Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
762
 

Ebru yaptık...

Ebru yaptık...
 

İlköğretim 4. sınıf Türkçe dersinde "Sanat" adlı bir tema var. Bu temada güzel sanatların dalları, sanatın yaşamımızdaki yeri ve önemi, bir ressamın hayatı gibi sanatla ilgili konulara yer verilmiş. Çocukların hiç duymadığı ebru sanatı da bu temada geçen sanat dallarından biri. Dönem başında Türkçe performans ödevi olarak, sınıfta ebru yaptırmaya karar vermiştik. Ancak yaptığımız çalışmalar bir işe de yarasın diye Anneler Günü'nü bekledik. Yaptığımız ebru çalışmasını kart şeklinde bir fon kağıdına yapıştırıp, içine anneleri için bir şiir yazdılar. Diledikleri gibi süslediler ve pazar günü annelerine vermek üzere hazırladılar. Böylece hem ebru yapmayı öğrendik, hem de yaptığımız çalışma annelerimiz için güzel bir kart oldu.

Ebru yapmayı ben de bilmiyordum. Bilen bir arkadaş önce malzemeleri aldı. Malzemeler 2 kutu kitre ve üç çeşit boya. Kitaplarda gördüğümüz muhteşem ebruları yapamadık tabii ama en azından birbirinin aynı olmayan çalışmalar çıktı ortaya. Sınıfta her küme dikdörtgen şeklinde bir kap getirdi. Yarısına kadar su doldurup içine kitreyi attık. Ne var ki kitre bir türlü erimedi. Kitreyi güzel eritemediğimiz için de boyalara şekil vermek zor oldu. Sonra sırayla her renk boyadan damlatıp, fırça sapı veya tarakla şekil verdik. Resim kağıdını suya bırakıp, arkası ıslanmayacak şekilde kabın kenarına sıyırarak çektik. Sınıfta yapılan kolay bir çalışma, hem değişik, hem de zevkli. Performans ödevlerini sürekli araştırma ödevi vermeye gerek yok. Bu türlü çalışmalarda da öğrencilerimizi değerlendirebiliriz. Boyalar ve kitre bize 25 YTL'ye mal oldu, onu da sınıf parasından karşıladık. Bir kez daha yapacak kadar malzememiz de arttı. Yıl sonunda boş bir zaman bulursak yeniden yapmayı düşünüyorum. Bu kez tecrübeli olarak daha iyi desenler elde edebiliriz.

Ebruları dün hazırlamıştık. Çocuklar bugün kartlarını hazırlayıp, şiirlerini kendileri yazıp getirdiler. Şiirini kendi yazan ve kartı temiz olan bütün öğrencilere güzel notlar verdim. Onlar da, ben de bu işten memnun olduk. Belki denersiniz, değişik ürünler ortaya çıkarmak hoş oluyor.

Bütün annelerin Anneler Günü şimdiden kutlu olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok sevdim

Mehtap Erel 
 13.05.2008 10:20
Cevap :
Sağol canım...  13.05.2008 11:20
 

çok beğendim. Hele ki dördüncü. Kelebeğe benzemiş biraz. Yeşilin rengi çok hoş. Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Etkinlik de çok orijinal. Selamlar öğretmenim.

murat ertaş 
 10.05.2008 14:12
Cevap :
Teşekkür ederim, sevgiyle kalın...  10.05.2008 14:47
 

Hepsinin küçücük elelrinden sevgiyle öperim. Bu tür etkinlikler onları daha güvenli birer birey olmaya hazılrayacaktır. Sevgimle..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 10.05.2008 10:36
Cevap :
Teşekkürler, sevgiyle kalın...  10.05.2008 14:46
 

Çok güzel ve anlamlı bir çalışma yapmışsınız, ayrıca oldukca da güzel şeyler ortaya çıkarmışsınız.Diger yandan cocukları geleneksel sanatlara yoneltme acısından da oldukca guzel bir dusunce.Gercek ebru malzemelerinin bulunamayacagi yerlerde de buna benzer calismalar yapılabilir.Bir miktar su ve yaglıboya ile boyle olmasa da benzer calismalar yapılabiliyor. sevgilerimle

Ixtlan Yolculuğu 
 09.05.2008 20:40
Cevap :
Teşekkür ederim, sizin beğenmenize sevindim. Biz amatörce yaptık çünkü. Sevgilerimle...  09.05.2008 23:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5147
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster