Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '18

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
154
 

Edebi Kanon

Savunulan ve benimsenen  dogmalar , ilkeler ideolojik sıçramaların cereyanında  kişi ve kurumların davranışlarına yön verirken çarpar. İlkesi, dogması  bulunan maddi- manevi varlıklardan her biri kurumsallaşmış unutuşlar karşısında savunmasızdır. Esasen hatırlayışlar, kavrayışlar  uğruna harcanan çaba  insanla ilgili, insana dair olan bilimler ve güzel sanatların coğrafyalarını kaplayan sis içinde ilerleyebilmek içindir.  Tarihin krallıkları ve imparatorluklarından bölünen modern ulus devletleri; ulusal tarih kurgusu içinde kendi  poetikasını (Şiir üzerine düşüncelerin ve teorilerin bütünü) tasarlarken söylemsel uzlaşı ile kavramsal uzamdan yararlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti poetikası  türdeş yapıların  içinde olmayan, farklı uçlarda yer alan, aykırı ve değişken yapısı ile edebi  gelenekçi poetika tasarlayanlar tarafından marjinal sayılmış olsa da polemik amaçlı hipotezler çoğul-kültürcü yöneliş karşısında  etkili olamamıştır.

Eşit aralıklarla birbirinin ardı sıra ilerleyen “Edebi Kanon” (yüceltilmiş yapıtlar listesi) oluşturulurken  Avrupa, Orta Asya, Anadolu harmanında özgünleşen eserlerin dikkate alınması gerekir. Oryantalistlik bazı kültürel olguları görmezden gelme, göstermeme üzerine şiire kafesler kurmaktadır. Şark estetiği  bitimsizliğin görüş alanından değerlendirildiğinde, tinsel serüvenlerin deneyim karmaşasında, hermetik kuramın tarihte kaybolmuş köklerinin sızladığı fark edilecektir.

Yokluğuna giydirdiğim matemi
Söküp attı gün ağartısı
Uzun vaktin içe aydıkları savruldu
Estikçe hüznün yeli
Çözüldü  hecesinden
Hasretin yağmurları
Şiir akar bitiştikçe su damlaları
Çatılardan, oluk oluk
Pervazlardan  süzülerek

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster