Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1206
 

Egemen Bağış ve vatan sevgisi

Egemen Bağış ve vatan sevgisi
 

Egemen Bağış'ın Sinirli Halleri


Egemen Bağış’ın aklından zoru var açıklaması

“Bu pakete 'hayır' diyenin ya aklından zoru vardır ya da vatan sevgisiyle ilgili bir sıkıntısı vardır”

Diye açıklama yapan ve anlamı her ne olursa referandumda oy verecek insanlara hakaret eden bir insanın devlet bakanlığı yapması son derece üzüntü vericidir. Hükümette yer alan ithal bakanlar arasında yer alan Egemen Bağış’ın özgeçmişi ve kendinin yaptığı açıklamadan sonraki kamuoyunda CHP milletvekilinin tepkisi ve sorduğu sorular ekte yer almaktadır.

Özgeçmişine bakıldığında insan kaynakları üzerine yüksek lisans yaptığı için insan davranışlarını iyi bilmesi gerektiği söylenebilir. Ayrıca Türk-Amerikan Dernekleri federasyon Başkanlığı (az bir şey değil dernek başkanlığı değil federasyon başkanlığı) ve sonrasında da Türk-Amerikan Dostluk Grup başkanlığı yaparak iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesine ne kadar katkı sağladığı son derece açık. İşin ilginç tarafı ise sürekli olarak Amerika ile dostluk dernekleri içinde olması. Katkısı o kadar fazla ki birden bire Türkiye’ye geliyor, önce milletvekili sonra da devlet bakanı oluveriyor. Bu işler bazıları için ne kadar da kolay oluveriyor, çabucak gerçekleşiveriyor anlamak mümkün değil.

Hayatı ABD’de geçmiş bir insanın gelip Türkiye’de vatan sevgisinden bahsetmesi ve vatandaşların vatan sevgisini sorgulaması ve bunu yaparken de hakaret etmesi son derece üzücü. Son zamanlarda kendisinin sürekli olarak agresif, sinirli gergin olması acaba neyin belirtisi. Türkiye’de kendisine verilen görevi yerine getirememesinin verdiği gerginlikten olacak ortadan kaybolup gitmekten korkuyor. İthal bakan gerektiği gibi görevini yerine getiremiyorsa o zaman onun yerine yeni bir ithal bakan bulma zamanı gelmiş demektir.

Egemen Bağış, 23 Nisan 1970'te Bingöl'de doğdu. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Güler'dir. Üst Düzey Yönetici; The Baruch College of The City University of New York İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede kamu yönetimi alanında yaptı. ABD New York'ta Turkish Link Danışmanlık, Emlak ve Tercüme Bürosunu kurdu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlığına iki dönem oybirliği ile seçildi. Yurt Dışındaki Türkler Danışma Kurulu'nda görev yaptı. AK Parti Genel Başkanı Dış İlişkiler Danışmanlığı'nda bulundu. İstanbul Modern ve Santral Müzelerinin kurucuları arasındadır. Halen 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu Başkanlığını yürütmektedir. İtalya Devlet Nişanı sahibidir. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkan Yardımcısı ve Transatlantik Komitesi Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Bağış, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak
http://www.internethaber.com/bakan-egemen-bagisa-ince-sorular283082h.htm
Bakan Egemen Bağış'a İnce sorular
16 Ağustos 2010 Pazartesi 13:35

Bakan Bağış'ın "Anayasa değişikliğine hayır diyenlerin aklından zoru var" sözleri CHP'li İnce'nin sert tepkisine neden oldu.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, “Bu pakete 'hayır' diyenin ya aklından zoru vardır ya da vatan sevgisiyle ilgili bir sıkıntısı vardır” sözleri CHP grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin tepkisini çekti.

Bağış'ın bu sözlerle “Hayır” oyu verecek olan yurttaşlara hakaret ettiğini ileri süren İnce, “(Hayır oyu vereceklerin aklından zoru vardır) diyerek millete, milletin özgür tercihine hakaret eden Egemen Bağış, derhal milletimizden özür dilemelidir”dedi.

İnce Bağış'ın sözleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bağış'ın uzun yıllar Amerika'da yaşamış ve orada tercüme bürosu ve evi bulunan bir bakan olduğunu belirten İnce, “Amerika'da tercüme bürosu olan birisinin 'hayır' oyu verecek yurttaşların vatan sevgisini sorgulamasının komik olduğunu” ifade etti.

EGEMEN BAĞIŞ'A SORULAR

Muharrem İnce, Bakan Bağış'ın şu sorulara cevap vermesini istedi:

“Egemen Bağış'ın, kendisi, eşi ve çocuklarından çifte vatandaş olan var mıdır? Oğlunun Amerikan vatandaşlığı var mıdır? Türkiye'de doğan kızının Amerikan vatandaşlığı olduğuna dair iddialar doğru mudur? Egemen Bağış'ın sahibi ya da ortağı olduğu tercüme bürosu Beyaz Saray'a hizmet vermiş midir? Bağış'ın bu tercüme bürosu ile ilgisi nedir? Bu ilgi halen devam etmekte midir? Bağış, milletvekili olduktan sonra bu tercüme bürosu ile olan ilgisini sonlandırmış mıdır? Bu tercüme bürosu Sayın Egemen Bağış'ın milletvekili olmasından sonra yurt içinde veya yurt dışında hangi ülke, kişi, kurumlara hizmet vermiştir?

Egemen Bağış'ın yurt dışında sahibi olduğu menkul ve gayrimenkul mal varlığı var mıdır? Var ise bunlar nerededir, hangi tarihlerde edinilmiştir? Bu mal varlığının TL karşılığı nedir?

Sayın Egemen Bağış; 20 bin lira sermaye ile kurulan bir şirketin ortağıdır ve bu şirket Vakko Bayiliği yapmaktadır. 20 bin lira sermayeli bir şirketin Vakko Bayiliği yapması üstün bir zekanın ürünü müdür yoksa siyasi bağlantıların ticari amaçlar için kullanılması mıdır?”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kabul oyu verenlerin aklına şaşıyorum. Demokrasiyle hiç bir alakası yok getirilenlerin ve 12 Eylül Anayasasının da çok gerisinde. Bireyi, yurttaşları değil, iktidarı güçlendiriyor. Hem de ezici şekilde.

Turbest 
 07.09.2010 0:15
Cevap :
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim. Halkımızı ve insanlarımızı 12 Eylül 1980 öncesi dönemle korkutup evet oyu alarak o 12 Eylül'den daha karanlık geleceklere ve daha fazla baskı ve içe kapanmaya sürüklemeye hiç kimsenin hakkı yok. en acı tarafı da bunu yaparken demokrasi kisvesi altına saklanması. Daha fazla demokrasi diye Ahmedi Nejad'a oy veren insanları ben yakından gördüm. bugün İslami rejimden kurtulsalar 1 ay bayram yaparlar. Demokrasi sözcüğü öyle kolay bir sözcük değildir ve her kim ağzına bu sözcüğü alırsa söyleyeceklerine dikkat etmelidir. Demokrasiyi sağlamak ve sürdürmek kolay değildir. Saygılarımla  07.09.2010 13:12
 

AKP zihniyetinin açık göstergesi ve bizlere yansımasının net örneği Egemen Bağış Bey. Çok güzel ele almışsınız, ne yazık ki çoğu AKP li bunları bilmiyor ve bir yerde "körü körüne" AKP nin peşine takılıyor. Biz bu referandum da parti gözetmeksizin demokratik bir cumhuriyet için oy kullanmak istiyoruz. Ve hep beraber HAYIR diyoruz. Kim iktidar olursa olsun bu anlayışa EVET dememiz mümkün değil.

Hakan Oker 
 17.08.2010 19:49
Cevap :
Değerlendirmeniz için teşekkürler. Türkiye'de daha yazılacak çok şey var. İthal bakanlardan olan maliye bakanının uzun bir süre Amerikan Büyükelçiliği'nde ekonomi ve maliye konusunda çalışmış olması ve sonrasında da memlekete gelip maliye bakanı olması ne kadar ilginç değil mi ? saygılarımla  18.08.2010 12:34
 

Bu adamların adını hiç söylemek istemiyorum. Dilim kirleniyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 17.08.2010 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1862
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster