Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '08

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
522
 

Earth Hour 2008

Earth Hour 2008
 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı, küresel iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan ve bu yıl 29 Mart akşamı yapılacak bir saatlik ışık kapatma eylemi için, desteğinizi bekliyor!

Bildiğiniz gibi küresel ısınma ciddi bir durum. Birkaç sene içinde bu daha ciddi boyutlara ulaşacak. Birkaç hafta önce BBC’nin yaptığı bir açıklama (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4228411.stm ) dehşet vericiydi: Antartika kıtası, 5 sene önce tahmin edilenden 6 kat daha hızlı eriyor. Barajlarımız boş, suyumuz yok, 2008’i bile zor atlatacağımız düşünülürken, seneye yağmur yağmazsa, 2009 da susuzuz. Yanlızca bizlerin değil, hayvanların ve bitkilerin de yaşam alanları tehtid altında.

Bunun için kişisel tasarruf yöntemlerimizi mutlaka düşünmeliyiz, uygulamalıyız... Peki toplumsal olarak?

İşte bir fırsat. 2007 Yılında WWF-Avustralya nın öncülüğünde başlayan ve büyük birçok kurumun desteği ile dikkatleri üzerine çeken bir eylem var. “Earth Hour” (Dünya Saati). Bu küresel eylemin parçası olmak için; 29 Mart Cumartesi, 20.00’da, sadece bir saatliğine, elektrikli aletleri ve ışıkları kapatmak yeterli.

WWF Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, "Dünya, küresel iklim değişikliğini durdurmak için küresel ısınmayı yavaşlatmak zorunda. Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki tehditler gerçek ve endişe verici. Yaşanan olağandışı meteorolojik olaylar, su kaynaklarının azalması, canlı türlerinin yok olması ve yaşam alanlarının kaybı; bizim henüz farkına yeni varmaya başladığımız ilk etkiler. WWF-Türkiye olarak, küresel iklim değişikliğine dair farkındalık yaratmaya çalışırken, mutlaka bireyler ve kurumların desteğini görmemiz lazım. "Earth Hour", küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak, insanların sesini duyurmak ve onları sembolik de olsa harekete geçirmek üzere atılan önemli bir adımdır. "Earth Hour" ile birlikte, katılanlar, WWF-Türkiye ve dünyanın farklı yerlerindeki insanlar aynı anda, gerçek bir soruna değişim yaratma mesajı verecektir. Yaratmak istediğimiz değişimin kendisi olmak için harekete geçme zamanı." şeklinde eylemin amacını özetliyor.

Destek vermek ve daha fazla bilgi almak için :

Earth Hour : http://www.earthhour.org/user/Mz9O

WWF : http://www.wwf.org/

WWF-Turkiye : http://www.wwf.org.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1043
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster