Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
292
 

Edirne sevdalısı, hümanist insan: Veli Gülkan

Edirne sevdalısı, hümanist insan: Veli Gülkan
 

Gençliğin güzel bir yüzü,

yaşlılığın güzel bir ruhu vardır.”

İsveç Atasözü

*

Eğer öldükten sonra adınızın yaşamasını istiyorsanız;

ya okunmaya değer şeyler yazınız ya da

yazılmaya değer şeyler yapınız.”

Benjamin FRANKLİN

 

 

 

Veli GÜLKAN

(1920-2015)

Edirne / Uzunköprü –Yeniköy’de 1920 yılında doğdu.  İlkokulu 3. Sınıfa kadar köyünde okudu. Yağmurda karda yürüyerek 4-5. Sınıf  öğrenimini Kırcasalih’te gördü. Yatılı olarak Edirne Ortaokulu’na girdi. Sonrasında Edirne Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara Ziraat Fakültesi’nde tamamladı.

14. ve 15. Yasama dönemi seçildiği Edirne milletvekilliğini başarıyla yürüterek iline hizmet etme fırsatını buldu. Tüm insanlara karşı hümanist bir yaklaşım gösterdi. Konukseverdi, tanıyanlar onu çok sevdiler!

Doksan beş yaşında aramazdan ayrıldı. Vasiyeti doğrultusunda Yeniköy’üne defnedildi. 

***

Beni çok severdi ve “Şair-i Azam” nitelemesinde bulundu. Ben ona “Veli Dayı” dedim. Geçmişte basında yayımlanan yazılarımı sakladığını kızı Gülden’den öğrendim.

Duygu, düşünce ve izlenimlerimi; hep iyilikten ve güzellikten yana olan o hümanist insan için yazıyorum. Onu zaman zaman yazılarıma konuk etmeyi düşündüm. Ne ki bugün yazmak varmış!

Av Ertan Sezer ile Ankara’ya gittiğimizde tanıdım. Birlikte olmanın mutluluğu ortamında hoş söyleşimiz oldu! Sonrasında yakınlığımız sürdü. Ankara’da, Edirne’de ve İstanbul’da buluştuk.  Zaman zaman telefon görüşlerimiz oldu.

Edirnelilerin sevgilisi, Edirne Sevdalısı Veli Gülkan, eski Edirne milletvekillerinden olup çevresinde sevilip sayılan ve emeklilik döneminde de aranan bir kişiliğe sahipti. Hemşerilerine yakınlığı ve gösterdiği ilgi dünden ölümüne dek sürdü. Özelliklerine erdemli ve dürüst yapısını da eklemek uygun olur, kanısındayım.

Aynı zamanda sanatçı bir aile babasıdır. Anımsanacağı üzere Kaynanalar dizisindeki  ‘Dayiii’ seslenişli oyuncu, oğlu Gültekin Gülkan’dır. Gülden, eczacı kızının adıdır. Eşi Sevim Hanımı yitirteninin acısını hep yüreğinde taşıdı ve sevenleriyle paylaşarak acısını hafifletmeye çalıştı.

Görüşme ortamı bulduğum evlatları: “Edirne sevdalısı, hümanist insan babamızın adını taşımaktan onur duyuyoruz. Ardından gereken özveride bulunacağız.” dediler. Daha mı ne dediler, ekleyeyim: ““Çevren nurla dolsun / Mekânın cennet olsun Seni unutmayacağız / Gülden kızın, Gültekin oğlun!”

2001 yılında Yeniköy’den geçtim. Belediye Başkanı bir kadirbilirlik örneği göstererek belde içindeki yol kenarındaki parka “Veli Gürkan Parkı” adının verildiğini gözlemledim. O gün dikkatle parka bakarak, Veli Dayı’nın kulaklarını çınlattım! Elbette insanoğlunun doğduğu yerde adının anılması, değerinin bilinmesi herkese nasip olmayan bir şans ve mutluluktur!

Ertan Sezer ile Keşan dönüşümüzde Yeniköy Mezarlığındaki Veli Dayı için hazırlanan yeri gördük. Görüştüğümüz halk ve Belediye Başkanı onun için sevgiyi ve özveriyi seferber etmişler. Çam ve benzeri türlü ağaçların yeşillendirdiği yerin yarınını da düşünen Veli Gülkan için hazırlandığını saptadım.

İnsan sarrafı özelliği ve taşıdığı ruh güzelliğiyle Veli Dayı’mızın yüreği hep memleketi için attı. Ne ki bu yürek, 24 Nisan 2015 günü durdu! Sevenlerinin başı sağ olsun ve yeri aydınlık olsun!  Yeniköy'deki adına düzenlemesi yapılan Anıt Mezar'ının yapımı sürmektedir.

                                                                                               *

 

NOT: Görüntüleri, slâyt durumunda aşağıda görebilirsiniz!

 

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böylesi insanların heykeli dikilmelidir. Selam vev sağlık dolu nice yıllara...

Abdülkadir Güler 
 01.01.2016 8:44
Cevap :
Zaten Anıt Mezar yapılıyor. Selamlar.  01.01.2016 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 686
Toplam yorum
: 482
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster