Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '16

 
Kategori
Babalar Günü
Okunma Sayısı
290
 

EFSANE BABAM

EFSANE BABAM
 

rahmetli babam


EFSANE BABAM

19 Haziran Pazar, Babalar günü. Rahmetli babacığımdan bahsetmek istiyorum: Babacığım uzun boylu iri yarı heybetli bir kişiydi. Sert görüşünün altında sevecen iyi yürekli, yardım sever bir kişilik taşırdı. Ramazan ayı dışında bile dışarıda bulduğu genç yaşlı demeden eve getirir anneme: “Edoş ne pişirdin hele sofrayı hazırla misafirimiz var” deyip o kişiyi yedirip içirip cebine harçlık koyup gönderirdi, gösterişi sevmezdi. Günümüzde bir yabancıyı eve almak çok tehlikeli etraf katil kaynıyor.  

Babacığım Devlet Demir Yolları Motor atölyesinde müdürdü. Babasının büyük zenginliğini elinin tersi ile itip: “Ben çocuklarımı Ankara’da okutacağım “ diyerek Erzurum’dan Ankara’ya gelip yerleşti. Akşamüzeri işinden çıkar elinde fileler doldurup bize getirir yedirirdi. Adil ileri görüşlü bir insandı nurlar içinde yatsın. Babama : “Babacığım sen tonluklar sülalesinden mi geliyorsun” diye sorunca kahkahalar atardı, zira çok kiloluydu. Bizlere çok güzel Erzurum fıkraları anlatırdı. Şimdi o fıkralardan birisini sizlerle paylaşacağım.

Hasan amca arkadaşına sorar: “Ola gardaş gaç gardaşsız?” Arkadaşı: “”Secciz” deyince,  Hasan amca : “Hele adlarını say bahim” der. Arkadaşı: “Haci Anşa, Haci Hetice, Haci Ali, Haci Veli, Haci Osman, Haci Behran, Haci Nemide, Haci Seyfo, ” deyince Hasan amca sinirlenir ve: “Ola gavat senin anan garni Kâbe mi ki her çıhan haci olarak çıkmış” der.

Babam için yazdığım şiirimden 2 dize sunuyorum. Tüm babaların babalar gününü kutlarım saygılar sunarım bu dünyadan göçen babalara Allah’tan rahmet dilerim.

ÇINAR BABAM

Yüce dağların zirvesinde koca bir çınar,

Dal, budak sarmış, yücelip, yükselmiş,

Eteklerinde kar, gölgesinde aksakallı bir ihtiyar,

İşte o,  benim babam.

 

Kaldır başını bak babam, hepimize,

Vatanını, Milletini seven evlatların,

Birlikteyiz el, ele, diz, dize,

Gururlan Koca Çınarım, bizler senin eserin.

 

Yüceldik, yükseldik ışığınla babam,

Çektiğin sıkıntılar, boşa gitmedi çaban,

Altın damlası öğütlerin, derin bir ilim,

Erdemli, açık sözlü, adaletli, ölümsüz Atam.

NAHİDE ÇELEBİ

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım Nahide hocam Allah'tan rahmet diyor,selam ve sevgiler sunuyorum.Sizi seviyorum.

Şennur Köseli 
 24.06.2016 23:04
Cevap :
Canım benim ben de sizi çok seviyorum. Bu dünyadan göçen tüm babalara rahmet olsun.Öptüm bir tanem.NAHİDE  25.06.2016 7:43
 

Babalar kız çocukları için hayatta ilk erkek modelidir. Ahirete göçmüş tüm babalara Allah'tan rahmet diliyorum. Sevgiler gönderdim değerli arkadaşım.

SAHAFÇA 
 22.06.2016 17:12
Cevap :
Sevgili Kardeşim! Babalar evlatları yetiştirmek için zor koşullar altında çalışıp çabalıyorlar.Bu dünyadan göçenlere rahmet dilerim.Yaşamını sürdüren babalara sağlık ve mutluluklar selam ve saygılar.Sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  23.06.2016 8:53
 

Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun mübarek babanızın Sevgili Dostum. Böyle günler vesilesi ile bu kıymetli kişileri tanımak ve anmak ne güzel. Gerçi bizler bu günler dışında da hep onları anıyor ve ışık tuttukları yoldan ilerlemeye çalışıyoruz.Sevgi ve selamlar.

GOKOYA 
 22.06.2016 16:06
Cevap :
Can arkadaşım! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Babalarımız bizlerin en kıymetli varlıkları bu dünyadan göçen babalara rahmet olsun.Yaşamını sürdüren babalara sağlık ve mutluluklar dilerim.NAHİDE ÇELEBİ  23.06.2016 8:58
 

Valla abide gibi duruyor babanız hocam. Huzur içinde uyusun. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 21.06.2016 17:31
Cevap :
Sevgili Ata Kardeşim!Nurlar içinde yatsın sevgili babacığım bizleri yetiştirmek için çok çaba sarf etti. Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selam ve sevgiler sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  22.06.2016 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1912
Toplam yorum
: 11646
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster