Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
694
 

Egenekon zanlılarını ziyâret, Başbuğ'un işi değil!..

Egenekon zanlılarını ziyâret, Başbuğ'un işi değil!..
 

Sayın Başbuğ mu ziyâret ettirdi?!..


Genelkurmay'ın, Ergenekon dâvâsında tutuklu olarak yargılanmakta olan, emekli komutanları; Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mehdi'ye ziyâret ettirtmesi, kamuoyunda garip ve tepki'yle karşılandı.

Yeni Genelkurmay Başkanının, TSK adına yaptırttığı söylenen bu ziyâret, çok mânalar ihtivâ etmekte ve bu, alenen, Ergenekon dâvâsına karşı bir tavır alma görünümü vermektedir. Ergenekon dâvâsı savcılarına, başka bir açıdan; "Bu meseleyi bu kadar kurcalayıp durmayın!.. Bakın, sonra kötü olur haaa!.." şeklinde anlaşıdı hemen, sokaktaki vatandaş tarafından.

Bilmiyorum, bu ziyâret Sayın Başbuğ'un bilgisi dâhilinde midir? Gelen ilk haberlere göre, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mehdi'nin bu ziyâreti, TSK adına yaptığı yönünde. Yeni Genelkurmay başkanı gelir-gelmez, neden böyle bir hareket yapsın?.. Ben ve sokaktaki vatandaş bunu anlamakta epey zorlanacak gibi gözüküyor.

22 Temmuz 2007 seçimlerinden evvel yapılan, 27 Nisan Genelkurmay açıklamasınında, zamanın Gn. Kur. Başkanı Sayın Büyükanıt'ın bilgisi dâhilinde olduğuna hiç inanmamıştım. Sayın Büyükanıt her ne kadar, bu bildiriye sahip çıkmış gözüktü ise bile, hâlâ bunun, Sayın Büyükanıt'ın bilgisi dâhilinde hazırlandığına inanmıyorum. Bana göre Sayın Büyükanıt; TSK'inin Birlk ve berâberliğini göstermek adına, ''O Bildiri'' ye sâhip çıkma zorunda bırakılmıştır.

Çünkü yayınlanacak olan böyle bir bildirinin, yayınlanmadan evvel; yayınlandıktan sonraki neticelerinin ne olacağını, Târihinde sürü ile darbe ve muhtıra olan bir Ülke' nin, normal bir vatandaşının bile kestirebilme imkânı olduğunu düşünerek, sayın Büyükanıt'ın böyle bir Bildiri'de haberinin olamıyacağını tahmin ediyorum...

Her ne kadar, henüz bir iddia ile de olsa, tutuklu bulunan ve çok ağır suçlamalarla, içerde bulunan iki Paşayı ziyâret etmenin, farklı açılardan düşünüldüğünde ve bakıldığında, göreve geldiğinin daha ilk haftasında; Sayın Başbuğ'un, önceden yapmayı planlıyacağı kadar, bütün risk faktörlerini de göze alarak, ehemmiyet arz eden öncelikli mes'elelerinden biri olduğunu hiç tahmin etmiyorum.

Genelkurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ, bu harekete sâhip çıkmış olsa bile buna inanmam çok zor olacak.

Doğuda oluk oluk kan akmaya devam derken, diğer Erkân-ı Devlet'le kafa kafaya verip; askerî, siyasî ve teknolojik bakımdan bunun önüne geçilmesi için, ''Neler yapılabilir?'' in tartışmasını yaparak, bu terör belâsından kurtulmanın yollarına âit, fikirler ortaya atmanın, bir Genelkurmay Başkanı için daha mühim olacağını düşünüyorum.

Ekonomik, Siyâsî ve Askerî çok derin boyutlarının olduğu, ap-açık belli olan, netâmeli bir dâvânın taraflarından olan, iki şahsiyyeti; sırf eski iki TSK mensubudur diye, ziyâret emek, basit bir iş olmasa gerek. Bu harekette hem Yargı'ya hem Siyâsî İrâde'ye göndermeler olduğu ap-açık meydandadır.

Onun için; ''Yeni Genelkurmay Başkanı'nın, görevi aldığının ilk haftasında, böyle netâmeli bir iş'i, yapacağı şeylerin birinci sırasına alması, ihtimâl dâhilinde bile değildir!..'' diyorum ben...

Değerli yargı mensuplarımızın; şu güzel vatanımızın, karanlıkta kalmış geçmişinin, bir nebze de olsa aydınlanmasını sağlıyacağına inandığım, Ergenekon Dâvasının karartılmasına sebep olabilecek, hangi cenah'tan gelirse gelsin, hiçbir şey'in, etkisinde kalmıyacaklarına inanıyorum.

Bakalım bunun altından daha değişik şeyler çıkar mı?

Dilerim, TSK adına yapıldığı söylenen bu tür hareketler, bu Gûzîde Kurumumuza zarar vermez...

Sağlık ve Muhabbetle...

Bektaş Azizoğlu
03.09.2008, çarşamba
Üsküdar-İSTANBUL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

RTÜK başkanının yargısını onaylayıp onaylamam yetkisi de başbakana ait değil. Başbakan kendini padişah sabnıp istediğini asıp keserken, genelkurmayın eski askerlerine sahip çıkması en büyük hakkıdır!!!!

nazli dogdu 
 08.09.2008 9:05
 

1. Iki orgeneral hakkinda henuz suclama ayrintilariyla ortaya konmamistir cunku ortada iddianame yoktur, iddianame ve deliller olmadan 'haklarinda agir suclamalar olan' tabirinin hukuki ve vicdani hic bir agirligi yoktur. 2. Bu ziyaretin kendisi TSK personelinin moraliyle ve terorle mucadeleyle yakinen alakasi vardir. TSK personelinin emirleri altinda gorev yaptiklari komutanlarinin iddianame ve delil olmadan 'terorist' muamelesi ve suclamasiyla iceride tutulmalarindan TSK personeli adina daha moral bozucu ve motivasyon kirici bir durum dusunemiyorum. Ustune ustluk bu komutanlarinin ortada birakilmis bir goruntusu durumu daha da vahimlestirmekteydi. 3. Sonuc; TSK'nin morali ve terorle mucadele icin gecikmis ve gerekli bir harekettir, bu durumu en yakindan bilecek komutan olan Basbug'un goreve gelir gelmez ilk icraatinin bu olmasi tam da buna isarettir, kararin kendisine ait olmamasi gibi bir olasilik sifira cok yakindir.

Kagan Parlak 
 07.09.2008 11:25
 

Bunlar ne senin ne benim üstünde fazlaca fikir yürütebileceğimiz konular değil. İşin içinde kaç iş var kim bilir. Yıllardır askeri yıpratma politikaları güdüldüğü de çok açık. Kimler askeri yıpratmak isteyebilir ve neden? Bu sorunun cevabını iyi düşünmek lazım. Şu anda ülkenin güvenliği ve bütünlüğü tehdit altında. Haritası elden ele gezen bu ülkeyi boş bıraksan beş dakika içinde bölüşecek ülkeler dört koldan farklı oyunlarla saldırıyorlar. Atanın yıllar önce dikkat çektiği içteki ve dıştaki düşmanları, işbirlikçileri iyi takip etmek lazım. Mesela ılımlı islam modeli diye bir safsatayı kim soktu lügatimize. Ilımsız bir İslam mı vardı ki bu ülkede. Ne yapmaya çalışıyorlar. Emperyalistlerin giremediği en sağlam kaledir yine de askeriye. Arazi alımlarının önündeki en büyük engeldir. Takozdur emperyalistlere göre. Oyuna gelmeyelim. Bu gün bir savaş çıksa kim komuta edecek. Bir gecede yasa çıkarıp, ülkeyi parsel parsel pazarlayanlar mı? Bu soruların cevabı çok çok önemli. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 04.09.2008 1:29
 

Sokak sig düsünür. Sadece menfaatine bakar genellikle. Ülkesinin degil, kendisinin menfaatine bakar.

pirmete 
 04.09.2008 0:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 345
Toplam yorum
: 234
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 579
Kayıt tarihi
: 24.11.07
 
 

İlkokul'u Düzce'nin Gölyaka İlçesi, Açmaköy'ünde bitirdikten sonra, Ortaokul'u Gölyaka'da okuyup,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster