Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
552
 

Edepsiz Kabak Bitkisi ve Mağrur Kavak Ağacı

Edepsiz Kabak Bitkisi ve Mağrur Kavak Ağacı
 

Yaşamın kural ve kaidelerinden biri de edebini yitirmeden, insanlık vasıflarından ayrılmadan yaşamaktır.

Edebini yitirmiş insanlar toplum için bir tehlikedir.

Kavak ağacı gibidir derler. Desinler bende o tarifi beğenirim. Kavak ağacı eğilmez dik durur, dik büyür. Kavak ağacı edeplidir.

Sert mizaçlıdır, Beyaza, ayaza, yağmura, rüzgâra kolay teslim olmaz. Dalları gevşek, yaprakları güzün ilk ayında sararsa da gövdesinin duruşu Elif misalidir.

Suya saygılı, hayata sevgiyle bağlıdır, değişmesi mümkün olmayan ilkelerinden vazgeçmez. Mağrurdur, mahzundur bir gözyaşı döker şahit olursan sende yanarsın o feryada.

Gururludur, belki saygısını ifade etmek için başını hafifçe eğmiştir, rüzgâr gücünü göstermeye kalkışınca tahammül etmez ya orta yerinden tam kırılır veya dik durur asaletinden ve gururundan asla vazgeçmez. Rüzgâra kafa tutar.

Rüzgâr da, esen yelde bilir onun mizacını boyun eğmektense kırılıp öleceğini. Hani bizim kimseye göstermediğimiz kararlı bir tarafımız var ya, kavak ağacıda aynen öyle.

Onun sırrı görünen yüzünde değil, toprağa gömülü kökünde gizlidir. Nasıl gönül dünyada aşkı arar durur kavak ağacının kökü de toprak altında suyu öyle arar durur. İndikçe iner derine. Su onu sever, o suyu sever.

Bir bakmışsın yeryüzündeki büyüdüğü kadar bir de toprağın içinde büyütmüştür kendini. Böyle yüce böyle ulu bir kavak ağacı görürsen korkma otur gölgesine.

O, suyu aramış bulmuş ve muradına ermiş aşkla buluşmuş meşk düşürür gölgesinde durana. Yapraklarından çıkan hışırtılar kimine şiir olur, kimine ağıt kimine feryat olur kimine huzur.

İnsanın değerlerinden ayrılmadığı misali, oda ayrılmaz topraktan. Zordur onu kökünden ayırmak bağlandı mı bir kere sevdiği toprağa canından bir parça bırakmadan ayrılmaz topraktan ayrılmaz.  

Toprakta kavak ağacına sanki bağrını bir başka şekilde açmıştır. Söküp atamazsın bu ağacı toprağın sinesinde izler bırakmadan.

Sert mizaçlıdır  dedik ya insanın maşuk olanı gibi âşık olduğu toprağa köklerini bırakır da öyle ölür ancak, o zaman vazgeçer toprağa olan sevdasından.

Hiç denk geldiniz mi bilmem toprakla kavak ağacının ayrılık anına. Önce toprağa en yakın yerinden keserler ve dimdik devriliverir kavak ağacı hiç eğilmeden.

Sonra kökünü topraktan ayırmak için  dozerler kepçeler getirirler en fazla bir kaç metre eşer kökü gizden ayırır ama yinede tamamını yok edemezler.

İnsanoğlu için en fazla 2 metre yeterlidir topraktan faydalanmak için sonrası yine 2 metrelik dar bir çukur insanoğlu için.

Öyle kavakta da boy var deyip geçme, yaratılmışların çoğu gözyaşı döker onun toprağa olan bu sevgisine. 

Kural ve kaideler içinde gerçekleşmesi mümkün olan hayallerin peşinden koştum, onlar gerçekleşti.

Arkama bakmadan peşine takıldığım hayaller kaç kez bana artık geri dön yoruldun dediler.

Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan yola devam ettim. Elbette sonuçta yorulmuştum, lakin hayaller gerçekleşmişti. Çektiğim cefaya, gördüğüm ecre, yorgunluğa değmişti.

Ben gerçekleşmesi mümkün olan hayallerimden ayrılmadım, beni o hayallerimden ayıranlar oldu.

Ne yazık ki beni hayallerimden ayıranların tüm gerçekleri benim bir hayalim kadar değerli değildi.

Onlar çok cesaretsiz, metanetsiz, günü yaşayanlardı, uzağı görmeyenlerdi, yarınları düşünmeyenlerdi. Kavak ağacı ile kabak bitkisinin hikâyesini anlatmaya gerek var mı?

Çalışmadan, sabretmeden, emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Kolay  kazanılan kolay kaybedilir. Her işte alın teri ve sabır şarttır.

Yaşamım boyunca keşke şöyle yapsaydım, duruşumdan ve ilkelerimden biraz taviz verseydim, hafif eğilseydim diye bir pişmanlığım yoktur. Gidişimiz de böyle olacaktır.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Nil ALAZ, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kavak ağacını yaprakları ve çıkardığı hışırtılar, yeni doğmakta olan güneş ışıklarının bu kıpırdaşan yapraklar arasından oynaşarak göz kapaklarımıza gelip bizi uyandırması. Yıllar evveline gittim kasabada sabah uyanışlarımızı hatırladım, güzeldi, temizdi ortam, insanlar, tabiat, her şey. Kötülükler yoktu, en güzeli de GÜVEN çoktu kardeşim, sağlık ve esenlikler diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 22.03.2018 22:26
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Eğilmeyen, diki duran, rüzgara dahi kafa tutan kavak ağacını severim. Başkalarının elbiselerine yama olmak için çaba harcayan, eğilen, el etek öpenlerden nefret ederim.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  25.03.2018 14:28
 

"Belki bir ince kavak doğruyu söyler" demiştim bir zaman. Yazımınız çok güzel... Rüzgara kafa tutan her canlıyı çok seviyorum...Rüzgarı da çok seviyorum. Rüzgar var, rüzgar var. ...Saygı v sevgilerimle...

Nil ALAZ 
 22.03.2018 15:52
Cevap :
Kıymetli Nil; Elde olmayan nedenlerden dolayı önemli ve değerli yorumunuza geç cevap verdim. Kusura kalmayınız. Özür diliyorum.Evet, kavak ağacı dik durur, eğilmez, rüzgara dahi kafa tutar.Dik duran, eğilmeyen, yağcılık ve yama olmak için çaba harcamayan insanlara saygı duyarım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  25.03.2018 14:20
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum!Allah edepsiz kişilerle karşılaştırmasın. Kavak ağacının kesilmesine hiç rastlamadım.Ana temaları kavak ağacı ile çok iyi bağdaştırmışsınız sağ olunuz.Evet çalışıp emek harcayarak kazanılan başarı başarıdır.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.03.2018 7:41
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Hak etmeden kazanılan her şey geçici ve çabuk gidicidir.Kavak ağacı vekabak bitkisinin hikayesini severim.Kavak ağacının dik duruşuna, eğilmemesine ve rüzgara karşı gelişine hayran kalırım. İnsan dik durmalı, yağcılıktan, yama olmaktan kaçınmalı.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.03.2018 14:18
 

ahh be GaziBaba...efkara sardın biziii...

nedim üstün 
 22.03.2018 5:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2071
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster