Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
750
 

Eğer Günahsız olsaydık

Eğer Günahsız olsaydık
 

Hadis-i Şerif


Geçenlerde internette birşey okudum.

Bir anne bayan arkadaşına çocuğundan dert yanıyordu :

"Çocuğum çok mükemmel bir çocuk. Sabah kalkınca yatağını kendi topluyor, pijamasını katlayıp dolabına koyuyor. Kahvaltıda kendi çayını kendi dolduruyor. Ödevlerini zamanında yapıyor ve sürekli ders çalışıyor. Ama şekerim ben istiyorum ki çocuğum biraz dağınık olsun da arkasından toplayayım, ona sürpriz yemekler yapayım, istiyorum. Tamam yaramaz olmasın ama azıcık hata yapsın ve gelsin benden af dilesin istiyorum. Anneliği yaşamak istiyorum."

Bu yazıyı okuyunca Peygamber Efendimizin SAV bir Hadis-i Şerifini hatırladım :

"Eğer siz hiç günah işlemez olsaydınız, Allah sizi toptan helak eder, başka insanlar yaratır, onlar günah işlerler, tövbe ederler, kendisi de onları bağışlardı." (Müslim, tevbe,9)

Fakat lütfen bu hadisi yanlış anlamayalım. Yani günah işlemeyi teşvik etmiyor. Aksine, Allah bizi günah işlemeye meyilli yaratmıştır; bizim günah işleyeceğimizi biliyor ve bizi tövbe-istiğfar etmeye teşvik ediyor.

Tıpkı hata yapınca annesinin eteğine sarılıp ağlayan çocuk gibi, Allah, bizim de hata yaptığımızda kendisine yönelip, tövbe edip af dilememizi istiyor. Kuran'da elliden fazla ayette Rabbimiz tövbe etmeyi teşvik etmektedir. Mesela:

"Kötülük işleyip bunun ardından tövbe edenler ve iman edenler; hiç şüphesiz Rabbin, bundan (tövbeden) sonra elbette bağışlayandır, esirgeyendir. " (Araf suresi, 153)

Efendimiz SAV buyurur ki:

"Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir."

Asrımızın imani problemlerine çözüm sunan Kuran tefsiri Risale-i Nur ile tövbe edip hayatına temiz bir sayfa açan Mersin’li Nimet isminde bayan kardeşimizin kendi ağzından tövbe hikayesini aktarmak istiyorum:

Babam gazino çalıştırırdı

“ Nurlarla nurlandım. Evet şuan Risale-i Nur hayatıma gireli 5 sene oluyor ve ben 40 yaşındayım. Ama aslında 5 yaşına girdim diyebilirim. Babam gazino çalıştırır ve sık sık hapishanelerde geçerdi ömrü; beş kardeş nasıl büyüdük anlamadan 17 yaşında evlendim. Kuafördüm eşimde ses sanatçısı. Babam gazinocu ve ben nefsin hoşuna giden bir dünyanın içindeydim süslenmek giyinmek gezmek ve geceleri eşimle sahne ortamı ama oradan gelince ellerimde titreme olur bütün gece sabaha kadar huzursuz bir şekilde uyurdum.

Vicdanım rahatsızmış meğerse, günlerim günler, fallar, pikniklerle geçerken 3 çocuk oluverdi. Ayet-el kürsüyü ezberledim diye kendimi tam bir Müslüman sanarken aşağı taşınan bir komşum dikkatimi çekti evi doluyor taşıyordu.
Bir gün kapısına dayandım bende sizinle oturabilir miyim diye kendimi davet ettirdim eve.Tesettürlü hanımlar pek güzel gözüküyorlardı. Oysa ki en son tesettüre girecek kişi bendim ve onların o hanımefendilikleri beni büyülemişti.

Altı ay o komşumla onun sohbetlerini gezdim ve birinci sene tesettüre girdim, ikinci sene Kuran okumaya başladım ve üçüncü sene haccım çıktı .

Ben sadece rabbimin kapısını tıklattım oda sonuna kadar açtı buyur kulum dedi beni muhatap aldı binlerce şükür ki risaleler o kapının tokmağı oldu. Şu an cuma günleri benim evde sohbet ediyoruz diğer günlerimde hep dolu artık ne elim titriyor nede vicdanım rahatsız elhamdülillah 5 yaşını bitirmek üzereyim üstadım sen kışta geldin ama bizler baharı yaşayacağız inşallah.

Nimet / Mersin / Bayan Kuaförü “

 

http://www.nurmektebi.net/risaleinur/degisenhayatlar/3239-babam-gazino-çalıştırırdı

 

HEPİMİZİN GÜNAHLARI VARDIR. ALLAH HEPİMİZİ GÜNAHINA TÖVBE EDİP GECELERİ RABBİNE GÖZYAŞLARIYLA DUA EDEN SALİH KULLARDAN EYLESİN.

 

C. Çelik / Ankara ( Konya-Ereğli )

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aminnn diyorum, yazılarınızın hepsi birbirinden kıymetli. Tabii ki Rabbimin bizim edeceğimiz duaya ihtiyacı yok, kendini hissettiriyor. Gün boyu günah işlersek günah defterine yazılmadan akşama kadar bekletiyor, tövbe kapısı açık. Sevap işlediğimizde hiç bekletmeden haneye yazılıyor. Biz aciz kullarız, halbu ki biri suç işlese hemen ceza kesmeye çalışırız. O ise bekliyor yazmıyor, tövbe edince de affediyor. Yüreğiniz hiç dertlenmesin. Allah her daim yanınızda-yakınınızda olsun. Saygılar sunarım.

Sündüs Akkaya 
 12.05.2013 12:56
Cevap :
AMİN HAKLISINIZ SÜNDÜS HANIM. BENDEN DE SAYGI VE SEVGİLER.  12.05.2013 18:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 455
Toplam yorum
: 113
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 689
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1973 Konya Ereğli doğumluyum. Selçuk üni. MYO Elektronik bölümü mezunuyum. 1993'e Friedreich Atak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster