Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Doğa Sporları
Okunma Sayısı
1488
 

Efsane bisikletçi: Lance Armstrong

Efsane bisikletçi: Lance Armstrong
 

Onu kaplolu yayını evime bağladıım zaman 2003 yılında Eurospor'da orjinal adı "le Tour de France" olan Fransa Bisiklet turunu izlerken tanıdım ve hayran oldum. Ben de her sene onu izlemek için Temmuz ayını bekler oldum. İşte Lance Armstrong'un tüyler ürpertici hayat öyküsü.

Amerikalı bisikletçi. Bisiklet sporunun en önemli organizasyonu olan prestijli Fransa Bisiklet Turu'nu aralıksız yedi kez kazanarak gelmiş geçmiş en büyük bisikletçi olarak kabul görmüştür.

18 Eylül 1971 Plano (Teksas) doğumlu olan Armstrong, profesyonel kariyerine triatlet olarak başlarken, 1991 yılında bisiklet sporuyla ilgilenmeye başladı. Bir yıl sonra 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda yol yarışına katılan Amerikalı sporcu, yarışı 14. sırada bitirdi ve aynı yıl profesyonelliğe geçiş yaptı. Aynı yıl San Sebastian Klasik Yarışı'nda ilk profesyonel yarış birinciliğine imza attı.

1993-95 yılları arasında Team Motorola ile yarışmaya devam eden Armstrong, dünyanın en önemli profesyonel bisiklet yarışı Fransa Turu'nda iki etap birinciliği kazandı. 1996'da ülkesindeki en önemli bisiklet yarışı olan Tour dePont'u kazandı. Ancak Fransa Turu'nu tamamlayamadı ve ülkesindeki Atlanta Olimpiyatları'nda büyük hayal kırıklığı yaşadı.

2 Ekim 1996'da Armstrong'un üçüncü aşama testis kanseri olduğu ve hastalığın beynine sıçradığı açıklanırken, yaşama şansının yüzde 40 olduğu belirtildi. Ancak Armstrong, Indiana Universitesi'nde aylarca süren kemoterapi tedavisi sonrasında kanseri yenerek yaşama dönmeyi başardı. 1998'de US Postal takımı ile anlaşma imzaladı ve çok sevdiği bisiklet parkuruna geri döndü. Çıktığı ilk büyük yarış olan İspanya Bisiklet Turu'nda (Vuelta) genel klasmanda dördüncü olarak büyük bir başarı yakaladı.

Arsmtrong'un asıl dönüşü 1999'da Fransa Turu'nda gerçekleşti. Amerikalı pedal, 1999'da zafere ulaştığı Fransa'da üst üste altı sezon daha sarı mayoyla Champs Elysee Bulvarı'nda zafer turu atmayı başardı. Lance Armstrong 1999-2005 arasında elde ettiği yedi şampiyonlukla, tüm zamanlar rekorunu beş birincilikle paylaşan Merckx, Hinault, Indurain ve Anquetil gibi efsaneleri geride bıraktı.

2005'teki şampiyonluğunun ardından sporu bırakan Armstrong, hakkında çıkan doping söylentilerini de kesin bir dille yalanladı. Haziran 2006'da hakkındaki doping soruşturmasında da adı temize çıktı.

Üç çocuğu bulunduğu eşi Kristin'den 2004'te boşanan Armstrong, Amerikalı rock şarkıcısı Sheryl Crow'la birlikteliğini iki yıl sürdürdü. Çift, kısa süren bir nişanlılık döneminden sonra 2006 başında ayrıldığını açıkladı.

Lance Armstrong bugün sadece bisiklet üzerinde elde ettiği başarılarla tanınan bir sporcu değil, kanserle savaş konusunda da takdir toplayan işlere imza atan bir insan haline geldi. Bu da onu bir sporcu özelliğinden çıkartıp 21. yüzyılın gördüğü en önemli insanlardan biri haline getiriyor.

İşte Armtrong'u başarıları aşağıda sıralanmıştır.

7 Fransa Bisiklet Turu Şampiyonluğu (1999-2005) 1 İsviçre Bisiklet Turu Şampiyonluğu (2001) Dünya Şampiyonluğu (1993) 23 Fransa Bisiklet Turu etap birinciliği 2 Tour dePont Şampiyonluğu

Genç yaşta kansere yakalanmış ve hayatta kalabilmek için mücadele eden örnek insan. Değil bisiklete binmek yürüyecek halde olmadığı günden başlayarak 1999 yılında kazandığı ilk Fransa Bisiklet Şampiyonluğuna kadar uzanan zaman diliminde yaşadıkları bir örnek olarak gösteilmelidir insanlık adına.

Arkasından 7 kez ardarda kesintisiz girdiği amansız Frnsa Bisiklet Turlarının hepsini kazanmış ve popüler sporcular arasına girmiştir.

Ben seri halde Doğa Sporları Kategorisinde başlattığım Bisiklet yazılarıma bu efsane sporcuya değinmeden herhalde geçemezdim.

Ben kendime ona örnek aldım. Belki yarışcı olarak değil ama insanlığına, mücadele azmine...

Sevgi ve saygılarımla.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lance_Armstrong

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Azimli biri olmanız, hayatta her daim başarıyı gögüsleyeceksiniz demektir...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 21.09.2007 23:40
Cevap :
Teşekürlerimi iletirim.  21.09.2007 23:46
 

Lance Armtrong  dünyada örnek  gösterilecek, hırsı ve kazanma azmi ile ilk önce kanseri ve daha sonra yarışları kazandı..Kazanma azmi, başarma azmi insan için hayatın her evresinde yaşıyor..Dediğiniz gibi spor insanların sağlıklı yaşaması için çok önemli..saygılarımla.. 

Mehmet EREN 
 21.09.2007 11:00
Cevap :
Aynen de öyle. Bende insanların bu konuda dikkatlerini çekmek istiyorum. Saygılarımla.  21.09.2007 12:15
 

mücadeledir zaten. kazanmaktır amacı.

Canan Öz 
 16.09.2007 20:52
Cevap :
Hayatta başarılı olmak için örnek alınması gereken kişiler vardır. Bende örnek aldığım tek insan varsa o da L. Armstrong'tur. Bu arada bana her konuda desteğinizi esirgemediğinizden dolayı ne desem azdır. İlginize ve alakanıza teşekkürlerimi iletirim.  16.09.2007 22:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3148
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster