Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3140
 

Edremit yeni devlet hastanesi yeri hazır

Edremit yeni devlet hastanesi yeri hazır
 

Edremit yeni devlet hastanesi yeri hazır


Edremit Devlet Hastanesinin taşınması için il sağlık müdürlüğünün 50 dönüm yer istediği ifade edilirken belediyeye yetkilileri Av. Tuncay Kılıç’ın göreve gelmesinden önce belediye arazilerinin satılması ile bu büyüklükte belediyeye ait boş arazi kalmadığının üzülerek belittiler. Yetkililer Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç’ın Hastaneye yer tahsisi için harekete geçerek belediyeye ait ve yılda sadece bir gün kullanılan 40 dönümlük güreş sahasını tahsis etmeyi önerdiğini ifade ettiler.

Adeta bölge hastanesi olarak hizmet veren Edremit Devlet Hastanesinin mevcut yerinin tarımsal niteliği korunacak alanda bulunması ve ruhsatının olmamasından dolayı yıkılacak olması bölge halkında büyük sıkıntı yaratırken Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç bu konunun kısa sürede çözülmesi için harekete geçti.

Edremit Belediyesinin hizmet alanında bulunan Edremit Devlet Hastanesinin 5 yıl önce hizmet vermeye başladığı binanın tarımsal niteliği korunacak özel alanda bulunmasından dolayı ruhsat verilememesi bu binanın taşınmasını gündeme getirirken adeta bölge hastanesi olarak hizmet veren hastanenin akıbeti merak konusu oldu. Binanın mevcut yerinde hizmet verebilmesi için yoğun mesai harcayan Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç; “Çabalar sonuçsuz kalırsa belediyemize ait güreş sahasını ve etrafındaki araziyi devlet hastanesine tahsis etmeye hazırız” dedi.

 Tuncay Kılıç Çabalıyor, Dsi İzin Vermiyor

Şu an ki mevcut binanın yerinin Sağlık Bakanlığı’nın kendi insiyatifi ile belirlendiğini ve yapıldığını belirten Belediye yetkilileri konu olan alanın Tarımsal niteliği korunacak özel mahsul alanı olduğunu bu yüzden bu alana yapılan yapıtlara ruhsat verilemeyeceğini ifade ettiler. Bu niteliğin kaldırılarak binaya ruhsat verilmesi için yoğun mesai harcayan Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç belediye adına Balıkesir İl Özel idare müdürlüğüne başvurarak çevre değişikliği talep etti. Başkan Kılıç’ın bu girişime Tarım İl Müdürlüğü, İç İşleri Bakanlığı gibi birçok kamu kurumu olumlu raporlar verirken Devlet Su İşleri Bölgede yer altı sulama havzası bulunduğunu gerekçesi ile onay vermedi. Belediyenin bu havzalara zarar gelmeyeceği garantisini vermesine rağmen DSİ’nin red kararı vermesine Edremit Belediye Başkanlığı tekrar itirazda bulundu. Devlet Hastanesinin mevcut yerinde devam etmesi, ek binalar yapılarak daha rahat hizmet verilmesi ve bu sayede kamunun zarara uğratılmaması için adeta tek başına savaşan Av. Tuncay Kılıç DSİ’den gelecek olumlu raporu bekliyor. Bu raporun gelmesi ile mevcut binaya ruhsat verilebileceği ifade edilirken vatandaşlar Devlet Hastanesinin hizmetlerine mevcut binasında devam etmesini istiyor.

Taşınacaksa Güreş Sahasını Tahsis Edelim

Edremit Devlet Hastanesinin taşınması için il sağlık müdürlüğünün 50 dönüm yer istediği ifade edilirken belediyeye yetkilileri Av. Tuncay Kılıç’ın göreve gelmesinden önce belediye arazilerinin satılması ile bu büyüklükte belediyeye ait boş arazi kalmadığının üzülerek belittiler. Yetkililer Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç’ın Hastaneye yer tahsisi için harekete geçerek belediyeye ait ve yılda sadece bir gün kullanılan 40 dönümlük güreş sahasını tahsis etmeyi önerdiğini ifade ettiler. Sağlık konusunda oldukça hassas olduğu bilinen başarılı belediye başkanının bu güne kadar belediye olarak hiçbir destekten kaçınmadığı devlet hastanesinin mevcut yerinden taşınacaksa bile belediyenin bu arazisine taşınması için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğu belirtildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Edremit Belediye Başkanı “İlçemize ve bölgeye hizmet veren böyle bir kuruluşun bürokratik engeller ile taşınmasına gönlümüz el vermemekte, ancak taşınması gerekirse de biz belediye olarak tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız, vatandaşlarımız bu güreş alanının gerek ulaşım gerekse çevresel şartlardan dolayı devlet hastanesi için en uygun yer olduğunu belirtiyorlar bizde bu konuda hem fikiriz yetkililerin bu konuda duyarsız olmaması gerekir. Şu an hizmet binasının bulunduğu alanın tarımsal alan statüsünden çıkarılması için biz elimizden geleni yaptık gerekli itirazlarda bulunduk, eğer itirazlarımız sonuç verirse hem milyonlarca lira yatırım yapılarak açılan bu bina yıkılmayacak hem de yeni bina için milyonlarca lira yeniden harcanmayacak. Bizim il özel idareye yaptığımız başvuruya tek olumsuz cevap DSİ’den geldi bizde tekrar itirazda bulunduk umarım bu çabalarımız sonuç verecek ve devlet hastanemiz mevcut yerinde hizmetini sürdürecek, Edremit kamuoyundan destek bekliyoruz” dedi.

Edremit ile ilgili haberler: Beytullah Yılmaz – korfezdepolitika@gmail.com – 0 544 864 95 26

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2071
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 750
Kayıt tarihi
: 04.01.11
 
 

Beytullah Yılmaz 1977 Yılında Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde doğdu.   İlyada fotogrametri Har..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster