Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
141
 

Edep yahu

Edep yahu
 

Aşk duygularının bu kadar gereksiz görülüp horlandığı bir dönemde aşk olgusunu sıradanlaştıran bir faktör olan internet ortamında ne yazık ki ölüp gitmiş birini yad eder gibi sahtekar paylaşımlar yaparak kendini edebiyat içinde zanneden zavallılarla aynı araçta yol almak ne zor.

Yazılana, gerçek yazana sözüm yok. En büyük tehlike uyutulmuş kalbinin duygularıyla ün peşinde olanların kalem sallamaları.

Günümüz yaşantısının hızı ve onun da getirisi başkalaşma durumunu anlıyorum, kabul etmesem de. Fakat bir tahribat varsa da anlayışın bir sınırı olduğunu belirtmek için yazıyorum.

Öyle Facebook şairleri ve yazarları türedi ki akıllara icra gelmiş, iflas bayrağını çekmiş bir durumun resmi misali izliyoruz.

Kendi yazdıkları şiirlerin altına üstatların isimlerini yazarak edebiyatın içindeki değerlerin tahribatını yapmaktalar. Sanal ortamın kuralları başka, uymaz dünya gerçeklerine diyerek tarihimizi ve yargıları bu şekilde işgal edenler böyle hesap vermeden ellerini kollarını sallaya sallaya gezecekler mi? Yine edebiyatımıza damga vurmuş şairlerin ve yazarların yazdıklarının altına kendi isimlerini imza atanlarda azımsanmayacak kadar çok tabi. Bunlara kesilecek ceza konusunda ne yapılıyor? Unutmadan ekleyeyim yazdıklarını sandıkları şiirlerde mısraların çoğunu esas şairlerin şiirlerinden kopyalayıp, birkaç eklemeyle oluşturdukları şiirleri(!) gururla isimlerini yazıp paylaşanlar ve kitap bastırıp utanmadan böbürlenenler de yok değil.

Diyeceksiniz ki esinlenme olabilir. Elbet ama bu hırsızlığa girer.

Her neyse bir şeyleri savunma ya da suçlama amaçlı değildir bu satırlar. Anlatmak istediğim hırsızlık sadece eşya çalmakla olmaz böyle de olur. Ki en büyük hırsızlıkta budur bence. Rahat uyuyanlara ve bu yazıdan gocunmayanlara saygı duyuyorum. Özgün olan ve toplum tarafından değerli görülmüş şaire, şiire yüreğimce selam ediyor hürmetle onları yorumlamaya çalışıyorum.

Edebiyat edepten gelir ‘edep yahu ’.

Denizhan Burhan |

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 143
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

Basın Danışmanı. Medya tanıtım uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster