Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '14

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
22976
 

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar nelerdir?

Elektronik ticaret, bilinen adı ile e-ticaret, işletmelerin ürünlerini internette satışa sunması için gerekli olan yazılım, ödeme sistemleri, tasarım, donanım ve sunucu hizmetlerinin bir araya geldiği sistemler bütünüdür.

E-ticaret sitesi kurmak için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. İlk gerekli proesdür şirket sahibi olunmasıdır. Şahıs, ananim ya da limited şirket farkı olmadan herkes elektronik ticaret sitesi açabilir. Ancak istenilen evrekların bir araya getirilmesi gerekir. Aklında e-ticaret sitesi açmak ancak hangi evrakları sahip olunması gerektiğini bilmeyenler makalemizi okumaya devam edbilirler. Detaylı bir şekilde maddeler halinde açıklamaları ile birlikte gerekli prosedürler anlatılmıştır.

Şirket Sahibi Olunmalıdır

İnternette ticaret yapabilmeniz için şirket sahibi olmanız gerekir. Yapılacak olan satışların faturalandırılması gerekmektedir. E-ticaret hukukuna göre devlete gerekli vergilerin ödenebilmesi için ancak şirket sahipleri e-ticaret sitesi açarak hukuksal bir şekilde internette satış yapabilmektedirler.

Sanal Pos İçin Şirket Bilgileri

E-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen ödeme yollarından bir tanesi kredi kartı ile yapılan ödemelerdir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için bankalara sanal pos başvurusu yapılması gerekir. Bankalar işletmenizin durumuna göre olumlu ya da olumsuz bir şekilde sanal pos başvurunuz hakkında sizleri bilgilendirmektedir. İstenilen belgelerde eksiklik olduğunda sanal pos başvurunuzu tekrar yapmanız istenebilmektedir. Sanal pos başvurusu yapabilmeniz için ise şirket bilgileriniz ve açılmış olan e-ticaret siteniz ile müracat etmeniz gerekmektedir.

E-ticaret Sitenizde Olması Gereken Evraklar

Elektronik ticaret sitesi açmadan önce mutlaka mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi ve iade iptal koşullarının sitenize eklenmesi gerekir. Bu sözleşmeler sitenizden ürün satın alacak olan müşterilerinizin görebileceği bir yerde (genellikle anasayfanın en altında bağlantı verilerek) olması gerekmektedir.

Havale, Eft ve Kargoya Kapıda Ödeme Sistemlerini Kullanabilmek İçin Gerekli Bilgiler

E-ticaret sitelerinde en çok kullanılmakta olan diğer iki ödeme sistemi Havale/Eft ve kargoya kapıda ödeme ile yapılan sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanılabilmesi için ise bankalardan şirketinizin bilgileri ile birlikte hesap açtırmanız gerekir. Açılan hesaplar ve şirket bilgileriniz ile birlikte herhangi bir kargo şirketine başvuru yaparak kapıda ödeme hizmeti de kullanılabilmektedir.

Yukarıda anlatılan prosedürleri tamamladığınız taktirde online sipariş alabileceğiniz bir e-ticaret sitesi açmaya hazır hale gelebilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi mağanızda satışa sunarken aynı zamanda e-ticaret siteniz üzerinden de sipariş alarak ürünlerini, tüketicilere tanıtarak satışlarını gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1150
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

CEO - GSM İletişim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster