Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '14

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
1213
 

E-ticaret Sitesi açarken bilinmesi gereken 5 Altın Kural

E-ticaret Sitesi açarken bilinmesi gereken 5 Altın Kural
 

Sanal Mağaza


İşletmelerin, fiziksel mağazalarında bulunan ürünleri internette de satışa sunabilmeleri için online alışveriş sitesi kumaları gerekmektedir. İnternette online alışveriş sitesi kurulabilmesi için ise e-ticaret paketleri kullanılmaktadır. E-ticaret paketleri online ticaret yapılabilmesi için gerekli bütün ihtiyaçları karşılayan ve hiç bir internet bilgisi olunmasa dahi dijital pazarlama yapılabilmesini sağlayan sistemlerdir. 

Neticaret e-ticaret uzmanları ile yaptığımız kısa röportajın ardından, internette sorunsuz bir şekilde online ticaret yapılabilmesi için kullanılacak olan sistemlerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini tartıştık. İşletmelerin ve aynı zamanda sanal mağazalarına gelen tüketicilerin sorunsuz bir şekilde alım-satım işlemlerin yapılabilmesi için bilinmesi gereken 5 altın kuralı aşağıdaki gibi sıralandırdır.

1. İnternette En Önemli Nokta Güvenlik

E-ticaret sitesi açarken hem işletme sahiplerinin hem de tüketicilerin sorun ve mağduriyet yaşamamaları için ileri derece güvenlik önlemleri ile donatılmış e-ticaret yazılımları kullanılması gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde özellikle ödeme sayfaları ve sunucu bazlı güvenlik önlemlerinin alınması ve uluslar arası geçerliliği olan teknolojilerin kullanılması gerekmektedir. Ödeme sayfaları 128-256bit SSL şifreleme sistemleri ile korunmalıdır. Sitelerin açılacağı sunucularda ise Firewall, IPS-IDS ve aynı zamanda Raid5 güvenlik ve yedekleme önlemlerinin alınması gerekmektedir. 

2. Ödeme Sistemlerinin Sorunsuzca Kullanılması

E-ticaret sitelerinde online ödeme sistemleri kullanılır. Tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme seçenekleri ise kredi kartı, havale, eft, ve kargoya kapıda ödeme sistemleridir. Açılacak olan e-ticaret sitesinnde tüm bankaların sanal posları sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmeli, istenen alternatif ödeme sistemlerinin kurulumu sorunsuzca yapılabilmeli ve ödeme sistemleri ile birlikte sipariş yönetimi anlık olarak takip edilebilelidir. 

3. Geliştirilebilir Tasarım Özelliğine Sahip Olmalıdır

Açılacak olan e-ticaret siteleri teknolojinin gelişmesi ve değişen trendler doğrultusunda değiştirilebilir yapıya sahip olmalıdır. İstenilen yazılım eklemeleri yapılabilmeli ve herhangi bir tasarım rahat ve kolay bir şekilde sisteme entegre edilebilmelidir. 

4. Tanıtım ve Pazarlama Eğitimleri Alınmalıdır

E-ticaret siteleri açılır. Ardından ürünler görselleri ve detayları ile birlikte özenli bir şekilde eklenmeye başlanır. Ya da tedarikçi firmaların ürünleri xml ürün entegrasyonu özelliği sayesinde siteye eklenir. Bundan sonra yapılması gereken şey ise ürünlerin sosyal medya, arama motorları ve alınaca olan reklamlar vasıtası ile tüketicilere tanıtılması gerekmektedir. Bu konular hakkında eğitim alınması ya da uzmanlar ile çalışılası satışları arttırıcı etkiye sahiptir. Milliyet Blog'da yazılmış olan  E-ticaret de SEO, SEM, SMO üçlüsünün gücü konu başlıklı makaleyi okuyarak bu madde hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

5. Online Destek Hattının Oluşturulması

Ürünlerini internette satışa sunmak isteyen işletmeler online ve telefon üzerinden desteğe önem vermelidirler. Fiziksel işletmelerde yapılan satış saatleri bellidir. Genellikle 09.00 - 19.00 arasında olmaktadır. Ancak e-ticaret sitelerinde 7/24 destek verilmesi gerekebilmektedir. (sektöre göre değişiklik gösterebilir) Bu sebeple her zaman online destek verbilecek bir ekibin kurulması önemlidir. Bununla birlikte müşteriler kendileri ile ilgilenebilecek ve akıllarına takılan soruları cevaplandırabilecek muhatap araralar. Online destek hattının oluşturulmaıs satışları arttırıcı etkilere sahiptir.

www.neticaret.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1126
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

CEO - GSM İletişim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster