Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '17

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
472
 

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti
 

İzmir’in Selçuk ilçesinin sınırları içersinde bulunan Efes (Ephesus) Antik Kentinin geçmişi MÖ 6000 yıllarına dayanıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilen antik kent, tamamen mermerden yapılan ilk şehirdi. Ören yeri olarak gezilen bugünkü Efes, bir liman kenti olması dolayısıyla ticaret kültür ve sanat alanında önemli bir yere sahipti.

Dönemin en varlıklı şehirlerinden biri olan Efes’te görkemli tapınaklar, bölgenin en büyük kütüphanesi ve felsefe okulu bulunuyordu.

Liman, yıllar içinde nehirlerin getirdiği alüvyonlarla dolarak denizden uzaklaştı. Ticari gücünü yavaş yavaş yitirmeye başlayan şehir yaşanan büyük bir depremle ihtişamlı günlerini geride bıraktı.

Efes’e iki kapıdan da giriş yapılabiliyor. Ancak Meryemana Evi’ne giden yol üzerinde bulunan üst kapıdan girilmesi daha uygundur. Çünkü üst kapıdan alt kapıya doğru hafif bir meyil vardır.

Üst kapıdan giriş yaptıktan sonra gözümüze ilk olarak Efes’in Tarihçesiyle ilgili bilgiler veren levhalar çarpıyor. Levhalar Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere üç dilde yazılmış.

Girişte levhalardan sonra muhteşem bir antik kentle karşı karşıya kalıyoruz. Solumuzda Agora (pazar yeri) önümüzde Odeon’dan itibaren kenti gezmeye başlıyoruz.

Odeon

Odeon tiyatro biçiminde yapılmış 1400 kişilik alana sahip bir yapı. Döneminde; kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmalar burada yapılırmış.

Belediye Binası

Belediye Binası (prytaneion) kent yönetimine dair diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü, salonları tanrı ve imparatorları heykelleriyle donatılmış bir binadır.

Yapılan kazılarda başta Artemis heykelleri olmak üzere pek çok eser burada bulunmuştur. Binanın yanında bulunan Tanrıça Hestia sunağında kutsal kabul edilen bir ateş yanardı. Bu ateş kentin bağımsızlığını temsil ettiği için hiç sönmeden yanması sağlanırdı.

Domitian Tapınağı

Domitian Tapınağı, Kuretler Caddesi girişine uzanan yol üzerinde bulunmaktadır.

Efesliler, İmparator Domitian’ın sağladığı olanaklara minnetlerini göstermek için bu tapınağı yapmışlar. Tapınakta bulunan kült heykeli tahrip edildiğinden günümüze sadece baş ve kol bölümleri ulaşabilmiştir.

Kuretler Caddesi   

Kuretler Caddesi, Herakles Kapısından Celsus Kütüphanesine kadar uzanan hafif eğimli bir caddedir.

Mermer plakalarla kaplı zeminin altında bulunan geniş kanalizasyon sistemi kentin o dönemde ulaştığı gelişmişlik seviyesini göstermektedir.

Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tapınağı ve Skolastika hamamı gibi anıtsal yapılar bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

Skolastika Hamamı

Üç katlı bir yapı olan hamamın iki önemli özelliği vardı. Birincisi yoksullardan giriş ücreti alınmaması, ikincisi ise dönemine kıyasla ileri bir teknolojiyle yapılması.

Hamam sadece temizlenmek için değil aynı zamanda sosyalleşmek ve eğlenmek için de kullanılan bir yerdi.

Hadrianus Tapınağı

Tapınak, Roma İmparatoru Hadrianus’u onurlandırmak için yapılmıştır.

Kapı kirişi üzerinde Efes’in kuruluş efsanesini betimleyen kabartmalar ve yazılar bulunmaktadır.

Tapınağın önündeki yazılı kaideler ve üzerindeki işlemeler hala ihtişamını korumaya devam etmektedir.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi Efes’in antik yapıları içinde en göz alıcı yapılardan biridir. Binanın giriş kapısı önünde dört kadın heykeli bulunmaktadır. Ancak bu heykeller orijinal değil aslının taklididir.

Romalı senatör Celsus anısına oğlu tarafından yaptırılan kütüphane aynı zamanda anıt mezar niteliği de taşımaktadır.

İçinde binlerce kitabın bulunduğu kütüphane antik çağın en zengin kütüphanelerinden biriydi. Kütüphane aynı zamanda pek çok ünlü sanatçı, hekim ve filozofun da bilgi kaynağıydı.

Mermer Cadde

Cadde tamamen mermerden yapılmış ve Celsus Kütüphanesi ile Büyük Tiyatro arasında bulunuyor. Yolun kenarında bulunan yüksek platform kaldırım görevi görüyor. Cadde üzerinde mermere oyulmuş ayak ve kazınmış baş resmi dikkat çekiyor.

Aşk Evi

Aşk Evi Kuretler Caddesi ile Mermer Caddenin kesişme noktasında bulunuyor. Evin, hem karşısında bulunan Celsus Kütüphanesiyle hem de Skolastika Hamamıyla bağlantısı olduğu düşünülüyor. Duvarlarında dört mevsimi betimleyen mozaikler bulunuyor.

Büyük Tiyatro

Büyük tiyatro 24 bin kişilik kapasitesiyle antik dünyanın en büyük açık hava tiyatrosudur.

Üç katlı gösterişli bir cepheye sahip tiyatro, gösterilerin yanı sıra gladyatörlerin de arenası olarak kullanılıyordu.

Tiyatroda bağbozumu şenliklerinde, Dionysos’u onurlandırmak için gösteriler yapılıyordu.

Liman Caddesi

Liman Caddesi (Arkadiane), Efes’in en uzun caddesidir. Her iki yanı görkemli sütunlarla süslenmiş bu yolda krallar karşılanıyor, çeşitli dini törenler düzenleniyordu.

Meryem Kilisesi

Kilise, Liman Caddesinin kuzeyinde bulunuyor. Dünyadaki ilk yedi kiliseden biri olduğu sanılmaktadır. Kilise aynı zamanda Katolik mezhebinin de doğduğu yerdir. Kilisenin Hristiyanlar için özel bir önemi var.

Meryem Kilisesinden sonra alt kapıdan çıkış yapıyoruz. Çıkışta turistik eşya satan dükkânlar ve bir gazino bulunuyor. Gazinoda yorgunluğumuzu atmak için çay ya da soğuk bir şeyler içebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 17.10.16
 
 

İzmirliyim. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster