Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1228
 

Ecevit Hükümeti'ni indiren Özal'ı sarsan TÜSİAD'ın gücü Erdoğan Hükümeti'ne mi yetmedi?

Ecevit Hükümeti'ni indiren Özal'ı sarsan TÜSİAD'ın gücü Erdoğan Hükümeti'ne mi yetmedi?
 

Ecevit Hükümeti’ni indiren, Özal'ı  sarsan TÜSİAD’ın gücü Erdoğan Hükümeti’ne mi yetmedi?

Dün TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ülkenin içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklara iş çevrelerinin bakış açısı ile parmak basarken, özellikle enerjimizin iç politika çekişmesinde boşa tüketilmemesini önermiştir.

Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki işadamları çevresinin yüzde elliden fazlasının üye olduğu TÜSİAD’a 11 yıllık ‘hırs,’ ‘öfke’ ve ‘kinini’ boşaltmıştır.

Başbakan Erdoğan’ın ‘vatana ihanet’ tanımını algılamakta çok zorlandım:

Şöyle ki; Başbakan, “TÜSİAD’ın başkanı çıkıp ‘böyle bir ülkeye yabancı sermaye gelmez’ diyemez. Bu ülkeye ihanettir” diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Yılmaz’ın yanıtı gecikmedi; “Eğer birbirimizin vatanseverliğini sorgularsak birbirimizden ayrı düşeriz” demiştir.

Her alanda ve toplulukta yavaş yavaş ‘toplumsal kutuplaşmaya’ neden olabilecek sözlerini sakınmayan Başbakan Erdoğan; “Sen küresel sermaye gelmez ifadesini kullanarak kendi hükümetini tehdit ediyorsun öyle mi? O zaman cevabını alacaksın” ifadesini kullanmıştır.

Kasımpaşalı tavrı ile ülke ekonomisinin ‘batmasına’ veya ‘düzlüğe çıkmasına’ neden olabilecek ülkenin en büyük ‘sermaye cemaatine’ ima yoluyla ‘sen bizden değilsin’ demektedir.

Şöyle ki; “Biz bu makamlara TÜSİAD’la gelmedik. TÜSİAD’a rağmen geldik. Milli iradeyi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Savunmaya devam edeceğiniz ‘Milli irade’ içinde TÜSİAD üyeleri de yer almaktadır,

Unutmayın!..

‘70’li yıllara geri döndüğümüzde Türkiye’de‘ekonomik darboğaz’ içinde yaşadığımız delikanlılık, ön gençlik günlerimi anımsıyorum.

Başbakan Demirel’in 70 sente muhtaç olduğumuz ’77 yılına girerken 1416 sayılı yasa uyarınca ‘master’ yaptığım ABD Michigan State Üniversitesi’ne okul taksitim ödenemediği için MSU’den atılmaktan son anda kurtuldum.

Ülke ‘kıtlık’ ve ‘yüksek enflasyon’ altında ezilirken; vatandaş uzun petrol, margarin, tüp  ve ampul kuyruklarında kırılıyordu

TÜSİAD ilk ‘sermaye darbesini’ 15 Mayıs 1979’da gazetelerde başlattığı ‘Gerçekçi Çıkış Yolu’ başlıklı Kampanyasıyla Ecevit Hükümeti’nin düşmesinde önemli rol oynamıştır.                                      

TÜSİAD Süleyman Demirel başbakanlığındaki ‘azınlık hükümetine’ de destek vererek, 24 Ocak Kararları’nın alınmasında etken oldu            

Daha sonraki yıllarda da Başbakan Turgut Özal’ı ‘yıpratma kampanyası’ başlatılmış, Türkiye’nin borç yükü abartılmıştır,

Günümüzde TÜSİAD, misyonu doğrultusunda ve faaliyetleri çerçevesinde, ülke gündeminde bulunan konularla ilgili görüşlerini bilimsel çalışmalarla destekleyerek başta hükümet, TBMM ve kamuoyuna duyurmaya devam edecektir.

Sayın Başbakanım ‘serbest piyasa ekonomilerinde’ olduğu gibi ülkemizde de bu görüşlerden hareketle Sizin de bu tartışma platformunda yer almanız Türkiye’nin esenliğe çıkmasında yardımcı rol oynayacaktır.

Unutmayın!..

25.02.2014 İzmir, Türkiye

Not; Fotoğraf Alıntıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TÜSİAD gibi bir kurumun ülkenin gidişatı ile ilgili fikirlerini dile getirme hakkı olduğuna katılıyorum. Siyaset kurumu da mutlaka bu fikirleri dikkatle dinlemelidir. Kısacası sizinle kesinlikle hemfikirim. Ancak blog başlığınızla ilgili olarak Ecevit hükümetinin TÜSİAD tarafından indirildiği fikrinize katılmıyorum. Sizinde belirttiğiniz gibi o yıllarda ekonomi tamamen dibe vurmuş, halk yokluklar içinde kıvranıyor ve Merkez Bankasının çekleri bile dış dünyada ödenemez, Demirelin tabiriyle Türkiye 5 cente muhtaç hale gelmişti. O ortamda Ecevit'in düşmemesi imkânsızdı ve TÜSİAD'a da gerek bile yoktu. Hatta TÜSİAD o dönemde fazlasıyla çok geç bile kalmıştı. Diyeceğim, Türkiye'nin 5 cente muhtaç kaldığı o yıllar ile bugünleri karşılaştırmanız pek doğru olmaz. Ecevit 2 kere iktidara geldi, ikisi de ekonomik krizlerle son buldu, bunu göz ardı etmemek gerekir. Keşke AKP hükümeti de düşse ama o ayrı bir mesele, çünkü alternatifi bile yok. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 26.01.2014 21:31
Cevap :
Merhaba, Size katılıyorum. Benim vurgulamaya çabaladığım şudur: '70 yıllarda TÜSİAD'IN yaptırım gücü günümüzdeki etkisinden oldukça daha fazla idi.Selam ve saygılar,  28.01.2014 1:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 870
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster