunluğun yanı sıra web sitesine yapılan iç ve dış müdahalelerin tamamını SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırabiliriz. Sadece dış sitelerden link alarak, paravan bloglar kurarak yapılan çalışmaları SEO olarak adlandırmak doğru değildir. Bu şekilde yapılan çalışmaların dozajının yanlış ayarlanması durumunda web siteniz faydadan çok zarar görecektir.
 
E-ticaret sitelerinde en önemli konu başlıklarından birisi de seo  çalışmalarıdır. Görsel açıdan çok iyi dizayn edilmiş bir e-ticaret projesi eğer ki kodsal anlamda arama motoru dostu değilse bu görsellik hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü arama motorları sitenizi görsel değil kodsal açıdan değerlendirecektir. Görsellik bir e-ticaret projesi için elbette çok önemlidir, projeniz görsel olduğu kadar kullanıcı dostu olmalıdır. E-Ticaret sitenizi kullanıcı dostu hale getirmeniz demek aslında seo çalışması yapmanız anlamına gelmektedir.
 
E-Ticaret projenizde sattığınız ürünlerle ilgili doğru seo çalışmaları yapmak başarı ve satışı size getirecektir. Şöyle ki; pırlanta satan bir e-ticaret sitesinin pırlanta kelimesinde seo çalışması yaptırarak arama sonuçlarında ilk sırada olması başarı yada satışların çok olacağı anlamına gelmemektedir. Empati yaparak kendinizi müşterinizin yerine koyduğunuzda ve pırlanta satın almak istediğinizde arama motoruna pırlanta yazarak arama yaparmısınız? Pek sanmıyorum. Doğru aramalar önceliğinize göre, tek taş pırlanta, tek taş yüzük, ucuz pırlanta yüzük, ucuz pırlanta tektaş, Altınbaş tek taş yüzük, Ariş tektaş pırlanta vb. şeklinde olacaktır. Hepimiz kelime öbeği şeklinde arama motorlarını kullanırız, bu sebeple de kelime öbeklerinde eğer ilk sayfalarda yer almayı başarırsanız bu e-ticaret siteniz için başarı anlamına gelmektedir. Sadece pırlanta kelimesinde ilk sırada yer almak yerine belirtilen kelime öbeklerinin çoğunda ilk 2 veya 3. Sayfada yer almak size daha fazla satış olarak geri dönecektir.
 
E-Ticaret projenizde önemli olan ilk sayfada yer almanız değil doğru kelime öbeklerinde sıralamada olmanızdır. Projenizi teslim edeceğiniz SEO danışmanı mutlaka bu konularda bilgi sahibi olmalı ve projenizi ona göre yönlendirmelidir. Yaptıracağınız doğru seo çalışmaları reklam, tanıtım faaliyetlerine göre size daha az maliyetle daha çok satış ve ziyaret trafiği sağlayacaktır. Seo danışmanına ödeyeceğiniz bedel ile reklam ve tanıtıma ödeyeceğiniz bedel aynı değildir.
 
Unutmayın akılcı bir seo çalışması ile arama motorlarında üst sıralarda yer almanız e-ticaret sitenizin hem marka değerini, hem bilinirliliğini hem de satışlarınızı artıracaktır. Ayrıca ziyaretçi sayınız artarken tanıtım maliyetleriniz düşecektir.
 
Son olarak “ucuz etin yahnisi ucuz olur” derler. Bu sebeple 50 TL, 100 TL ye seo yaptığını zannedip sizi de buna inandırmaya çalışan insanlardan uzak durun. Madem bu fiyatlara ilk sayfalara çıkılıyor o zaman bu arkadaşların da kendi e-ticaret sitelerini kurup ilk sıralarda yer alıyor ve çok para kazanıyor olması gerekmez miydi? Çalışacağınız Seo uzmanından mutlaka referanslarını isteyin. Böylece paranızı ve e-ticaret projenizi riske atmamış olursunuz.
 
Kaynak: http://www.gokhansezer.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 21.03.15
 
 

20.05.1980 yılında Sakarya'da doğdum. İlköğretimin bitimiyle baba mesleğine istinaden 1990 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster