Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '14

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
347
 

E-Ticaret yapmak isteyenlere tavsiyeler

E-Ticaret yapmak isteyenlere tavsiyeler
 

Günümüzün en iştah kabartan işlerinden biri de kuşkusuz e-ticaret. Stok tutmadan, fiziksel mağaza açmadan yapılabilen bu ticaret modeli büyük fonların da gözdesi durumunda. Öyleki günde binlerce ürün satabilen alışveriş siteleri mevcut. Bir fiziksel mağazadan günde kaç adet ürün saılabilir? 50, 100, 150? En iyi ihtimalle bu rakamlar geçerli. Ama sanal mağazadan günde 40000 adet ürün satan siteler var. Evet yanlış okumadınız, ben de yanlış yazmadım. Gerçekten iştah kabartıyor değil mi?

Peki bu güzel girişten sonra gelelim bu işin mutfağına. Her şey dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Eğer konu e-ticaretse bu çok daha zor ve maliyetli olabiliyor. Bizzat e-ticaretler uğraşmış ve halen de uğraşan biri olarak bu işin günümüz rekabet dünyasında çok ama çok zor bir iş olduğunu söyleyebilirim. Olayı biraz somutlaştırmak gerekirse rakamların gücünden faydalanabiliriz. Bugün için çok fazla gelişmemiş normal standartlarda bir e-ticaret sitesi kurmak için temiz 50000 TL nakde ihtiyaç var. Yazılımı, şirketi, çalışanları, sigortası, bürosu vs. Hadi bşirketi kurduk, tedarikçilerle anlaştık siteyi açtık. Bu işin en can alıcı kısmı olan pazarlama işi devreye giriyor. Artık e-ticaret işiyle uğraşan o kadar çok firma var ki fiyat rekabetinde ayakta kalabilmek için sağlam bir strateji ve güçlü bir ekip gerekiyor. Reklam işine ciddi miktarlar ayırmanız gerekiyor. Vazgeçmeden sabırla ilerlemeniz gerekiyor. Bu işin öncülüğünü yapan dev firmalarla fiyat rekabetine girebilmeniz mümkün değil. Yani büyük bir okyanusta küçük bir akıntı olarak işe başlıyorsunuz.

Karamsar bir tablo çizmiş olabilirim. ama bunlar tecrübe edilmiş şeyler. Tüm bu zor koşullara rağmen başarıyı yakalamanız da mümkün tabi. Zaten o ivmelenme denilen olayı gerçekleştirebilirseniz önünüz açık. Mükemmel bir yatırım yapmış olursunuz. Ticaret güzel şey vesselam. Fakat oyunu kurallarıyla oynamak gerek. Küçük yemlere küçük balıklar geliyor ne yazık ki. Yine de bu işe girmeyi düşünenler için iyi bir pazar araştırması yapmalarını tavsiye ediyorum. Ardından iyi bir iş planıyla yola devam etmeliler. Tabi olayın maddi yönünü hallettikten sonra... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 434
Kayıt tarihi
: 18.10.10
 
 

Bir devlet okulunda Türkçe Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Okumayı, paylaşmayı; gelişmeyi ve ge..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster